Cena jest podobno atrakcyjna, a budynek ma być przeznaczony do celów kulturalnych.
Niemal dwa lata temu Wisła pożegnała Jerzego Pilcha, współczesnego pisarza, który na wielu stronach felietonów i w prawie każdej powieści mniej lub bardziej wprost opisywał Wisłę od jej strony socjologicznej, a nie raz i krajobrazowej. Literat zmarł 29 maja 2020, a w 2019 roku odeszła jego matka Wanda. Został po nich dom na wiślańskim Parteczniku, obecnie należący do rodziny córki pisarza, Magdaleny Bielskiej. Planuje go kupić miasto Wisła i jest to plan o coraz bardziej wyrazistych zarysach. Podczas ostatniej sesji Rady Miasta Wisła burmistrz Tomasz Bujok został zapytany o postępy w tej sprawie i efekty spotkania z Magdaleną Bielską w lutym br.:
– Sytuacja trochę się pozmieniała w stosunku do wiosny ubiegłego roku. Zmieniły się ceny nieruchomości, jest inflacja. Te sprawy chcieliśmy zawrzeć, omówić. Nic się nie zmieniło, poza stopniem inflacji. Wydaje się, że cena jest atrakcyjna, zwłaszcza, że chcemy wykorzystać ten budynek do działań kulturalnych, jako miejsce pamiątkowe pisarza i obiekt, który w jakiś sposób będzie mógł sam się utrzymywać. Nie ma mowy o wieczystej dzierżawie czy współudziale. Miasto musi mieć 100% wpływu na to, co tam się dzieje. Jesteśmy w fazie realizacji aktu notarialnego. Chcielibyśmy końcem marca go podpisać – mówi burmistrz Wisły.
Płatność ma odbyć się w dwóch ratach, pierwsza z nich przekazana będzie na początku stycznie br. Jak przekazał nam Tomasz Bujok, dokładna cena domu szacowana jest obecnie przez rzeczoznawcę według wartości na na marzec, ale zakłada się że będzie to niedużo więcej niż 600 – 650 tys. zł.
Dom rodziny pisarza, na Parteczniku, to budynek z lat 80-tych XX wieku, usytuowany na skarpie, z ciekawą panoramą stamtąd.
Jerzy Pilch urodził się w 1952 r. w Wiśle, a zmarł w 2020 w Kielcach. Jakkolwiek w Beskidach, w sposób ciągły, mieszkał tylko w pierwszych latach życia, to jednak przez wszystkie następne dekady z Wisłą pozostawał ściśle związany. Przede wszystkim jednak do „Perły Beskidów” nagminnie wracał w swojej twórczości nawiązując a to do swoich protestanckich korzeni, a to do stosunków rodzinnych i wiślańskiego genius loci. Przykłady na to można znaleźć w felietonach, ale przede wszystkim w powieściach. Wśród tych drugich to np. „Tysiąc spokojnych miast”, czy „Inne rozkosze”.
Wielkie brawa dla burmistrza Wisły.Jerzy Pilch był tak wyrazistym pisarzem,który zawsze w swoich felietonach w czasopismach /Tygodnik Powszechny,Polityka/ podkreślał swoje korzenie rodzinne z ukochaną Wisłą,pomimo tego,że zamieszkał w Krakowie.Wiślanie mają mu co zawdzięczać,przede wszystkim Jego postawę jako piewcy Wisły i przywiązanie do Jego wychowania w religii ewangelickiej.W pełni zasługuje na uznanie ta idea dla wiernego syna Wisły i Śląska Cieszyńskiego.
Hahaha….
Jakieś pajacu argumenty ?
Hahaha jest uniwersalne, nie trzeba argumentów, może oznaczać akceptację a też dezaprobatę, niektórzy sami nie wiedzą po co hahaha.
Uniwersalna to jest twoja głupota i to w każdą stronę.
no nie, rozumiem, że Ty takiej nie masz – musi być wyjątkowa.
No proszę, jednak samorządy mają kasę na bzdety! A tak płakali, że im brakuje kasy po zmianach.
Też tak myślę, nie czas na takie “inwestycje”.
Jeśli burmistrz był pytany o efekty spotkania z Magdaleną Bielską w lutym br., nie może być że płatność pierwszej raty ma być przekazana na początku stycznia br., akt notarialny ma być podpisany końcem marca br. Dobrze mówię części spółki – Tadeusz 65 błędów?
Domyślam się, 66 błąd – tadeuszowy pamflet.
Póki co, panie burmistrzu, ważniejsze jest aby do domu rodziny pisarza przyjąć uchodźców z Ukrainy (?} – apeluje niżej OIO B.B.
Ilu ty przyjęłaś??
nie odwracaj, podszywacz, najpierw rząd, później samorząd od wojewodów w dół i nie może mówić stowarzyszenie czy fundacja w apelu: “Bez Was Mieszkańców Bielska Białej i okolic – nie poradzimy sobie”. Czy przyjęłam do siebie – na pewno się nie będę chwaliła.
Możemy spodziewać się odkupienia jakiejś własności np. od rodziny Małysza?
Może o Tajnera? Ha ha ha
Jeśli dom wycenił rzeczoznawca i dodawana jest niepewna inflacja, to dlaczego cena jest atrakcyjna? Oprócz domu jest działka – ile? Niech burmistrz poda też ile będzie kosztował remont domu, adaptacja na cele kulturalne.
Dom wycenia się zawsze z działką. Nie wiesz tego specjalisto?
jeśli to prawda, to powiedz mi ekspercie jak duża jest działka.
1600 m² z domem. Bez domu 1450 m². Nachylenie działki 10% na trzeźwo. W sytuacji odwrotnej zmienia się w wychylenie od normy i przechodzi w pamflet.
65 (o)błędów. Jaka jest powierzchnia widocznej wnęki w domu a i kąt nachylenia dachu?
Widzę, to prawda, że i Tadeusz kocha podszewkę Izę. Dzieci chyba jednak z tego nie będzie, na 500+ nie ma co liczyć.
dachu do przerobienia, wszystkie domy z dachem płaskim z lat 80-tych ub. wieku są przerabiane na dwuspadowe przez nowych właścicieli.
ten flet to prosty czy poprzeczny? A może pittoli Tadeusz.
Oba, jak już kiedyś pisałem, to za wysokie progi. Pozostaje odmiana zwana okaryna. Też można zadąć swawolnie i swojsko, a i treść ulata niepoliczalnie.
proponujesz instrument na glinianych nogach, nie kupuję.
W ramach pamfletu wyjawię Tadeuszowi, że w mojej gminie radni zobowiązali wójta aby nie kupował gruntu na drogi gminne, niech mieszkańcy przekazują bezpłatnie grunt. Dlaczego?, bo będą koszty utrzymywania przez gminę drogi gminnej. Czy mądre, nie wiem, ale i tak jest.
A i z jakiegoż to powodu przykłada miarę pamfletu do siebie? Megalomania. Napisałem tylko, że spadek działki spowodował dosyć częsty upadek wśród pamfleciarzy i stad opisywany spadek. Gdybym miał na uwadze Izę, tobym użył słowa paszkwil.
Znowu byś użył złego słowa mimo wydziwiania nimi. Tak ma Tadeusz, że przegina. Co to znowu wykręcasz, czytam co napisałam i nie ma tam, że przykładam miarę pamfletu do siebie.