Działania z zakresu ochrony środowiska są w firmach nie tylko coraz popularniejsze, ale również coraz częściej wymagane prawnie. Na czym polega kompleksowe doradztwo środowiskowe i kiedy warto się na nie zdecydować? Czym dokładnie jest konsulting z zakresu przepisów ochrony środowiska i jakie zagadnienia obejmuje?
1. Doradztwo w ochronie środowiska – na czym polega?
2. Doradztwo w zakresie ochrony środowiska – jak je wybrać?
3. Doradztwo środowiskowe – jakie benefity przynosi organizacji?
Doradztwo w ochronie środowiska – na czym polega?
Doradztwo w ochronie środowiska dla przedsiębiorców to szczególny rodzaj usługi konsultingowej, która polega na stałej obsłudze organizacji pod kątem formalnym oraz prawnym w zakresie ochrony środowiska. Zagadnienia w tym zakresie obejmują między innymi takie kwestie, jak przeprowadzanie szkoleń, audytów i dokumentów (jak na przykład roczne sprawozdanie za korzystanie ze środowiska), dostarczanie wiedzy czy tworzenie niezbędnej dokumentacji. Konsultant zajmujący się zagadnieniami z tej dziedziny ma za zadanie wesprzeć firmę i umożliwić jej prowadzenie działalności w zgodzie z aktualnie obowiązującymi przepisami, jak i zrównoważonym podejściu do środowiska naturalnego.
Doradztwo w zakresie ochrony środowiska – jak je wybrać?
Konsulting i szkolenia z ochrony środowiska dla firm niewątpliwie są w stanie realnie poprawić kondycję oraz możliwości przedsiębiorstwa. Jednak aby się tak stało, musimy dobrać nie tylko dobrej jakości usługę, ale również zadbać, aby była dopasowana do naszych faktycznych potrzeb. Z ochroną środowiska związane jest wiele kwestii: gospodarki odpadami, ewidencji odpadów, przepisów prawa w zakresie upraw rolnych czy też zastosowania opłat środowiskowych. Wybierając firmę konsultingową powinniśmy więc najpierw określić, co jest ważne dla naszej organizacji. Z tego punktu łatwiej będzie znaleźć pasującą usługę, jak i wynegocjować jej wdrożenie.
Doradztwo środowiskowe – jakie benefity przynosi organizacji?
Outsourcing środowiskowy jest świetną opcją dla firm, które z różnych powodów nie mogą lub nie chcą mieć specjalisty w tej dziedzinie zatrudnionego in-house (na stałe). Argumentem, który przemawia za zleceniem zewnętrznym najczęściej, jest oczywiście aspekt finansowy – outsourcing jest zwykle tańszą opcją, niż zatrudnienie pełnoetatowego pracownika. Dodatkowym plusem takiego rozwiązania jest również szerszy dostęp do specjalistycznej wiedzy oraz gwarancja aktualności przekazywanych informacji czy wdrażanych rozwiązań.