Wydarzenia Bielsko-Biała Czechowice-Dziedzice

Dyskryminowani aptekarze? Starosta zwrócił się do ministra zdrowia

Zdjęcie poglądowe. Fot. Analogicus z Pixabay

Starostwo Powiatowe w Bielsku-Białej jak co roku opracowuje harmonogram dyżurów aptek w powiecie, ponieważ ma taki obowiązek. Wynika to z prawa farmaceutycznego. Chodzi o zapewnienie mieszkańcom dostępu do usług aptekarskich także nocą, w niedziele, święta i inne dni wolne od pracy – tłumaczy Magdalena Fritz, rzecznik starostwa, po tym, gdy dyżurowania odmówili aptekarze z Czechowic-Dziedzic.

Przypomnijmy, że – tak jak przed rokiem – czechowiccy farmaceuci zaprotestowali, gdy dyżury „wlepiono” tylko ich aptekom. Pisaliśmy o tym TUTAJ.

W starostwie tłumaczą, że dokument jest opracowywany cyklicznie na kolejny rok, a następnie uchwalany przez Radę Powiatu. Prace obejmują konsultacje społeczne, w trakcie których każdy mieszkaniec powiatu może zgłosić swoje uwagi. Projekt jest konsultowany także z wójtami i burmistrzami gmin powiatu oraz z Beskidzką Okręgową Izbą Aptekarską.

– Warto podkreślić, że harmonogram dopiero powstaje, konsultacje społeczne rozpoczęły się 2 listopada i potrwają 10 dni. Miasto Czechowie-Dziedzice jest największą aglomeracją na terenie powiatu bielskiego. Na tym terenie występuje też największe zapotrzebowanie i największa dostępność do usług farmaceutycznych udzielanych poprzez 13 działających tam aptek. To tutaj działa największa ilość poradni podstawowej opieki zdrowotnej, ambulatoryjnej opieki zdrowotnej, stacja pogotowia ratunkowego, a także punkt nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej – wylicza rzecznik starostwa.

– Zdajemy sobie sprawę z podnoszonego przez aptekarzy problemu. Występuje on w całym kraju, dotychczas był wielokrotnie zgłaszany na posiedzeniach zespołu zdrowia Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu przez Związek Powiatów Polskich, do którego należy powiat bielski. Nie zwalnia nas to jednak z ustawowego obowiązku wykonywania prawa – tłumaczy Magdalena Fritz.

W związku z pismem czechowickich aptekarzy, którzy odmawiają pełnienia dyżurów nocą oraz w dni wolne od pracy, starosta bielski napisał do ministra zdrowia. – Sytuacja jest patowa, obowiązujące prawo nie przystaje do rzeczywistości. Wiemy, że jest przygotowany projekt zmieniający ustawę Prawo farmaceutyczne, ale od kilku miesięcy nic się z tym nie dzieje. Opisaliśmy naszą sytuację w piśmie do ministra zdrowia, bo to on ma wpływ na zmiany w obowiązujących przepisach. Czekamy na odpowiedź z ministerstwa – informuje starosta Andrzej Płonka.

google_news
3 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Roman
Roman
3 lat temu

Mam jeszcze jedną propozycję ustalić harmonogram z najważniejszym lekarstwem sklepy monopolowe bez tego można wykorkować panie starosto i to w każdej gminie min 1

Jurek
Jurek
3 lat temu

pisowski starosta to co się dziwić

Hermenegilda
Hermenegilda
3 lat temu

Jak to konsultacje rozpoczęły się 2 listopada? Problem nie jest nowy i dopiero teraz pismo do ministra?