W Gminnym Ośrodku Kultury w Istebnej można oglądać niezwykłą wystawę. Ekspozycja prezentuje prace dwóch ludowych artystów rzeźbiarzy, nieżyjącego już Jana Krężeloka z Koniakowa, zwanego „Poleśnym” oraz jego syna, Zbigniewa. Ich twórczość jest doskonale znana w całej Trójwsi, ale także daleko poza jej granicami.
O wyjątkowej wartości powstałych spod góralskich dłut dzieł świadczy choćby fakt, jak trudno było je pozyskać, aby pokazać w jednym miejscu szerszej publiczności. Niełatwego zadania podjęła się Elżbieta Legierska-Niewiadomska, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury, wraz ze swoją załogą. I udało się.
Do końca lutego w Istebnej można oglądać kilkadziesiąt prac, z których dużą część stanowią rzeźby lub płaskorzeźby o charakterze sakralnym. Nie brakuje ponadto przejmujących masek obrzędowych, zaklętych w drewnie postaci znanych w Trójwsi – m.in. Janka z Małej Łączki, Jana Kawuloka, Pawła Haratyka, Jóneczka Wołowej czy Michała Juroszka – a także form sztuki użytkowej. Część eksponatów przyjechała z Muzeum w Gliwicach, a także z Libiąża, z prywatnej kolekcji Krystiana Ziajki.