Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Dzień Wszystkich Świętych

Wielkimi krokami zbliża się Święto Wszystkich Świętych oraz Dzień Zaduszny. Zapewne wielu z nas będzie odwiedzać w tym czasie groby swoich bliskich zmarłych. Przede wszystkim jest to czas refleksji, zadumy i wspomnień, ale zachęcamy, aby spojrzeć na to święto również z innej perspektywy. Tym bardziej, że często podczas wizyty na cmentarzu widzimy przepełnione kontenery na śmieci lub mnóstwo zniczy, które zalane woskiem stają się trudnym do odzyskania odpadem. Szacuje się, że po Święcie Wszystkich Świętych z każdego grobu pozostaje do zagospodarowania od 3-9 kg odpadów, co w skali kraju daje ogromną wartość.

Warto mieć na uwadze, że w takim dniu jak ten najważniejsza jest pamięć o bliskich, a nie ilość wiązanek czy zniczy. Oczywiście są to ważne znaki pamięci o bliskich, niemniej jednak bardzo łatwo popaść w przesadę. Dobrze jest zastanowić się, czy nie lepiej wybrać 1 większy znicz, zamiast kilku mniejszych i wymieniać w nim jedynie wkład. Ciekawym pomysłem, w duchu „less waste”, są tzw. „zniczodzielnie”. Zazwyczaj są to regały, ustawione przed wejściem na cmentarz, z których można zabrać sobie zużyte, ale dobre i niepotłuczone znicze, a dokupić do nich jedynie wkład. W drugą stronę działa to tak samo – można zostawić znicz, którego już nie potrzebujemy, ale z którego może skorzystać jeszcze ktoś inny.

Kolejnym problemem, który się nam rysuje przy okazji tych świąt, to wiązanki. Choć te z naturalnych kwiatów zdecydowanie krócej się utrzymują, to jednak w perspektywie zagospodarowania odpadu, są zdecydowanie lepszą opcją. Można wykorzystać suszone kwiaty, igliwie, gałązki jarzębiny, szyszki, to co można znaleźć podczas jesiennych spacerów.  A jeśli już zdecydujemy się na wianek/bukiet wykonany z tworzyw sztucznych, to dobrze jest go wykorzystywać co roku, a nie wyrzucić zaledwie po jednym sezonie.

I warto pamiętać o selektywnej zbiórce odpadów. Znicz czy wkład zalany woskiem powinien trafić do kosza na pozostałości po segregowaniu, żywe kwiaty wraz z ziemią do odpadów zielonych, doniczki czy osłonki plastikowe do kosza na metale i tworzywa sztuczne, znicze na baterie powinny zostać wyrzucone do kontenerów na elektrośmieci lub przywiezione do najbliższego PSZOK.

 

 

 

INFORMACJA O KONKURSIE:
Zakład Gospodarki Odpadami S.A. w Bielsku-Białej zaprasza do wzięcia udziału w konkursie na nową nazwę dla Punktu Drugie Życie – kącika rzeczy używanych, na terenie nowopowstającego PSZOK w Bielsku-Białej.
Więcej szczegółów na stronie www.zgo.bielsko.pl oraz na FB „W eko ZGOdzie”.

google_news