Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Żywiec

Edukacja z Muzeum Śląskim to wspaniała przygoda!

Jeśli chcemy zorganizować swoim dzieciom czy uczniom ciekawy wyjazd, który będzie dla nich nie tylko przyjemnością, ale też nauką, warto postawić na wizytę w Muzeum Śląskim w Katowicach. Proponowane tu formy zajęć i warsztatów skłonią do odkrywania świata nawet opornych na wiedzę uczniów… Oferta edukacyjna skierowana jest także do odbiorców dorosłych.

Już sama siedziba Muzeum Śląskiego na pewno zrobi na młodych ludziach wrażenie. Od 2015 roku placówka mieści się bowiem w nowoczesnym kompleksie gmachów przy ul. Tadeusza Dobrowolskiego 1. W głównym, siedmiokondygnacyjnym budynku aż trzy poziomy znajdują się pod ziemią. Właśnie tam zlokalizowane są między innymi sale edukacyjne, biblioteka z czytelnią oraz kącik edukacyjny dla dzieci.

Odkrywanie z przewodnikiem

Podstawową propozycją edukacyjną jest oprowadzanie z przewodnikiem. Pracujący w Muzeum Śląskim przewodnicy to ludzie z ogromną wiedzą, życiową pasją i świetnym podejściem do młodych osób. Z zaangażowaniem pokażą im najcenniejsze obiekty z kolekcji Muzeum i zabiorą w głąb skomplikowanej historii Górnego Śląska. W Muzeum można oglądać między innymi malarstwo polskie, sztukę nieprofesjonalną, plastykę sceniczną czy bogate zbiory etnograficzne. Zwiedzanie z przewodnikiem adresowanie jest zarówno do gości indywidualnych, jak i grup zorganizowanych (grupa może liczyć maksymalnie 25 osób). Oprowadzania realizowane są od środy do niedzieli w godzinach od 10.30 do 18.00.

Lekcje muzealne

Specjalnie z myślą o grupach przedszkolnych i szkolnych, w placówce prowadzone są lekcje muzealne i warsztaty. Tematyka i poziom zajęć dostosowane są do wieku uczestników.

Przedszkolaki i uczniowie klas I-III mogą wziąć udział na przykład w lekcji zatytułowanej „Zabawa z obrazami”. Dowiedzą się wówczas, czym różni się portret od autoportretu albo czy można namalować pejzaż w mieście. Zajęcia przybliżają dzieciom poprzez zabawę gatunki malarskie. Uczestnicy układają również puzzle z dziełami sztuki i kolorują reprodukcje ze zbiorów Muzeum. Z kolei podczas zajęć „Baśnie śląskie” poznają tradycyjne opowieści z regionu, na przykład o Skarbku, Utopku i Meluzynie, a następnie wykonują ilustrację do usłyszanej baśni. Na innych zajęciach – „Opowiedz mi historię” – dowiadują się między innymi, czym jest legenda i kolorują reprodukcję starej pocztówki.

W trakcie zajęć „Malarze z naszych podręczników” uczniowie klas IV-VI mogą przyjrzeć się dziełom malarzy, których znają z podręczników szkolnych, takich jak Jan Matejko, Józef Chełmoński, Jacek Malczewski czy Stanisław Wyspiański. Na warsztatach „W gotyckim kościele” dowiadują się między innymi, jak długo przepisywano księgi w klasztorach i jakie charakterystyczne elementy ma kościół gotycki. Podczas innych zajęć odkrywają dawne życie górników z Górnego Śląska, a nawet kulturę ludzi zamieszkujących… afrykańską sawannę, północnoamerykańskie stepy czy azjatycką Syberię.

Młodzież z klas VII-VIII oraz szkół ponadpodstawowych może w interesujący sposób zgłębić sztukę gotycką, główne kierunki w malarstwie polskim XIX wieku czy twórczość Młodej Polski. Na innych zajęciach uczniowie analizują kolorystykę i kompozycję dzieł sztuki i dokonują prób interpretacyjnych. Również zajęcia dla tych uczniów połączone są z elementami rozrywki – quizem czy zabawą memory.

Z myślą o szkołach specjalnych i integracyjnych, Muzeum Śląskie oferuje zajęcia przystosowane do indywidualnych wymagań i możliwości konkretnej grupy. Zapraszani są szczególnie uczniowie z niepełnosprawnością intelektualną, niewidomi i słabowidzący, głusi i słabosłyszący oraz w spektrum autyzmu. Temat i forma zajęć, po wcześniejszej konsultacji telefonicznej, są dostosowywane do potrzeb grupy.

Lekcje muzealne dla szkół i przedszkoli odbywają się od środy do piątku, a maksymalna liczba osób w grupie to 25. Do wybranych lekcji muzealnych przygotowane zostały materiały w języku ukraińskim, z myślą o uczniach pochodzących z Ukrainy.

 

Specjalne zajęcia z historykami sztuki proponowane są studentom i nauczycielom. Poświęcone są one analizie wybranych dzieł sztuki ze zbiorów Muzeum Śląskiego. Uczestnicy takich zajęć wspólnie zastanawiają się nad treścią dzieł, kontekstem epoki, w której powstał obraz, i jego powiązaniami z innymi dziedzinami sztuki. Warsztaty obejmują też analizę kolorystyki, kompozycji i środków wyrazu artystycznego. Szkolenia prowadzone są od środy do piątku, po wcześniejszym umówieniu. Maksymalna liczba osób w grupie to 25.

Zapisy na lekcje muzealne przyjmowane są telefonicznie (tel. 32 77 99 382) lub mailowo ([email protected]).

Warsztaty cykliczne

Muzeum Śląskie kieruje ofertę edukacyjną również do indywidualnych osób dorosłych, proponując im udział w wykładach, spotkaniach i dyskusjach, a także seanse filmowe, spektakle i koncerty. Ich plan można znaleźć w znajdującym się na stronie internetowej placówki „Kalendarzu Wydarzeń”.

Również tam dostępny jest harmonogram oprowadzań kuratorskich oraz cyklicznych spotkań i warsztatów – zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Dla 6-9-latków raz w miesiącu odbywają się zajęcia „Sztuka na start”. Dla dzieci 10-15-letnich przeznaczony jest cykl „Młoda pracownia”. W najbliższych miesiącach jego uczestnicy będą zapoznawać się z techniką linorytu. Specjalne zajęcia ruchowo-plastyczne „I kropka. Punkt, linia, płaszczyzna” adresowane są do dzieci w wieku 6-10 lat i są przyjazne również dla tych wysoko wrażliwych. Prowadzone są w kameralnych grupach z wykorzystaniem ruchu i zabawy malarskiej. Obejmują wizytę w wybranych galeriach Muzeum Śląskiego oraz pracę warsztatową w salach edukacyjnych.

Z kolei w ramach cyklu „Artyści po godzinach” osoby dorosłe mogą nauczyć się lepić figurki z masy cukrowej.

Muzeum Śląskie nie zapomina oczywiście o osobach starszych, do których adresowany jest Muzealny Uniwersytet Seniora. W styczniu odbywające się w jego ramach warsztaty z techniki akrylowej inspirowane będą wystawą „W poszukiwaniu Arkadii” i twórczością Bronisława Krawczuka.

W Muzeum odbywają się również zajęcia dla dorosłych z dysfunkcjami intelektualnymi, w spektrum autyzmu i wykluczonych społecznie. Odbywają się też wykłady w Polskim Języku Migowym – w ramach cyklów „Prawdy i mity o kulturze Głuchych” oraz „Motywy znane i lubiane”.

W Muzeum Śląskim każdy może znaleźć coś ciekawego dla siebie!

Autorzy zdjęć: Aleksander Bartecki, Sonia Szeląg, Marcin Czechowicz, Rafał Wyrwich

google_news