Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn

Ekumeniczna Droga Krzyżowa online. Katolicy i ewangelicy razem

Fot. Pixabay.com

Wierni dwóch największych wspólnot chrześcijańskich z terenu Bielska-Białej wspólnie będą przeżywali Ekumeniczną Drogę Krzyżową pod przewodnictwem biskupów: Romana Pindla, ordynariusza Diecezji Bielsko-Żywieckiej Kościoła Rzymskokatolickiego oraz Adriana Korczago, zwierzchnika Diecezji Cieszyńskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego.

Pierwsza na terenie Śląska Cieszyńskiego Ekumeniczna Droga Krzyżowa online rozpocznie się w najbliższą środę, 17 marca, o godz. 17.00. – Celem, jaki postawili sobie organizatorzy przedsięwzięcia, jest wspólne rozważanie historii biblijnych opisujących ostatnie chwile życia Jezusa Chrystusa. Zadania tego podjęło się czternastu duchownych katolickich oraz ewangelickich, który przygotowali prawdziwą mozaikę barw, miejsc oraz sposobów przeżywania pasyjnego Słowa Bożego. Co ważne, spotkanie rozpocznie się od przekazania słów pozdrowień skierowanych przez bp. Adriana Korczago oraz bp. Romana Pindla – informuje ks. Karol Długosz, koordynator ds. mediów Diecezji Cieszyńskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP.

Ekumeniczna Droga Krzyżowa online dostępna będzie na platformie Zoom, a po jej nagraniu w późniejszym czasie także na profilu Bielskiej Grupy Ekumenicznej na portalu Youtube. Inicjatorami Ekumenicznej Drogi Krzyżowej online są ks. Karol Długosz, katechetka Krystyna Blachura oraz ks. Tomasz Niedziela, skupieni w Bielskiej Grupie Ekumenicznej.

BGE jest nieformalną inicjatywą, której członkowie zmierzają do zintensyfikowania oddolnego dialogu ekumenicznego między chrześcijanami w Bielsku-Białej oraz w najbliższej okolicy miasta. W ramach pracy grupy od trzech lat organizowane są młodzieżowe nabożeństwa ekumeniczne, zawsze na kanwie łączących Kościoły akcji charytatywnych: Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom oraz Skarbonki Diakonijnej. Finalnie spotkania katolików i ewangelików – poza czasem pandemii – nie kończą się tylko na wspólnej modlitwie, lecz kontynuowane są m. in. przy grach planszowych, co ma ułatwiać rozmowę, wzajemne poznanie oraz zyskiwanie wrażliwości na różnorodność postrzegania świata i duchowości chrześcijańskiej.

google_news
3 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Oset
Oset
3 lat temu

…ludu mój ludu cóż żem ci uczynił …

Zuza
Zuza
3 lat temu

“Ewangelicy nie praktykują adoracji Grobów Pańskich, ani nie biorą udziału w drogach krzyżowych – koncentrują się na Słowie Bożym i nabożeństwach wielkopiątkowych. Post nie jest nakazany, ale wielu wiernych go zachowuje.”https://old2020.luteranie.pl/nowosci/wielki_piatek,3790.html Jestem zażenowana postępowaniem Adriana Korczago. Czyżby zapomniał na czym polega wiara ewangelicka? Co prawda we wspólnych, ekumenicznych modłach nie ma nic złego i uważam, powinny się odbywać, ale chyba nie w akurat nie pod takim “hasłem”.. czytam też, że ekumenizm ma polegać na rozmowach w czasie gier planszowych. Takiegio trywializowania rozmów na tematy religijne też nie powinno być. Bo jak to wygląda, dwaj panowie-katolik i ewangelik grają w “Chińczyka::… Czytaj więcej »

Edel
Edel
3 lat temu
Reply to  Zuza

Czytam i nie wierzę. Ewangelicy nie mają władz kościelnych i nie można ich zobowiązać do praktyk katolickich.