Wydarzenia Cieszyn

Elżbieta Byrtek z Wisły księdzem w Pszczynie. Ordynowano też Damiana Rusina ze Skoczowa

fot. ewangelicy.pl screen

W miniony weekend w pszczyńskim kościele ewangelickim odbyła się ordynacja na księży Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego. Wśród nich była pochodząca z Wisły mgr. teol. Elżbiety Byrtek i skoczowianin mgr. teol. Damian Rusin.

Aktu ordynacji dokonał biskup Kościoła Jerzy Samiec, w przypadku E. Byrtek w asyście bp. Jana Cieślara i ks. Katarzyny Rudkowskiej, a w przypadku D. Rusina w asyście ks. Piotra Sztwiertni, proboszcza parafii w Goleszowie i ks. Mateusza Mendrocha z parafii w Cieszynie.  Po akcie ordynacji i podziękowaniach ze strony ordynowanych Liturgię komunijną odprawili: bp Adrian Korczago i bp Jerzy Samiec. O oprawę muzyczną uroczystości zadbał między innymi zespół „Dla Niego” ze Skoczowa.

Elżbieta Byrtek urodziła się w 1970 r. w Wiśle. Ukończyła studia teologiczne w Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie, pedagogikę przedszkolną i wczesnoszkolną oraz pedagogikę szkolną i nowe media w edukacji. Studiowała też pedagogikę religii na Wydziale Teologii Ewangelickiej Uniwersytetu Fryderyka Wilhelma w Bonn. Jest asystentem w Katedrze Pedagogiki Religii i Teorii Wychowania Akademii Teologicznej w Warszawie, a także nauczycielem dyplomowanym religii ewangelickiej oraz opowieści biblijnych. Pracuje także w diecezji warszawskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP. Jest współautorką podstawy programowej, programu oraz podręczników do nauczania kościelnego religii ewangelickiej, a także m. in. rozważań biblijnych w: Postylli Kobiet, Modlitewniku Kobiet i Codzienniku Kobiet. W zespole International Network for Research and Development of Confirmation Work prowadzi badania edukacyjne dotyczące konfirmantów. Jest przewodniczącą Komisji Wychowania Chrześcijańskiego Polskiej Rady Ekumenicznej.

Damian Rusin z kolei urodził się w 1998 r. w Cieszynie. To rodowity skoczowianin, absolwentem technikum logistycznego w Zespole Szkół Przyrodniczo-Technicznych w Międzyświeciu. W 2023 r. ukończył studia teologiczne na Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie, broniąc pracę magisterską „Uwarunkowania narodowościowe w Kościele luterańskim na Śląsku Cieszyńskim w latach 1875-1923”. Potem skierowany został na praktykę kandydacką do parafii w Goleszowie i Golasowicach. Interesuje się historią Śląska, dziejami kościoła ewangelickiego oraz Japonią.

google_news