Ekosolar2_desktop

34. Babiogórska Jesień

Jak z bicza strzelił przeleciała nie tylko wiosna, ale i minęło lato. Pora hucznie powitać jesień. A to oznacza, że przed nami jedna z największych folklorystycznych imprez w naszym kraju – 34. Babiogórska Jesień w Zawoi, której od lat patronuje „Małopolska Kronika Beskidzka”.

Trzydniowa impreza zacznie się już w piątkowe przedpołudnie konferencją naukową „Górale Babiogórscy w badaniach naukowców i podróżników z XIX i XX wieku”. Po południu (16.00) w Galerii „Na Uciechę” w Zawoi Wilcznej odbędzie się wernisaż pokonkursowej wystawy rzeźby babiogórskiej – I Biennale im. Antoniego Mazura. Podczas niego przypomniana zostanie także znakomita zawojska artystka Dorota Lampart. W galerii nie tylko wystawione zostaną jej unikatowe prace, ale także zaprezentowany będzie film o malarce.

Zapewne jak co roku tłumy widzów przybędą w sobotnie popołudnie, by powitać jesienny redyk, czyli górali schodzących z owcami z hal. Na pewno nie zabraknie widowiskowego podziału stada. Po tym swego rodzaju góralskim spektaklu ruszy koncertowy maraton. Na początek zaprezentują się zespoły regionalne z Juszczyna, Zawoi, Myślenic, ale także dudziarze ze Słowacji oraz grupa z Austrii. Wieczorem zagrają Besquidians i gwiazda imprezy – Enej. Ponownie powiększyć ma się grono członków Bractwa Zbójników spod Babiej Góry. Słuchając muzycznych popisów warto zajrzeć do góralskiego szałasu, by zobaczyć jak tworzy się oscypki i piecze moskaliki, spróbować prania na tarze, ustawiania kopki z sianem, młócenia kapusty i noszenia wody z pomocą drewnianych nosideł i innych zajęć związanych z życiem pasterskim. Chętni będą mogli również wziąć udział w warsztatach tworzenia fujarek pasterskich oraz zabawek ludowych, obejrzeć z bliska pracę lokalnych rzemieślników. Z myślą o dzieciach przygotowano szereg animacji oraz warsztatów patchworkowych.

W niedzielę już przed południem dalszy ciąg muzycznej uczy. Od 11.00 do 14.00 prezentować się będą dziecięce zespoły folklorystyczne. Po nich sceną zawładną starsi artyści, a wśród nich zawojska Cieślica oraz  Orawska Grupa Teatralna, która przybliży obrzędy z okolic Jabłonki. Zwieńczeniem trzydniowej imprezy będzie koncert Body Mind Relation i przyjaciele oraz Juzyna, którego program opiera się na muzyce z niedawno wystawionego w Zawoi widowiska plenerowego „Pamiętnik Babiej Góry”.

28/09/2018

Harmonogram

Data:
Czas: