Fello

Brzeźnica: Twórczość Jadama i Jantka

Choć to będzie konkurs recytatorski o zasięgu wojewódzkim, to poświęcony tylko poetom z gminy Brzeźnica. Tam bowiem – w tak zwanym Spichlerzu Książki – odbędą się zmagania młodych deklamatorów.

 

Pierwszy z poetów, których wiersz lub fragment prozy należy przygotować na konkurs, to Adam Gorczyński, właściciel dóbr ziemskich w Brzeźnicy i Marcyporębie, twórca okresu romantyzmu, autor utworów dramatycznych, wierszy i opowiadań. Używał pseudonimu literackiego Jadam z Zatora, teraz nazywany jest najczęściej Romantykiem z Brzeźnicy. W czasie konkursu trzeba też będzie popisać się znajomością twórczości poety ludowego Antoniego Kucharczyka, zwanego Jantkiem z Bugaja. Autor urodził się w przysiółku Bęczyna – Bugaju, a większość życia spędził w Paszkówce. Żył w latach 1874-1944.

 

Konkurs adresowany jest do uczniów szkół podstawowych i gimnazjów z całego województwa małopolskiego. Każdy uczestnik powinien przygotować dwa utwory lub ich fragmenty – jeden Adama Gorczyńskiego (można wybrać jeden z wierszy zagranicznych poetów, które autor przetłumaczył na język polski), drugi Antoniego Kucharczyka. Zgłoszenia przyjmowane są do 17 maja w Gminnej Bibliotece Publicznej w Brzeźnicy (na formularzu dostępnym TUTAJ). Konkurs odbędzie się 28 maja, w godzinach od 8.00 do około 14.00.

28/05/2019

Harmonogram

Data:
Czas:
beskidzka_tv