Rafał Ryplewicz

Czechowice: Pamięci uczestników II powstania śląskiego

Walczyli z bronią w ręku, pracowali w szpitalach i lazaretach powstańczych, organizowali amunicję i broń, żywność i kwatery. W setną rocznicę wybuchu II powstania śląskiego będzie można poznać historię jego uczestników z Czechowic i Dziedzic.

27 stycznia o 18.30 w „Piwnicy Muz” Miejskiego Domu Kultury w Czechowicach-Dziedzicach zaplanowano wykład zatytułowany „Powstańcy śląscy z Dziedzic i Czechowic”. Wygłosi go Jacek Cwetler, kustosz Izby Regionalnej, członek Towarzystwa Przyjaciół Czechowic-Dziedzic.

– W 2020 roku wypada setna rocznica wybuchu II powstania śląskiego. To doskonała okazja, aby opowiedzieć o mieszkańcach naszej gminy, którzy walczyli w powstaniach śląskich, gdyż jest to jeszcze w dalszym ciągu biała plama w dziejach Czechowic i Dziedzic. Jest ich dość spora grupa – Maria Stryczkówna, S. Marekwica, Fr. Krzus, A. Wardas… Opowiem także o austriackim szpitalu wojskowym, który znajdował się przy dziedzickim targowisku, a który po zakończeniu I wojny światowej służył jako lazaret powstańczy. Leczono w nim uczestników powstań śląskich. Kilku z nich podczas II wojny światowej zostało osadzonych w niemieckich obozach koncentracyjnych lub zostało rozstrzelanych – opowiada wykładowca.

Wstęp na spotkanie jest bezpłatny.

27/01/2020

Harmonogram

Data:
Czas:
Agata Tucka- Marek