Moc/Noc atrakcji. W Bielsku, Kętach i Bestwinie
Miłośnicy kultury będą mieli w czym wybierać. Wyjątkowe wydarzenia z okazji Nocy Muzeów przypadającej na 18 maja przygotowano nie tylko w Bielsku-Białej, ale też w Bestwinie i Kętach. Tylko bielskie Muzeum Historyczne tego dnia, a raczej nocy, będzie pobierać opłaty.
BIELSKO-BIAŁA
Galeria Bielska BWA zaprasza od 18.00. Będzie można zwiedzić retrospektywną wystawę rzeźb Antoniego Rząsy w stulecie jego urodzin. Znany jest m.in. z cyklu rzeźb z postacią Chrystusa Frasobliwego. Ponadto w BWA zostanie udostępniona instalacja malarska Krzysztofa Kokoryna inspirowana rzeźbą Antoniego Rząsy. Fotografie ukazujące zimowe węgierskie pejzaże zaprezentuje Magdalena Ciszewska-Rząsa. A Krzysztof Kokoryn poprowadzi rozmowę z tą artystką, a także z rzeźbiarzem Marcinem Rząsą, synem Antoniego Rząsy. W BWA zostanie przygotowany również kącik artystyczny dla dzieci, które będą tworzyć swoje działa sztuki pod czujnym okiem plastyczki Małgorzaty Krzempek. W tym samym budynku, tyle że w Klubokawiarni Aquarium, podczas jam session usłyszymy uczniów z Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Stanisława Moniuszki.
Muzeum Historyczne w Bielsku-Białej – Zamek Sułkowskich otwiera podwoje o 20.00. W odróżnieniu od organizatorów pozostałych imprez, tu trzeba będzie zapłacić. Ale opłata jest symboliczna (2 złote). W programie jest minirecital fortepianowy Anny Kijanowskiej, występ gitarowego duetu Inne Słowa (Artur Sczesny i Piotr Świeściak), który zaprezentuje poezję śpiewaną oraz koncert duetu Mandala (Krzysztof Maciejewski – skrzypce, Jan Stachura – gitara).
Od 18.00 będzie można zwiedzać kościół Zbawiciela na placu ks. Marcina Lutra oraz Stary Cmentarz przy ulicy Frycza Modrzewskiego. Gościom zaprezentowane zostaną stare dokumenty, książki, wygłoszony zostanie wykład na temat edukacji – jak to z nią dawniej w Bielsku, Białej i nie tylko było. Około 20.00 będzie można zwiedzać Dom Opieki SOAR przy ulicy Modrzewskiego. Na koniec wystąpi zespół Silesian Tyrol Band.
KĘTY
Iście przebojowo zapowiada się Noc Muzeów w Kętach. – Rozmach towarzyszący tegorocznej, kęckiej edycji ogólnopolskiej akcji przyciągnie zapewne najmłodszych miłośników historii. Dzieci, podobnie jak w latach poprzednich tak i teraz, będą miały okazję zwiedzać muzeum z latarkami. Nade wszystko pochłoną ich atrakcje przygotowane przez Chorągiew Żywiecką, grupę pasjonatów rekonstrukcji historycznej, zajmującą się odtwarzaniem okresu późnego średniowiecza. Bractwo zaprosi wszystkich na pokaz walk rycerskich, a najmłodszych do turnieju łuczniczego i nie tylko! Razem z Chorągwią będzie można zajrzeć do warsztatu krawieckiego, kowalskiego i wytwarzania kolczug, spróbować swych sił w średniowiecznym tańcu oraz przymierzyć rycerską zbroję! – wyliczają organizatorzy. Na brak zajęć nie powinni narzekać nieco starsi miłośnicy Nocy Muzeów. Razem z dr Martą Tylzą-Janosz mogą odkrywać tajemnice kęckiej nekropolii, podążając śladami słynnych kęczan. Dyrektor placówki zaprasza także na prelekcję „Z archiwum Kęt”, podczas której uczestnicy dowiedzą się, ile Kęty wciąż kryją w sobie zagadek. – Efektownie zapowiada się finał imprezy: widowisko ognia w wykonaniu Chorągwi Żywieckiej. Zachęcamy także do udziału w rodzinnych warsztatach „Średniowieczne miasteczko”, zwiedzania ekspozycji stałej i wystawy czasowej oraz wielu innych atrakcjach przygotowanych na ten dzień – dodaje Marta Tylza-Janosz. Wydarzenia na rynku i cmentarzu komunalnym zaplanowano od 16.30, a w muzeum – od 17.00.
BESTWINA
Muzeum Regionalne w Bestwinie w ramach „Nocy” zaprasza na otwarcie poplenerowej wystawy malarstwa, przygotowanej przez Pracownię Sztuk Pięknych z Bielska-Białej. Prezentowane będą obrazy ukazujące piękno Międzybrodzia Bialskiego. Wernisaż odbędzie się o 18.00. Półtorej godziny później wraz z przewodnikiem będzie można zwiedzić muzeum.