Brewa

Piknik militarny w Jeleśni i Krzyżowej

Dość nietypowy charakter będzie miał tegoroczny Piknik Militarny, który tym razem odbędzie się nie tylko w Krzyżowej.

W tym roku impreza upamiętniać będzie 79. rocznicę wybuchu drugiej wojny światowej, 100-lecie odzyskania niepodległości przez Polskę i 78. rocznicą wysiedleń mieszkańców Jeleśni i Sopotni Małej.

Uroczystości rozpoczną się w niedzielę (23 września) o 10.00 w Jeleśni przy pomniku poległych przy ulicy Pomnikowej. O 11.00 w miejscowym kościele odprawiona zostanie msza. Z kolei o 12.30 przed budynkiem jeleśniańskiego Urzędu Gminy odsłonięta zostanie tablica pamiątkowa poświęcona wysiedlonym z Jeleśni i Sopotni Małej podczas drugiej wojny światowej, którą ufundował Jan Suchoń (mieszkaniec Krakowa pochodzący z Jeleśni). Złożone zostaną kwiaty pod pomnikiem Liberatora i zasadzony Dąb Niepodległości.

Około 14.00 uczestnicy zostaną przewiezieni autokarem do Krzyżowej. Tam planowane są inscenizacja szturmu na schron w wykonaniu grup rekonstrukcyjnych, występy artystyczno-historyczne oraz pokazy musztry i sztuki walk, które zademonstrują uczniowie Zespołu Szkół Agrotechnicznych i Ogólnokształcących z Żywca Moszczanicy.


Lokalizacja:

Jeleśnia, Krzyżowa
23/09/2018

Harmonogram

Data:
Czas: