Fello

Radziechowy: Zaduszki Narodowe z bitwą

Pod Matyską w Radziechowach rozegra się prawdziwa bitwa! Będzie to niezwykle widowiskowa inscenizacja „Potopu szwedzkiego na Żywiecczyźnie”, która odbędzie się w ramach 14. Zaduszek Narodowych.

Uroczystości rozpoczną się w sobotę (6 października) o 9.45 od powitania gości przedstawienia grup rekonstrukcyjnych. Potem wędrując na Matyskę będzie można zobaczyć inscenizację potopu.

Przygotowała ją grupa naszych aktorów-amatorów, którzy będą mieli ubrane specjalnie przygotowane stroje jakie były w XVII wieku. Zaplanowaliśmy między innymi scenę uwolnienia króla Jana Kazimierza z rąk Szwedów, spalenie przez Szwedów radziechowskiej wioski i obronę Częstochowy. Na sam koniec uczestnicy odtańczą poloneza – mówi Jadwiga Klimonda, prezes Stowarzyszenia Dzieci Serc z Radziechów, która jest jedną z głównych pomysłodawczyń i organizatorów Zaduszek Narodowych.

W samo południe planowana jest msza na szczycie Matyski, a godzinę później apel poległych i dosypanie ziemi do Kurhanu Pamięci z Zadwórza koło Lwowa, z mogiły Straganu konspiracyjnej siatki AK w Austrii oraz kwatery „Ł” z warszawskich Powązek „Łączki” (miejsce pochówku pomordowanych przez organy bezpieczeństwa publicznego w latach 1945 – 1956). Na koniec organizatorzy zaproszą wszystkich na gorący posiłek.

06/10/2018

Harmonogram

Data:
Czas:
Przyczepa reklamowa