Europarlament Nykiel

Sensacyjne świadectwo bestwińskich dożynek

Zbliżają się dożynki w Bestwinie, które mają wspaniałą historię. Właśnie odkryto sensacyjne wręcz świadectwo świętowania sprzed 85 lat. To jedyne w swoim rodzaju „Śpiewki dożynkowe”.

Wczoraj…

Jak informuje pasjonat historii Michał Kobiela z Kaniowa, światło dzienne ujrzał historyczny dokument. Czechowiczanin Adam Chromik, podczas przeglądania dokumentów swojego ojca, który pochodzi z Janowic, natrafił na ręcznie opracowane „Śpiewki dożynkowe” autorstwa Marii Merty, przygotowane na uroczystość w gminie Bestwina w 1933 roku. – To prawdziwa gratka. Dowód tego, jak niegdyś świętowano u nas dożynki. Treść tych przyśpiewek zachwyca i dzisiaj – ocenia Michał Kobiela.

Fot. Z archiwum Adama Chromika

Śpiewki oddają charakter nawet dzisiejszych mieszkańców gminy Bestwina i Janowic, bo nazwa tego sołectwa pada tam kilkukrotnie. Dowodzą przywiązania do tradycji, miłości do ziemi, bogatej kultury, pobożności, poetyckiej duszy, wytrawnego humoru i… przedsiębiorczości. Śpiewnik zawiera pieśni poświęcone między innymi staroście, inspektorowi, arcyksięciu oraz księżom dziekanowi i wikaremu. Podczas dożynek sprzed 85 lat hitem musiał być utwór skierowany do arcyksięcia Leona Karola Habsburga. „Mości Arcyksięciu, tobie śpiewamy, bo my i do Ciebie małą prośbę mamy. Ma Pan u nas we wsi i lasy i pola, daj nam na boisko kawał jeśli wola” – w tak poetycki sposób starali się o rozwój swojej wsi mieszkańcy. Uwagę zwraca drugie, o wiele dłuższe dziełko, poświęcone władzy. „Pan inspektor Płatek, powiedzmy to szczerze, prowadzi wciąż wojnę z nami na papierze” – zagaja poetka. „Ciągle nam coś radzi i pochlebia wiosce, ale nas zostawia zawsze naszej trosce. My choć jego plany wszystkie pochwalamy, jednak ich wypełnić pewnie nie zdołamy” – kontynuuje pieśń.

Fot. Z archiwum Adama Chromika

…i dzisiaj

Czy organizatorzy tegorocznych dożynek w Bestwinie wykażą się również taką weną? Będzie się można o tym przekonać już 9 września. Świętowanie rozpocznie się o 10.15 na parkingu przy „GS Bestwina” przy ulicy Witosa, skąd wyruszy barwny dożynkowy korowód. W samo południe w kościele pw. Wniebowzięcia NMP odbędzie się uroczysta msza święta. O oprawę tych uroczystości zadbają Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Bestwina” oraz bestwiński Chór Parafialny „Ave Maria”.
Oficjalne otwarcie dożynek zaplanowano o 14.00 na bestwińskich terenach rekreacyjnych. Nie zabraknie popisów scenicznych. Kolejny raz pokaże się regionalna „Bestwina”. Koncert da Darek Nowicki z zespołem New Romantic. Ostatnią odsłoną świętowania będzie zabawa dożynkowa z grupą Verset.

09/09/2018

Harmonogram

Data: