Rafał Ryplewicz

Tomice: Na “Kota w butach” do teatru

Pierwsza z propozycji Ośrodka Kultury Gminy Tomice na ferie zimowe to wyjazd do Teatru Rozrywki w Chorzowie na spektakl „Kot w butach”. To świetna porcja zabawy nie tylko dla najmłodszych.

 

„Kota w butach” wymyślił Charles Perrault, francuski baśniopisarz epoki baroku. Świetnie wykształcony arystokrata, prawnik, a później wysoki urzędnik państwowy, przeszedł do historii nie tylko jako współtwórca Akademii Nauk oraz gorący orędownik używania w literaturze języka francuskiego w miejsce łaciny. Pozostawił po sobie zbiór baśni i powiastek dla dzieci, zatytułowany „Bajki Babci Gąski”. Książka została wydana w roku 1697 i zawierała powszechnie znane, najczęściej oparte na ludowych motywach, opowieści o Czerwonym Kapturku, Śpiącej królewnie, Kopciuszku, Sinobrodym, Tomciu Paluchu i właśnie Kocie w butach.

 

Jacek Bończyk i Zbigniew Krzywański uzupełnili ponad trzystuletnią historię o współczesne wątki i melodyjne, pełne radosnej energii piosenki. W ten sposób, stara bajka o gadającym zwierzaku, który pomaga wzbogacić się najmłodszemu z trzech synów młynarza, nabrała nowych znaczeń i bogatej oprawy. Uczy dzieci, jak osiągnąć sukces, jak odnaleźć się we współczesnym świecie. Ale ciągle pozostaje opowieścią o sile przyjaźni i potrzebie pielęgnowania marzeń.

 

Wyjazd odbędzie się 16 stycznia, natomiast zapisy przyjmowane są tylko do 5 stycznia.

 

16/02/2019

Harmonogram

Data:
Czas:
Agata Tucka- Marek