Europarlament Nykiel

Kalwaria: Twój szczęśliwy numerek

W przeddzień wyzwolenia obozu w Auschwitz-Birkenau w Kalwarii Zebrzydowskiej można będzie obejrzeć niezwykły spektakl o tym straszliwym miejscu kaźni. To dzieło doskonale już znanego na naszym terenie Teatru Młodych im. Rudolfa Warzechy.

 

Czym jest współcześnie KL Auschwitz-Birkenau? W polityce – reliktem nazistowskiego reżimu położonym na ziemiach polskich, w telewizji – wielkim cmentarzem, w szkołach – obowiązkowym punktem, który muszą odwiedzić uczniowie. Niestety, coraz częściej dla młodego pokolenia wyjazd do Auschwitz wiąże się z radością z dnia wolnego od zajęć, z czasem spędzonym z przyjaciółmi, czy też (co najbardziej boli) pretekstem do napicia się alkoholu w autokarze w drodze do celu. Gdzie jest więc cierpienie ludzi, którzy przeżyli pobyt w KL Auschwitz-Birkenau?

 

W głowie rodzą się dwa pytania: pierwsze, o sens przypominania tej tragedii i epatowania nią, a drugie o to, czy teatr jest zdolny, ze swoją iluzją, mówić o tak strasznym cierpieniu? Odpowiedź na to drugie brzmi: NIE, ale teatr jest dobrym sposobem na wyczulanie młodego pokolenia i aktywowanie w nim pamięci o tej wielkiej krzywdzie ludzkiej. Wyczulać można metodą teatralną, a najlepszym jest laboratorium odczuć-uczuć aktora i widza, czyli poszukiwania w sobie odbioru tragedii ludzi, którzy przeżyli KL Auschwitz za pomocą swoich emocji i uczuć.

 

Spektakl odbędzie się 26 stycznia o 18.00 w sali widowiskowej Centrum Kultury, Sportu i Promocji w Kalwarii Zebrzydowskiej. Bezpłatne bilety wstępu do odbioru w Starym Kinie.

 

26/01/2019

Harmonogram

Data:
Czas:
Szkoła alternatywna