Lewiatan_maj3

Uwiją wianki, poszukają kwiatu paproci

Przed wiekami początek lata był czasem wyjątkowym, a wręcz magicznym. Teraz pradawne zwyczaje i wierzenia będzie można poznać w Zawoi podczas dwóch imprez tematycznych.

Już w sobotę (22 czerwca) o 10.00 na placu przy Punkcie Informacji Turystycznej w Zawoi Wilcznej Babiogórskie Centrum Kultury wraz z Gminną Informacją Turystyczną zorganizują imprezę plenerową „Wiecie wianków na świętego Jana”. – Wicie wianków nawiązuje do starych, jeszcze przedchrześcijańskiej tradycji. Noc przesilenia, czyli Noc Kupały lub inaczej Kupalnocka była słowiańskim świętem miłości – mówi regionalistka i instruktorka BCK w Zawoi Regina Wicher. Przypomina, że w ten wieczór wyjątkowy dziewczęta wiły różnobarwne wianki, rzucały je na wodę w nadziei, że wyłowi je ten jedyny, ukochany chłopak. Ta niezwykła noc otrzymała z czasem nowego patrona – świętego Jana. Dodatkowo zawsze blisko tej daty odbywa się Boże Ciało i zrodził się zwyczaj wicia wianków oktawowych. Wianki te miały zastosowanie magiczne i sakralne. Poświęcone zasuszało się i używało m.in. do okadzania zwierząt przy pierwszym wypasie lub w obliczu choroby. – Chcemy przypomnieć pochodzenie zwyczaju i zachęcić rodziny do wspólnego spędzenia czasu na wiciu kolorowych wianków i podtrzymania tej jakże kolorowej i pachnącej tradycji – zaprasza Regina Wicher na sobotnie warsztaty.

Dwa dni później (w poniedziałek, 24 czerwca o 9.30) BCK wraz z Babiogórskim Parkiem Narodowym w skansenie na Markowych Rówienkach organizuje grę terenową „Poszukiwanie kwiatu paproci”. Ten mitologiczny kwiat miał zakwitać właśnie w tą jedną noc w roku. Znalazcy miał zapewniać szczęście i dostatek. Komu uda się go znaleźć w poniedziałkowe przedpołudnie?

22/06/2019

Harmonogram

Data:
Czas:
Przyczepa reklamowa