Podróże dalekie i bliskie, góry wysokie i te niższe, prelegenci znani i mniej znani, kilkanaście opowieści o górach. Tak zapowiadają organizatorzy nadchodzący II Festiwal Górski „U źródeł Białki”.
Przez trzy dni – od piątku, 6 października, do niedzieli, 8 października – w Gminnym Ośrodku Kultury „Promyk” w Bystrej odbywać się będą pokazy zdjęć z eskapad w różne części świata, okraszone wciągającymi opowieściami podróżników. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny. Festiwal dedykowany jest pamięci Tomka „Czapkinsa” Mackiewicza – polskiego himalaisty, który zmarł w 2018 roku podczas próby zimowego wejścia na ośmiotysięcznik Nanga Parbat.
– Jest to niekomercyjny Festiwal, organizowany przez bielskie środowisko przewodnickie – mówi Szymon Baron, prezes Polskiego Towarzystwa Tatrzańskiego Oddział w Bielsku-Białej. – Prelegentami będą w większości członkowie PTT, Akademickiego Koła Przewodników Górskich, Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego, Speleoklubu Bielsko-Biała oraz Klubu Wysokogórskiego. Chcemy tym Festiwalem pokazać, że wiele osób z naszej najbliższej okolicy robi w górach bardzo ciekawe rzeczy.
Oficjalne rozpoczęcie Festiwalu zaplanowano na piątek o 16.15. Kwadrans później pierwszą prelekcję, zatytułowaną „Iran/Oman – speleowakacje” wygłosi Wacław Michalski. Po każdym pokazie przewidziano czas na pytania do prowadzących i przerwę. Jako drugi swoje wspomnienia z wyprawy na górę Ararat w Turcji przedstawi o 17.45 Łukasz Kornatka. Kolejnymi wystąpieniami tego dnia będą „Demawend – na dachu Persji” Bogdana Zwolińskiego (19.00) i „Wyspy Owcze – gdzie te owce?” Szymona Barona (20.15).
Festiwalowa sobota rozpocznie się o 13.30 od wernisażu wystawy Jana Weigla „50 lat I Polskiej Wyprawy w Andy Peruwiańskie”, a pół godziny później jej autor wygłosi prelekcję pod tym samym tytułem. O 15.15 publiczność wysłucha opowieści Radosława Bizonia „Jaskiniowe nurki”, a o 16.30 Pawła Klisia „Athos – święta góra i republika mnichów”. Niemal przez całą Korsykę, z północy na południe, biegnie bardzo trudny szlak pieszy o długości 180 kilometrów. W Bystrej o 17.45 podczas prelekcji „GR20 – (nie) najtrudniejszy szlak Europy” opowie o nim Monika Krajewska.
Perełką Festiwalu będzie na pewno kolejny punkt programu. Prelekcję „Tomek – mój Wszechświat” wygłosi żona Tomasza Mackiewicza – Anna Solska-Mackiewicz. Pokaz połączony będzie z promocją książki pod tym samym tytułem, która jest wspomnieniem o zmarłym himalaiście. Sobotni wieczór zwieńczy prelekcja doskonałego gawędziarza Grzegorza Holerka, zatytułowana „Jordania – góry, wąwozy, pustynie”.
Również sześć pokazów zdjęć zaplanowano na niedzielę. Jako pierwszy – o 14.00 – z prelekcją „Moje góry” wystąpi prezes Akademickiego Koła Przewodników Górskich w Bielsku-Białej Franciszek Wawrzuta. Kwadrans po piętnastej pasjonat Bartosz Baturo opowie o narciarskich zjazdach w terenie górskim, poza trasami. Jego wystąpienie zatytułowane będzie „Narty ekstremalnie”. O wpół do piątej znany w regionie ksiądz Jacek Pędziwiatr przedstawi opowieść „Góry są święte”. Następnie słuchacze przeniosą się do Ameryki Południowej – za sprawą prelekcji Janusza Pilszaka „Aconcagua – Kamienny Strażnik” (17.45). Później publiczność „zejdzie” ze szczytów do jaskiń, gdyż bielski historyk i speleolog Jakub Krajewski przedstawi „Subiektywną opowieść o jaskiniach i kanionach” (19.00). Wreszcie, na zakończenie pełnego wrażeń Festiwalu, prelekcję „Milion chłodnych kroków przez Grenlandię” wygłosi o 20.15 Piotr Kilian.
Organizatorami II Festiwalu Górskiego „U źródeł Białki” są Polskie Towarzystwo Tatrzańskie Oddział w Bielsku-Białej, Akademickie Koło Przewodników Górskich w Bielsku-Białej, Gminny Ośrodek Kultury „Promyk” w Bystrej oraz Starostwo Powiatowe w Bielsku-Białej.
Na zdjęciu: Grzegorz Holerek na pustynnych terenach Jordanii. Fot. Paweł Mszyca