Podczas ferii zimowych Książnica Cieszyńska zaprasza młodzież licealną, do udziału w pokazach i warsztatach poświęconych dziejom książki, kulturze piśmienniczej i historii Śląska Cieszyńskiego. Zajęcia, ilustrowane pokazami zabytkowych rękopisów i druków, wzbogacone multimedialnymi prezentacjami oraz nauką praktycznego korzystania ze zbiorów biblioteki, odbywać się będą w dniach 14-24 stycznia w siedzibie Książnicy Cieszyńskiej przy ul. Menniczej 46 w Cieszynie.
Harmonogram pokazów i warsztatów:
14 stycznia (wtorek) – Czym jest i czym zajmuje się Książnica Cieszyńska? (prowadzenie Wojciech Święs); 15 stycznia (środa) – Piśmiennicze skarby Książnicy Cieszyńskiej. Dziedzictwo kulturowe Śląska Cieszyńskiego (prowadzenie dr Artur Lewandowski); 16 stycznia (czwartek) – Warsztaty iluminacji, czyli sztuka pięknego malowania (prowadzenie dr Aleksandra Golik-Prus); 17 stycznia (piątek) – Od kamienia i tabliczki drewnianej do tabliczki glinianej (prowadzenie Jolanta Sztuchlik); 20 stycznia (poniedziałek) – Pierwsze kroki do biblioteki. Jak korzystać ze zbiorów Książnicy Cieszyńskiej (prowadzenie Halina Morawiec); 21 stycznia (wtorek) – Biblioteki cyfrowe bez tajemnic (prowadzenie Wojciech Święs); 22 stycznia (środa) – Ekslibrisy i dedykacje w teorii oraz praktyce (prowadzenie Wojciech Święs); 23 stycznia (czwartek) – Tajemnice warsztatu cieszyńskiego heraldyka i genealoga (prowadzenie Krzysztof Kleczek); 24 stycznia (piątek) – Konserwacja dawnej książki (prowadzenie Łucja Brzeżycka, Anna Fedrizzi-Szostok).
Udział w pokazach i warsztatach jest bezpłatny. Zajęcia rozpoczynają się o godz. 11.00. W przypadku zwiększonego zainteresowania określonymi zajęciami możliwe jest ich powtórzenie w innym terminie po uzgodnieniu z prowadzącym bibliotekarzem lub konserwatorem. Indywidualni uczestnicy powinni swoją obecność zaanonsować w Czytelni Ogólnej Książnicy Cieszyńskiej, co najmniej 10 minut przed rozpoczęciem zajęć (w przypadku pokazu konserwacji – co najmniej 30 minut). Opiekunowie grup zorganizowanych proszeni są o wcześniejsze uzgodnienie terminu udziału w zajęciach. Uwaga! Udział w co najmniej pięciu lekcjach uprawnia ich Uczestników do otrzymania nadawanego przez Książnicę Cieszyńską indywidualnego „Certyfikatu młodego znawcy dawnej książki”.