Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Żywiec

Festiwal na europejskim poziomie. „Beskid Classics” po raz czwarty!

Miłośnicy muzyki klasycznej zacierają ręce. Program kolejnej odsłony „Beskid Classics” pozwala bowiem przypuszczać, że będziemy mieli do czynienia z festiwalem na iście europejskim poziomie. W tym roku znakomite koncerty czekają nas nie tylko w Bielsku-Białej i Szczyrku, ale także w Żywcu, Cieszynie i Ustroniu.

IV Beskidzki Festiwal Klasyki „Beskid Classics” pod honorowym patronatem prezydenta RP Andrzeja Dudy potrwa od 31 sierpnia do 16 września. – Będzie to pierwsze naprawdę regionalne wydarzenie tego typu w Beskidach. Cieszymy się, że jego organizację wsparło wiele lokalnych podmiotów: władze Bielska-Białej, Ustronia, Żywca i Cieszyna oraz powiatów bielskiego, cieszyńskiego i żywieckiego, a także województwa śląskiego. Dzięki temu możemy zaprosić publiczność aż na osiem koncertów! – mówi Paweł Kotla, dyrektor festiwalu, a także wzięty dyrygent, który poprowadzi inauguracyjny koncert w Ustroniu. – Jak zwykle czeka nas piękna muzyka w pięknych wnętrzach i w pięknych górach, czyli prawdziwa uczta kulturalna – zaprasza do udziału.

Paweł Kotla. Fot. Konrad Zagórski

Święto klasyki rozpocznie się koncertem kameralnym. 31 sierpnia w magicznych wnętrzach „Bator Art Gallery” w Szczyrku czeka nas wieczór ballad i muzycznej poetyki (Justyna Khil – sopran i Rozalia Kierc – fortepian).

Uroczysta inauguracja festiwalu będzie miała miejsce 1 września w Ustroniu. W Amfiteatrze czeka nas występ najbardziej znanego na świecie polskiego zespołu folkowego Kapela ze Wsi Warszawa, który wyjątkowo z towarzyszeniem orkiestry symfonicznej (Filharmonii Zabrzańskiej) wykona fantazję symfoniczną „Uwodzenie”. Utwór ten oparty jest na materiale z płyty zespołu, która dwa lata temu uznana została w kategorii „muzyka świata” za najlepszą w Europie i czwartą najlepszą na świecie!

Kapela ze Wsi Warszawa. Fot. Radek Polak

2 września w doskonałej akustycznie sali koncertowej Szkoły Muzycznej w Żywcu wystąpi Cracow Golden Quintet z programem „Muzyczny transatlantyk”.

Świętując 300-lecie nadania praw miejskich Białej Krakowskiej, organizatorzy zaproszą do trzech wyjątkowych miejsc w Bielsku-Białej. – Celebrując tę rocznicę, na wszystkie koncerty w Bielsku-Białej wstęp będzie bezpłatny – podkreśla Paweł Kotla.

7 września w Sali Koncertowej ZPSM w Bielsku-Białej usłyszymy Baltic Neopolis Orchestra z solistkami Marią Rutkowską (fortepian) i bielszczanką Renatą Pawelec (skrzypce) w projekcie „Nowe horyzonty”, z prawykonaniem nowego utworu Mikołaja Góreckiego.

Dzień później czeka nas koncert kameralny Kwartetu Filharmonii Czeskiej z Pragi, jednej z najlepszych orkiestr świata, w Willi Sixta.

W planie jest ponadto – 9 września – koncert barokowy pochodzącego z Rzymu zespołu Ensemble Giardino di Delizie w Zamku Sułkowskich.

Podsumowaniem festiwalu będzie – 15 września – Gala Symfoniczna w bielskim „Muzyku” z udziałem orkiestry Slovak Sinfonietta z Żyliny.

A pięknym postludium będzie, współorganizowany 16 września z Teatrem im. Adama Mickiewicza w Cieszynie w ramach cyklu „Klasyka nad Olzą”, koncert Kevina Kennera, amerykańskiego zwycięzcy Konkursu Chopinowskiego, z udziałem kameralistów doskonałej Sinfonietty Cracovii.

Szczegółowy program festiwalu i bilety – TUTAJ.

google_news