Wszyscy dążymy do stabilizacji finansowej, a wielu z nas definiuje wręcz ten stan jako jeden z głównych życiowych celów. Choć jego osiągnięcie może się wydawać trudne, to zastosowanie choćby kilku dobrych praktyk może to znacząco ułatwić.
Gdy myślimy o recepcie na bezpieczeństwo finansowe, to w pierwszej kolejności przychodzi nam do głowy odpowiednio wysoki poziom dochodów. Faktycznie, nie da się ukryć, że jest on ważny, ale… stanowi on dopiero połowę sukcesu.
Zdaniem ekspertów z serwisu Moneteo równie istotne są dobre nawyki. Ich wprowadzenie do codziennego życia może zrewolucjonizować podejście do pieniędzy i znacząco przybliżyć do realizacji finansowych celów nawet, gdy nasze zarobki nie należą do najwyższych.
Jakie nawyki warto wdrożyć? Oto przykłady.
Tworzenie budżetu i monitorowanie wydatków
Podstawą zdrowych finansów jest świadomość, na co wydajemy pieniądze. Regularne tworzenie budżetu pozwala zidentyfikować stałe koszty i obszary, w których możemy poszukać oszczędności.
Eksperci z Moneteo sugerują korzystanie z aplikacji mobilnych do zarządzania finansami, przy czym warto pamiętać, że podstawowe narzędzia w tym zakresie oferują już aplikacje banków (sprawdź które: https://moneteo.com/rankingi/aplikacje-bankowe). Istnieją też bardziej tradycyjne sposoby, jak np. prowadzenie własnego arkusza kalkulacyjnego czy wdrożenie systemu kopert zawierających pewną sumę środków na wydatki z określonej kategorii.
Optymalny wybór produktów finansowych
Najbardziej niebezpieczne są te wydatki, które pozostają niezauważone – to one sprawiają, że tracimy kontrolę nad własnym budżetem. Do tej kategorii zaliczają się chociażby koszty produktów bankowych. Często nie zdajemy sobie sprawy, ile mogą nas kosztować konta, karty kredytowe czy odsetki z tytułu zaciągniętych pochopnie pożyczek.
Z tego powodu zawsze, gdy szukasz produktu finansowego, korzystaj z porównywarki. Dzięki temu wybierzesz możliwie najtańszą ofertę; a jeśli nawet zdecydujesz się na droższą opcję, to będziesz przynajmniej świadomy wszystkich kosztów.
Automatyczne oszczędzanie
O znaczeniu oszczędzania w budowaniu stabilizacji finansowej nie ma sensu się rozpisywać. Zamiast tego skupmy się na sposobach, by odkładanie nadwyżek znacząco ułatwić.
A skoro mowa o ułatwieniach, to warto oszczędzanie… zautomatyzować. Przykład? Możemy ustawić zlecenie stałe z konta osobistego na oszczędnościowe z datą wpływu wynagrodzenia. Kolejna propozycja to korzystanie z kont do autooszczędzania (ich ranking znajdziesz tutaj: https://moneteo.com/rankingi/programy-automatycznego-oszczedzania), dzięki którym każda wykonana transakcja wiąże się z odkładaniem drobnej kwoty.
Jak widać, nowoczesna bankowość sprawia, że oszczędzanie może się na co dzień odbywać bez naszego świadomego udziału, a co za tym idzie – jest w zasadzie „bezbolesne”.
Unikanie impulsywnych zakupów
Wróćmy na chwilę do kwestii wydatków, tym razem nie w kontekście opłat za produkty bankowe, a nieprzemyślanych zakupów. Kupowanie pod wpływem impulsu niepotrzebnych nam rzeczy skutecznie oddala bowiem od stabilizacji finansowej.
Na łamach Moneteo odnajdujemy proste rozwiązania do natychmiastowego wdrożenia. Planowanie zakupów, pilne trzymanie się przygotowanej listy, a nawet zjedzenie czegoś przed wizytą w sklepie – to tylko niektóre z pomysłów na uniknięcie złych decyzji zakupowych i zbędnych wydatków.
Nie będzie przesadą stwierdzenie, że dobre nawyki finansowe – dając poczucie kontroli, bezpieczeństwa czy wręcz wolności – mogą naprawdę odmienić życie. Nie warto zatem zwlekać z ich wdrażaniem; tym bardziej, że w zdecydowanej większości przypadków nie wymaga to praktycznie żadnego wysiłku.