Program „Czyste Powietrze” to obecnie największy program antysmogowy w Polsce. W ramach programu, właściciele domów jednorodzinnych mogą otrzymać dofinansowanie na poprawę efektywności energetycznej budynku m.in. poprzez jego termomodernizację oraz wymianę nieekologicznych źródeł ciepła.
W związku z licznymi nieprawidłowościami Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej postanowił zawiesić program do 30 marca 2025r. by wdrożyć poprawki.
Do mieszkańców terenów powodziowych (cztery województwa: dolnośląskie, lubuskie, opolskie i śląskie) program Czyste Powietrze uruchomiono na specjalnych warunkach. Kwota przyznana ten cel to 300 mln. złotych, co wydaje się być kroplą w morzu potrzeb.
12 grudnia rozpoczął się nabór wniosków w ramach programu Czyste Powietrze na terenach dotkniętych powodzią.
Właściciele domów uszkodzonych podczas powodzi mogą wnioskować o dofinansowanie na ich odbudowę i termomodernizację. NFOŚiGW zapowiedział uproszczone procedury, skrócony czas rozpatrywania wniosku i szybką ścieżkę wypłat.
Pomoc z programu „Czyste Powietrze” dla powodzian może otrzymać każda osoba fizyczna, która jest właścicielem lub współwłaścicielem budynku/ lokalu mieszkalnego, uszkodzonego w powodzi we wrześniu 2024 r. na terenie województw: dolnośląskiego, lubuskiego, opolskiego i śląskiego. Oszacowany zakres zniszczeń w budynku w wyniku powodzi potwierdzony przez gminę musi wynosić co najmniej 5 procent.
Program nie obejmuje nieruchomości, na które została zawarta wcześniej umowa o dofinansowanie termomodernizacji w ramach programu „Czyste Powietrze” (umowa czynna lub w okresie trwałości).
Dofinansowanie z NFOŚiGW z ramach programu „Czyste Powietrze” może być łączone z zasiłkiem celowym wypłacanym powodzianom w ramach pomocy remontowo‐budowlanej. Łączna kwota dofinansowania nie może jednak przekroczyć 100 proc. kosztów przedsięwzięcia.
Mimo skomplikowanej procedury, zgłaszanymi problemami z nieuczciwymi wykonawcami program Czyste Powietrze przeznaczony dla mieszkańców terenów powodziowych jest programem, który daje duże możliwości dofinansowania – maksymalnie 136 200 zł (dla osób najmniej zarabiających). Jest to doskonała okazja, aby sfinansować termomodernizację swojego domu.
Z uwagi na wiele nieprawidłowości oraz oszustwa na dużą skalę Fundacja ZERO EMISJI podjęła się pomocy mieszkańcom terenów powodziowych. Fundacja organizuje punkty konsultacyjne, gdzie na spotkaniach z fachowcami omawiane są wszelkie kwestie techniczne oraz formalne. Fundacja uruchomiła również infolinię dla wszystkich mieszkańców terenów powodziowych (+48 665 771 997).
Fundacja ZERO EMISJI w ramach współpracy z licznymi partnerami działającymi w branży jest w stanie zagwarantować rzetelnych wykonawców, profesjonalnych audytorów i doradców, którzy pomogą przejść przez cały proces pozyskiwania dotacji, a w ramach współpracy proponuje dodatkowe powykonawcze audyty energetyczne, aby każdy beneficjent programu miał pewność, że wykonane prace są zgodne z założeniami programu.
Program Czyste Powietrze dla powodzian jest programem wartym uwagi, ale i szybkich działań. Przy tak dużej ilości poszkodowanych i ograniczonych funduszach, mieszkańcy musza się liczyć z tym, że pieniądze skończą się bardzo szybko.
Fundacja Zero Emisji to organizacja non-profit. Od pierwszych dni powodzi Fundacja niosła pomoc na miejscu, a po zakończeniu powodzi rozpoczęła projekt EKOLOGICZNA SZKOŁA w Lądku-Zdroju. W ramach podpisanej współpracy pomiędzy Dyrektorką Zespołu Szkół w Lądku-Zdroju, Burmistrzem Lądka-Zdrój oraz Fundacją ZERO EMISJI odbudowywana jest zniszczona podczas powodzi kotłownia w Zespole Szkół w Lądku Zdroju.
Obecnie Fundacja skupia się na wsparciu dla mieszkańców terenów powodziowych przy programie Czyste Powietrze, oferując pomoc przy całym procesie ubiegania się o dofinansowanie, realizację oraz rozliczenie dotacji.
Skontaktuj się z fundacją ZERO EMISJI
Tel. 665 771 997
Email: [email protected]
www.fundacja.zeroemisji.pl