Nauka w trzeciej – ostatniej – klasie gimnazjum powoli zmierza do mety. Uczniowie napisali już kończące ten etap nauki egzaminy, a równolegle zastanawiają się, co dalej zrobić ze swoim życiem. Przed nimi bowiem pierwszy poważny wybór, który w dużej mierze może zdeterminować zawodowe losy na kolejne dziesięciolecia.
Wielu uczniów gimnazjum z pewnością cieszy się na myśl o zmianie szkoły i poznaniu nowych rówieśników, ale tym radościom towarzyszą dylematy. Nie wszyscy przecież zdecydowali się, którą szkołę wybrać i wciąż się wahają. Co zrobić, by było dobrze? Czym się kierować? Jak się do tego zabrać? Jak wykorzystać w pełni swoje możliwości? Spróbujemy choć trochę podpowiedzieć…
Przede wszystkim gimnazjalista powinien zastanowić się nad swoimi planami na przyszłość i tym, co jest dla niego istotne, a także zrobić rozeznanie wśród szkół w regionie, przejrzeć ich oferty, a być może wybrać się na tzw. dni otwarte. Podczas tego typu imprez można zobaczyć, jak wygląda przyszła szkoła „od kuchni”, porozmawiać z jej uczniami czy nauczycielami, przyjrzeć się wyposażeniom klas. Czasami to pierwsze wrażenie – tak jak w przypadku miłości sławetna chemia – może okazać się bardzo istotne. Warto też przyjrzeć się trendom panującym na rynku pracy i prognozom.
Uczniowie trzecich klas gimnazjum mogą kontynuować naukę w trzyletnim liceum ogólnokształcącym, czteroletnim technikum lub trzyletniej branżowej szkole I stopnia. Która z tych szkół będzie najlepsza? Jaki zawód w przyszłości będzie najodpowiedniejszy? Jak zwiększyć swoje szanse na rynku pracy? Wciąż niesłabnącą popularnością wśród absolwentów gimnazjów cieszą się licea ogólnokształcące. To do nich swoje kroki kierują młodzi ludzie, którzy w dalszej kolejności myślą o studiach. Znajdujące się w naszym regionie szkoły oferują różnorodne profile licealnych klas, które można wybrać w zależności od swoich szczegółowych zainteresowań – medycznych, prawniczych, społecznych, matematycznych, informatycznych, językowych, wojskowych, związanych z szeroko rozumianymi mediami i wielu innych. Naprawdę jest z czego wybierać! Osoby, które dobrze się uczą i chcą to robić dalej, ale nie mają jeszcze mocno ugruntowanych zainteresowań, mogą wybrać właśnie liceum ogólnokształcące, a w nim klasy, które odpowiadają ich predyspozycjom. Zyskają w ten sposób niejako czas na dalsze życiowe decyzje.
Zarówno nauka w liceum, jak i technikum, kończy się egzaminem maturalnym. To bardzo duży atut obu typów szkół, który staje się przepustką na studia. Technika mają jednak tę zaletę, że nawet jeśli ich absolwent nie wybierze dalszej edukacji, zawód będzie miał już w garści i będzie mógł szybko stać się samodzielny. Technikum to dobry wybór dla tych osób, które wiedzą konkretnie, co chcą robić w przyszłości i nie mają co do tego większych wątpliwości. Tytuł technika to już coś ważnego na rynku pracy. W ofercie szkół ponadgimnazjalnych znajdujących się w powiecie cieszyńskim znajduje się wiele ciekawych propozycji w tym zakresie.
Branżowa szkoła I stopnia – przed reformą oświaty zwana zasadniczą szkołą zawodową – to dobry wybór dla tych, którzy chcą możliwie najszybciej mieć fach w ręku. Wielu absolwentów tzw. zawodówek świetnie sobie radzi na rynku pracy, zakłada własne firmy i z powodzeniem działa w różnorodnych branżach, udowadniając, że nie trzeba iść na studia, by osiągnąć życiowy sukces. Niewątpliwymi zaletami kształcenia w tego typu placówkach jest na przykład możliwość jednoczesnej nauki i pracy pod okiem profesjonalistów, dostęp do nowinek technologicznych, a także fakt, iż w czasie nauki u swojego pracodawcy otrzymuje się wynagrodzenie. Co więcej, nauka zawodu jest wliczona do emerytury.