Zastanawiasz się, gdzie w przemyśle znajdziesz magnesy? Wbrew pozorom nie służą one wyłącznie do przenoszenia ciężkich, metalowych rzeczy i oddzielania opiłków metalu od innych materiałów. Przeczytaj o tym, gdzie używane są magnesy przemysłowe.
Zastosowanie magnesów przemysłowych
Magnesy przemysłowe to uniwersalne przyrządy szeroko stosowane w różnych gałęziach przemysłu. Dzięki ich unikalnym właściwościom możliwe stało się stworzenie wielu urządzeń elektrycznych, takich jak silniki elektryczne, prądnice, mikrofony, głośniki czy mierniki elektryczne. Ponadto spotkać można je w różnych zaskakujących branżach, w których stosowane są jako elementy mocowań, zaczepy, testery w laboratoriach lub do wyławiania metalowych części z akwenów wodnych.
Ponadto magnesy niezbędne są w energetyce, nie tylko jako elementy generatorów i silników, które przetwarzają energię mechaniczną w energię elektryczną. Wykorzystywane są one także w transformatorach, które przesyłają energię elektryczną z jednego miejsca do drugiego. Ich miejsce jest również w przemyśle samochodowym, gdzie możemy je znaleźć w silnikach elektrycznych, alternatorach, napędach elektrycznych i w systemach sterowania drzwiami i oknami. Magnesy przemysłowe mają też swoje miejsce w przemyśle spożywczym czy kosmetycznym, gdzie ich rolą jest dbanie o to, by produkty nie były zanieczyszczone opiłkami metalowymi mogącymi powstać w trakcie procesu produkcji np. metalowych opakowań.
Magnesy trwałe i wałki magnetyczne – najpopularniejsze magnesy przemysłowe
Jednym z najpopularniejszych rodzajów magnesów przemysłowych są magnesy trwałe, wśród których wyróżnić można magnesy neodymowe walcowe, płytkowe i pierścieniowe oraz magnesy ferrytowe w analogicznych kształtach. Dostępne są także magnesy w nietypowych kształtach, dopasowanych do indywidualnych potrzeb klientów. Magnesy neodymowe walcowe w najmniejszym rozmiarze stosowane są jako popularne magnesy umieszczane na lodówkach albo elementy w biżuterii, większe mogą być używane do wyławiania przedmiotów z rzek czy jezior. Natomiast większe magnesy płytowe czy pierścieniowe wykorzystywane są najczęściej do produkcji filtrów przemysłowych.
Największym atutem magnesów ferrytowych jest ich odporność na skrajne temperatury i znacznie niższe ceny, dlatego znajdują one zastosowanie w życiu codziennym i jako drobne elementy innych urządzeń. Większe wykorzystywane są często przy konstrukcji narzędzi magnetycznych, takich jak np. szczotki magnetyczne. Niestety, konstrukcje z nich stworzone są bardzo kruche i delikatne, dlatego przy ich użytkowaniu należy uważać na pęknięcia.
Często w przemyśle niezbędne są bardziej nietypowe kształty magnesów, dlatego warto pamiętać, że mogą one przybrać rozmaite kształty. Nietypowe wymiary produkowane są najczęściej jako części do urządzeń i części produkowanych na masową skalę. Jednymi z bardziej nietypowych magnesów, które cieszy się dużą popularnością, są wałki magnetyczne zwane prętami magnetycznymi, które składają się z odpowiednio wymierzonych i ułożonych magnesów neodymowych zamkniętych w cienkościennych rurach ze stali kwasoodpornej.
Do przenoszenia ciężkich metalowych rzeczy to elektromagnesy, takich jest więcej w przemyśle niż to jedno zastosowanie