Polskie góry zachwycają turystów z całego świata. Możemy poszczycić się szczytami, które zachwycają atrakcyjnymi trasami i niesamowitymi widokami. Jednymi z ciekawszych propozycji są szczyty Świnica i Gerlach. Warto zapoznać się z najważniejszymi informacjami na ich temat.
Gerlach – góra, która jest prawdziwą królową Tatr
Gerlach to najwyższy szczyt Tatr, a także całych Karpat. Mimo, że leży on na terytorium Słowacji to polscy tatromaniacy znają go bardzo dobrze.
Szczyt Gerlach ma dokładnie 2655 m n.m.p., a samo zdobycie szczytu nie jest najłatwiejsze i dodatkowo nie jest możliwe bez pomocy wykwalifikowanego przewodnika. Masyw umiejscowiony jest w niezwykle atrakcyjnej okolicy. Góruje on m.in. nad Doliną Wielicką, Kaczą, Białej Wody, a także nad Batyżowiecką Próbą.
Wejście na Gerlach
Na Gerlach nie prowadzi żaden wyznaczony szlak, co stanowi spore utrudnienie dla turystów. Jak wspomniano wcześniej konieczne jest wynajęcie przewodnika, ponieważ obowiązujące na Słowacji przepisy zabraniają samodzielnej wędrówki. Ponadto nie może to być zwyczajny przewodnik tatrzański, ale osoba, która posiada licencją przewodnika górskiego.
Chcąc wyjść na szczyt Gerlach, trzeba mieć bardzo dobrą kondycję, a także wytrzymałość i samozaparcie. Konieczne jest także zapoznanie się z zasadami dotyczącymi wysokogórskiej wspinaczki. Najczęściej wybierane dojście do szczytu prowadzi z Doliny Wielickiej poprzez Wielicką Próbę, a także z Boli Batyżowieckiej przez Batyżowiecką Próbę.
Planując wyprawę na Gerlach, obowiązkowo trzeba posiadać solidne obuwie trekkingowe, kask, odzież turystyczną, plecak, czołówka, a także sprzęt wspinaczkowy czyli liny asekuracyjne, uprząż i zapięcia. Te ostatnie elementy może zapewnić przewodnik. Podczas zimowych wypraw, dodatkowo przydadzą się raki, czekany i zestaw lawinowy.
Świnica – tatrzańska perełka
Bardzo ciekawym szczytem w masywie Tatr jest także Świnica. Jest to jedna z najtrudniejszych gór, dlatego wspinając się na nią nawet przy bardzo dobrych warunkach trzeba zachować wyjątkową ostrożność, a także dobrze się przygotować.
Świnica ma turystom do zaoferowania bardzo atrakcyjne widoki. Ze szczytu można podziwiać polskie i słowackie Tatry, a także Babią Górę i wiele innych, zachwycających miejsc. Warto zaznaczyć, że drugi z wierzchołków góry jest nie dostępny dla badaczy.
Według wielu pomiarów, Świnica wznosi się na wysokość 2302 metrów n.p.m., jej niższy wierzchołek mierzy 2291 metrów n.p.m.
Wejście na Świnicę
Na szczyt Świnicy można dojść z dwóch stron. Do najciekawszych wariantów należy trasa z Kuźnic przez Dolinę Jaworzynkę i Halę Gąsienicową lub z Granią z Kasprowego Wierchu przez Liliowe. Można też wybrać się z Doliny Pięciu Stawów i przejść przez Świnicę, aż do Doliny Gąsienicowej.
Z uwagi na to, że wejście na Świnicę jest bardzo niebezpiecznie, konieczne jest zadbanie o odpowiednie wyposażenie. Z pewnością wspinacz powinien posiadać buty odpowiednie do górskich wypraw, a także cieplejszą odzież. Przyda się także plecak turystyczny, kijki trekkingowe, które ułatwią wspinaczkę, a także czołówka i latarka.
Tatry to wyjątkowe pasmo górskie, które zarówno latem jak i zimą przyciąga tłumy wspinaczy.
Jednymi z ciekawszych szczytów bez wątpienia są Gerlach i Świnica. Wybierając się na wyprawę, należy jednak odpowiednio się przygotować i zadbać o właściwe wyposażenie, ponieważ obie trasy nie należą do najłatwiejszych. Aby móc podziwiać zachwycające widoki, z pewnością konieczna będzie też dobra kondycja.