Świąteczno-noworoczne wydanie “Głosu Ziemi Cieszyńskiej” – tygodnika, który jesienią 2025 roku obchodzić będzie swoje 70-lecie – już w kioskach! To podwójny, a patrząc na liczbę stron, niemal potrójny numer. Oznacza to tylko jedno: w przerwie świąteczno-noworocznej nie zabraknie ciekawej lektury, zarówno newsów z całego regionu, jak i wyjątkowych wywiadów czy reportaży.
W najnowszym “Głosie” przeczytacie o przygotowaniach do Wigilii pod Wiaduktem w Cieszynie, gdzie przy stołach ustawionych w plenerze spotkają się osoby w kryzysie bezdomności i ubogie, a wolontariusze będą dwoić się i troić, by kolejny już raz udało się stworzyć najcieplejsze miejsce nad Olzą. By dać impuls do życiowych zmian osobom, które wydają się być zapomniane. Słów kilka poświęcamy też znikającemu Salonowi Kuracyjnemu w Ustroniu czy problemom w parafii w Zebrzydowicach. Zaglądamy też do Istebnej, gdzie do użytku oddano wyremontowany budynek Gminnego Ośrodka Kultury, a w środku można zobaczyć wyjątkowe wystawy. Dowiecie się też, gdzie w najbliższych tygodniach można kolędować i pojeździć na łyżwach.
Świąteczny “Głos” to też ważny temat dla naszej przyszłości jako regionu, ze spadającą demografią w tle. Zastanawiamy się jak zmiany na rynku pracy na pograniczu polsko-czesko-słowackim wpłyną na cieszyńską ziemię i jak może ona wyglądać za kolejne ćwierć wieku? Razem z Przemysławem Brychem, znanym szerzej jako Przemek Konduktor, opowiemy o tym, jak kolej w regionie toczyła się w dół. Piszemy także o wielkich sercach mieszkańców Drogomyśla, którzy nie ustają w pomocy skierowanej do powodzian w Kotlinie Kłodzkiej i z nami dzielą się bardzo osobistymi spostrzeżeniami dotyczącymi panującej tam od września sytuacji.
Zabieramy Was też w podróż – z Agnieszką “Zebrą” Dziadek z Cieszyna piechotą do USA, a z Emilią Pióro, która za swoje miejsce na ziemi, a właściwie przystanek, wybrała Wisłę, udajemy się w rejs po Atlantyku i do Ameryki Południowej, dowiadując się, na czym polega modny ostatnio “nomadic life”. Sport z kolei to spore podsumowanie piłki nożnej w regionie i unikatowy wywiad z Rafałem Haratykiem, zawodnikiem sztuk walki rodem z Ochab. Nie zabrakło w nim tematów właśnie z tym związanych, ale także mowa jest o Śląsku Cieszyńskim, straży pożarnej, wierze i rodzinnym życiu.
Ponadto proponujemy historyczne ciekawostki, m.in. o tym, jak przed 90 laty powstawała górska autostrada w Ustroniu i jak pierwsze automobile oblepiły ją niczym gąsienice, a także jak wyglądała pierwsza, a zarazem ostatnia, wojenne wigilia legionistów Józefa Piłsudskiego, którą spędzili na Śląsku Cieszyńskim. Przy jednym stole siedli wówczas Piłsudski z Władysławem Sikorskim. Wówczas jeszcze darzyli się sympatią, a co było dalej? Tego dowiecie się już z “Głosu”. Zachęcamy do lektury!
Gazeta jest dostępna od 20 grudnia br. do 2 stycznia w punktach z prasą w powiecie cieszyńskim, a tutaj dostępne jest e-wydanie, które można kupić w każdej chwili, tańsze o złotówkę.