DR ANNA KLINIK NOMINOWANA DO TYTUŁU „PERŁA PODBESKIDZIA”
Końcem września odbyła się gala XIII Kongresu Kobiet Podbeskidzia pod honorowym patronatem europosłanki Mirosławy Nykiel. Jedną z najważniejszych zaproszonych gości była dr Anna Klinik – jaworzanka, która otrzymała nominację do nagrody „Perła Podbeskidzia”.
Dr Anna Klinik znalazła się w gronie zasłużonych kobiet działających na rzecz lokalnej społeczności. W tym roku do nagrody „Perła Podbeskidzia” oprócz niej nominowane zostały: Lucyna Bałandziuk, Marzena Stypuła-Gołąb, Ewa Kmiecik-Wronowicz, Barbara Dębska i Lucyna Grabowska. Laureatką tegorocznej „Perły” została Lucyna Grabowska, założycielka Grabowska Models.
– Wszystkie jesteśmy perłami, które tworzą piękną mozaikę… Nominacja do tytułu „Perła Podbeskidzia” to nie tylko wyróżnienie dla Pani dr Anny Klinik, ale także dla całej gminy Jaworze, która jest dumna z tego, że wśród naszych mieszkańców mamy tak wyjątkową osobę. To dowód na to, że nasze wybitne lokalne talenty potrafią zmieniać życie na lepsze i inspirować innych do działania – podsumowała wójt gminy Jaworze Anna Skotnicka-Nędzka.
W wydarzeniu wzięli udział liczni goście specjalni – m.in. europosłanka Mirosława Nykiel, posłowie, przedstawiciele samorządu wojewódzkiego i samorządów terytorialnych. Obecni byli także ludzie nauki, przedstawiciele organizacji pozarządowych i przedsiębiorcy. Jaworze reprezentowały: wójt gminy Anna Skotnicka-Nędzka, dyrektor Ośrodka Promocji Gminy Jaworze Jolanta Witkowska oraz prezes Stowarzyszenia Jaworze-Zdrój Ewa Wieja.
Doświadczona specjalistka
Dr Anna Klinik jest doktorem nauki o kulturze fizycznej, oligofrenopedagogiem, specjalistką z zakresu organizacji pomocy społecznej, byłym adiunktem Uniwersytetu Śląskiego Wydziału Etnologii i Nauk o Edukacji w Cieszynie. Przez 32 lata była dyrektorem dużego kompleksu pomocowego w Skoczowie, który – jako autorski projekt – organizowała osobiście od podstaw. Tworzyła nie tylko bazę materialną, ale również procedury i programy terapeutyczne dla różnych grup wiekowych (dzieci, młodzież i dorosłych), różnorodnych niesprawności i wielorakich form wsparcia. Przez lata praktycznego działania i uzupełniania wiedzy zdobyła duże doświadczenie w kompleksowym rozwiązywaniu problemów pomocowych. Efektem takiego doświadczenia jest mnogość wspólnych inicjatyw z różnymi organizacjami pozarządowymi, mających na celu zapobieganie izolacji i marginalizacji osób niepełnosprawnych w środowisku.
Jest współorganizatorką czterech towarzystw społecznych — dwóch ogólnopolskich: Polskie Towarzystwo Stwardnienia Rozsianego w Warszawie oraz Sztuka Niepełnosprawnych Wśród Nas – Galeria w Warszawie i dwóch regionalnych: Akademickie Stowarzyszenie Pomocy Społecznej w Cieszynie oraz Stowarzyszenie Wsparcia Społecznego „Feniks” w Skoczowie (obecnie w Jaworzu).
Konferencje, publikacje
Jest organizatorką i współorganizatorką konferencji naukowych, cyklicznych sympozjów ogólnopolskich i międzynarodowych. W latach 1998-2017 brała aktywny udział w ponad 50 konferencjach międzynarodowych. Autorka i współautorka ponad 20 artykułów naukowych i 5 książek. Jest współautorką popularnej 16-tomowej serii „Problemy edukacji, rehabilitacji i socjalizacji osób niepełnosprawnych”.
Dr Anna Klinik wykazuje ogromne zaangażowanie w życie społeczności gminy Jaworze, w tym jaworzańskich seniorów. Działa na wielu płaszczyznach, jest aktywną członkinią Stowarzyszenia Jaworze-Zdrój, jednocześnie bardzo aktywnie udziela się w innych organizacjach na terenie gminy, m.in.: Stowarzyszeniu Wsparcia Społecznego „Feniks”, którego jest prezesem oraz Jaworzańskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku, gdzie zasiada w radzie programowej, utrzymując prowadzone zajęcia uniwersytetu na wyjątkowo wysokim poziomie. Jest również członkinią Klubu Seniora.
Swoim doświadczeniem dzieliła się ze studentami pedagogiki pracy socjalno-opiekuńczej Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie, prowadząc zajęcia dydaktyczne na terenie uczelni, a także organizując i przyjmując rzesze studentów na praktyki.
Za efekty pracy zawodowej i społecznej wyróżniona i odznaczona m.in. Odznaką Za Zasługi Dla Województwa Bielskiego (1984), Brązowym Krzyżem Zasługi (1985), Złotą Honorową Odznaką Za Zasługi Dla Województwa Śląskiego (2009), Srebrnym Krzyżem Zasługi (2011), Medalem Złotym Za Długoletnią Służbę (2011).
Inicjatorka UTW
W 2017 roku — jako przewodnicząca Zarządu Stowarzyszenia Wsparcia Społecznego „Feniks” – wspólnie z władzami gminy Jaworze była inicjatorem powołania Uniwersytetu Trzeciego Wieku. W efekcie porozumienia ówczesnego wójta śp. Radosława Ostałkiewicza z Zarządem SWS „Feniks”, reprezentowanego przez przewodniczącą dr Annę Klinik i sekretarza Edwarda Jadamika, postanowiono podjąć działania dla powołania i uruchomienia Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Jaworzu. Podmiotem prowadzącym zostało SWS „Feniks”. Zakładanym efektem działalności UTW było upowszechnianie edukacji obywatelskiej, rozwijanie kompetencji społecznych i obywatelskich oraz mobilizacja i motywowanie seniorów do podejmowania prób rozwijania aktywności obywatelskiej i wolontariatu.
Uroczysta inauguracja zajęć w Jaworzańskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku odbyła się 5 października 2017 roku, z udziałem 100 słuchaczy. Patronat naukowy nad uniwersytetem objął Uniwersytet Śląski. Przez te 7 lat działalności przeprowadzono ogółem 71 wykładów audytoryjnych oraz 66 warsztatów i zajęć warsztatowo-konwersatoryjnych, przeprowadzonych na miejscu lub w formie wyjazdowej do ośrodków nauki, kultury i sztuki w kraju.
W tym okresie wykładowcami byli głównie nauczyciele akademiccy z tytułami naukowymi profesora i doktora habilitowanego z wyższych uczelni na terenie Śląska i całego kraju. Uniwersytet gościł na spotkaniach wiele interesujących osobistości ze świata kultury prawa, polityki i zdrowia. Rok akademicki 2023/2024 Jaworzański Uniwersytet Trzeciego Wieku zakończył liczbą 7 przeprowadzonych wykładów audytoryjnych i 6 zajęć warsztatowych i wyjazdowych, które przez cały sezon przyciągnęły liczne grono słuchaczy.
Działalność uniwersytetu organizowana jest przez Stowarzyszenie Wsparcia Społecznego „Feniks”, a dofinansowana ze środków budżetu gminy Jaworze.
Życzliwa i pomocna
Jednym z innych efektów działań dr Anny Klinik – tym razem w ramach Stowarzyszenia Jaworze Zdrój – było odsłonięcie ławeczki Wieśka Dymnego, we wrześniu 2022 r. Była także jedną z inicjatorek utworzenia i rozbudowy Strefy Aktywności Fizycznej w Jaworzu Nałężu, która jest przeznaczona dla najmłodszych mieszkańców Jaworza.
Należy podkreślić, że obecne szerokie działania prowadzone przez dr Annę Klinik dla dobra drugiego człowieka i na rzecz lokalnej społeczności są działaniami pro publico bono. Doktor Anna Klinik jako człowiek jest pełna ciepła, życzliwości i zrozumienia, otwarta na ludzkie potrzeby, gotowa zawsze służyć pomocą. Z tego też powodu jest powszechnie lubiana i szanowana.
Dr Anna Klinik (z lewej) z wójt Anną Skotnicką-Nędzką
KLUB SENIORA BĘDZIE DZIAŁAŁ W KOLEJNYCH LATACH
Gmina Jaworze pozyskała 470 tys. zł na funkcjonowanie Jaworzańskiego Klubu Seniora w latach 2025-2026.
Jaworzański Klub Seniora rozpoczął działalność 1 kwietnia 2022 roku, a jego siedziba mieści się przy ulicy Zdrojowej 30 w Jaworzu, w odnowionej Willi Moritz. W trakcie trwania pierwszej edycji projektu Klub Seniora otwarty był co najmniej 60 godzin w miesiącu – przez okres 15 miesięcy. Projekt był współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Pierwotnie przewidziano, że z Klubu Seniora skorzysta 40 mieszkańców Jaworza. Ostatecznie jednak zakwalifikowano 86 osób, co oznacza, że jego działalność i proponowane wsparcie stało się wielką atrakcją dla jaworzan w wieku senioralnym.
– Mając na uwadze tak ogromne zainteresowanie działalnością Klubu, po zakończeniu realizacji projektu w 2023 roku, podjęliśmy decyzję o przedłużeniu jego funkcjonowania. Jaworzański Klub Seniora w chwili obecnej działa w oparciu o środki budżetowe gminy, ale z nieukrywaną radością mogę przekazać informacje, że w ramach programu Fundusze Europejskie dla Śląskiego pozyskaliśmy finansowanie w wysokości 470 tys. zł, co w pełni zabezpiecza funkcjonowanie Klubu Seniora na lata 2025-2026 – podkreśla Anna Skotnicka-Nędzka, wójt gminy Jaworze.
Planowany zakres działalności Klubu jest bardzo szeroki, oparty na dotychczasowym doświadczeniu pracy z seniorami oraz na ich potrzebach zgłaszanych w trakcie funkcjonowania Klubu. Będzie obejmował możliwość realizacji własnych pasji, uprawiania różnych sportów i aktywności, udział w życiu kulturalnym, a także porady specjalistów. Zajęcia, które planowane są do realizacji w Klubie Seniora to m.in.: modelowanie, malowanie, rękodzielnictwo, papieroplastyka, zajęcia twórczo-rozwojowe, zajęcia taneczno-ruchowe, warsztaty muzyczno-wokalne, zajęcia fotograficzne i filmowe, zajęcia z zakresu gier i zabaw, logicznego myślenia, imprez towarzyskich i wspólnych wyjść (kino, teatr, muzea i basen), zajęcia z zakresu czytelnictwa, kolekcjonerstwa, turniejów, przedstawienia lokalnej twórczości, poznawania świata poprzez literaturę i geograficzne ciekawostki i wiele innych. Zaplanowane jest również wsparcie specjalistów – warsztaty z aktywności fizycznej seniorów, porady dietetyka, prawnika, psychologa czy informatyka.
Wszystko to powoduje, że osoby starsze nie muszą czuć się osamotnione, mają zapewnioną opiekę, co daje także wytchnienie dla rodzin i opiekunów osób starszych.
Rozpoczęcie rekrutacji do Klubu Seniora na lata 2025-2026 planowane jest na grudzień br. Już dziś serdecznie zapraszamy jaworzańskich seniorów do udziału w projekcie.