Koło Gospodyń Wiejskich nr 1 z nominacją do Nagrody Londzina
W piątkowy wieczór, 8 listopada, na scenie Bielskiego Centrum Kultury odbyła się gala wręczenia Nagrody Starosty Bielskiego im. Ks. Józefa Londzina.
Nagroda ta stanowi najbardziej prestiżowe, lokalne wyróżnienie przyznawane osobom zaangażowanym w pracę na rzecz lokalnych społeczności.
W tym roku zdobywcą Nagrody im. Londzina został Zbigniew Targosz, który od 2011 roku jest sołtysem Porąbki, trenerem i prezesem lokalnego klubu sportowego LKS Zapora Porąbka. Działa także jako wiceprezes Towarzystwa Przyjaciół Porąbki, angażując się w ochronę dziedzictwa kulturowego regionu.
Jaworze, podobnie jak samorządy pozostałych gmin z terenu powiatu bielskiego, co roku nominuje do tej nagrody swojego kandydata. Decyzją Rady Gminy w tym roku nominację otrzymało Koło Gospodyń Wiejskich nr 1.
Na scenę Bielskiego Centrum Kultury zaproszono 10 nominowanych z wszystkich gmin powiatu bielskiego. Jaworzańskie gospodynie reprezentowała Katarzyna Pudełek. Uroczystą galę wręczenia nagrody rozpoczął występ chóru „Hejnał” z Mazańcowic pod dyrekcją Krzysztofa Przemyka. Gala zakończyła się koncertem zespołu Varius Manx z Kasią Stankiewicz.
Na gali obecni byli m.in. Przemysław Koperski – wiceminister infrastruktury, senator Agnieszka Gorgoń-Komor i senator Andrzej Kalata, Jacek Jarco – przewodniczący Sejmiku Województwa Śląskiego, Rafał Ryplewicz – radny wojewódzki oraz członkowie Zarządu Powiatu, a także wójtowie i burmistrzowie gmin powiatu bielskiego. Gminę Jaworze reprezentowały Anna Skotnicka-Nędzka – wójt gminy, Agnieszka Nieborak i Magdalena Krzemień – przewodnicząca i wiceprzewodnicząca Rady Gminy oraz Jolanta Witkowska – dyrektor Ośrodka Promocji Gminy Jaworze.
Patronem Nagrody jest pochodzący z Zabrzega teolog, działacz narodowy i polityczny – ks. prał. Józef Londzin. Nagroda została ustanowiona w 1999 roku i od tego czasu przyznawana jest co roku. Przez 25 lat została przyznana aż 250 osobom i organizacjom.
O historii Koła Gospodyń Wiejskich nr 1
Koło Gospodyń Wiejskich nr 1 w Jaworzu istnieje już 70 lat, zrzeszając obecnie ponad 90 aktywnych członkiń. To prężnie działające stowarzyszenie kultywuje tradycje regionu i angażuje się w liczne inicjatywy na rzecz lokalnej społeczności. Działalność KGW koncentruje się głównie na aktywności kulinarnej oraz organizacji wydarzeń plenerowych, wycieczek, biesiad i spotkań okolicznościowych, takich jak obchody Dnia Kobiet.
Od lat gospodynie z Koła wspierają inicjatywy charytatywne, zwłaszcza te skierowane do osób z niepełnosprawnościami. Koło bierze udział we wszystkich ważnych uroczystościach gminnych, w tym obchodach świąt narodowych. Panie, ubrane w stroje regionalne, uczestniczą również w uroczystościach kościelnych obu lokalnych parafii: rzymskokatolickiej oraz ewangelicko-augsburskiej w Jaworzu.
Od lat funkcję przewodniczącej pełni Danuta Mynarska, która czuwa nad dynamicznym rozwojem koła i jego licznymi inicjatywami. Dzięki takim osobom Koło Gospodyń Wiejskich nr 1 pełni kluczową rolę w integracji lokalnej społeczności, wzmacniając więzi międzyludzkie i budując poczucie wspólnoty.
Marcin Biłek laureatem Srebrnej Cieszynianki
11 listopada w Teatrze im. Adama Mickiewicza w Cieszynie odbyła się uroczysta sesja Rad Samorządów Ziemi Cieszyńskiej, zorganizowana przez Stowarzyszenie Samorządowe Ziemi Cieszyńskiej. W trakcie ceremonii wręczono 14 statuetek Srebrnych Cieszynianek oraz jedną, honorową Złotą Cieszyniankę osobom szczególnie zasłużonym dla gmin regionu.
Decyzją Rady Gminy Jaworze w tym roku do nagrody został nominowany Marcin Biłek, wieloletni członek Towarzystwa Miłośników Jaworza. Marcin Biłek jest aktywnym działaczem społecznym, odznaczonym medalem „Zasłużony dla Rozwoju Jaworza”. Mieszka w Jaworzu od urodzenia, a po ukończeniu szkoły średniej w Bielsku-Białej rozpoczął pracę w administracji państwowej, gdzie przepracował 25 lat. Przez 15 lat pełnił funkcję członka Rady Parafialnej Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Jaworzu. Od 2012 roku działa w Towarzystwie Miłośników Jaworza, gdzie od 10 lat pełni funkcję sekretarza. Prowadzi stronę internetową TMJ, redaguje notatki do „Echa Jaworza” i uczestniczy w organizacji licznych wydarzeń, takich jak Bale Śląskie, posiady, strojenie wozu dożynkowego i inne przedsięwzięcia TMJ.
Statuetkę Srebrnej Cieszynianki otrzymali także Marian Dudys (Brenna), Wojciech Kiełkowski (Chybie), Lucyna Bałandziuk (Cieszyn), Włodzimierz Świątek (Dębowiec), Zbigniew Wacławik (Goleszów), Katarzyna Czendlik (Hażlach), Helena Bojko (Istebna), Jadwiga Kozok (Skoczów), Stanisław Pietrzyk (Strumień), Karolina Kidoń (Ustroń), Ewa Lazar (Wisła), Józef Mielniczyn (Zebrzydowice), Władysław Kristen (powiat cieszyński).
Honorową Złotą Cieszyniankę otrzymała Krystyna Stefańska-Gnida, inicjatorka licznych wydarzeń sportowych oraz kulturalno-oświatowych dla dzieci i osób z niepełnosprawnościami.
Podczas uroczystości odbył się koncert Kameralistów Śląska Cieszyńskiego – stowarzyszenia sztuki chóralnej, podczas którego artyści wykonali pieśni sakralne, patriotyczne i ludowe. Galę poprowadziła Hanna Blokesz-Bacza.
Jaworze w uroczystościach reprezentowała Anna Skotnicka-Nędzka, wójt gminy, Magdalena Krzemień, wiceprzewodnicząca Rady Gminy Jaworze i radni. Obecni byli także liczni przedstawiciele stowarzyszeń, kościołów i jednostek organizacyjnych gminy.
Marcin Biłek odbiera gratulacje od wójt Jaworza Anny Skotnickiej-Nędzki. Fot. Małogorzata Krawczyk
40-lecie Oddziału PTE
W niedzielę, 13 października, jaworzański oddział Polskiego Towarzystwa Ewangelickiego świętował 40 lat działalności.
Z tej okazji w jaworzańskim kościele odbyło się nabożeństwo dziękczynne. Uczestniczyli w nim zaproszeni goście z Zarządu Głównego PTE: prezes Towarzystwa dr Michał Jadwiszczok, sekretarz dr Zbigniew Gruszka i skarbnik Halina Czauderna. W uroczystości uczestniczyły delegacje z oddziałów PTE z Bielska-Białej, Ustronia i Cieszyna.
W czasie nabożeństwa członkowie PTE w Jaworzu Maria Miarka i Józef Król zostali uhonorowani przez Zarząd Główny PTE tytułami „Honorowych Członków PTE”. Natomiast Zarząd Oddziału PTE w Jaworzu uhonorował okolicznościowymi dyplomami pięć osób, które są członkami Oddziału w Jaworzu od 40 lat. Dyplomami zostali uhonorowani: Maria Miarka, Józef Król, Roman Rucki, Ryszard Klima oraz pośmiertnie Marceli Wiśniewski (jego pogrzeb odbył się w poniedziałek, 8 października).
W uroczystości uczestniczyły wójt Gminy Jaworze Anna Skotnicka-Nędzka i przewodnicząca Rady Gminy Jaworze Agnieszka Nieborak, które przekazały życzenia dla Towarzystwa od Gminy Jaworze. W nabożeństwie uczestniczył również zwierzchnik Diecezji, ks. bp Adrian Korczago. Uroczystość uświetnił śpiewem zespół Cantate pod dyrekcją Małgorzaty Penkali-Ogrodnik.
Druga część jubileuszu odbyła się w Gościńcu Szumnym w Jaworzu, gdzie członkowie Oddziału PTE w Jaworzu i goście spotkali się na wspólnym obiedzie. Była to też okazja do przekazania życzeń dla Towarzystwa.
Ks. Władysław Wantulok
proboszcz Parafii
Ewangelicko-Augsburskiej w Jaworzu