Wydarzenia Wadowice

Gmina Kalwaria: Komunikacja gminna utrzymana i rozbudowana o nową linię

Fot. UM w Kalwarii

Kilka miesięcy temu w ramach pilotażu została utworzona na terenie gminy kalwaryjskiej sieć komunikacji gminnej. Wiadomo już, że także w tym roku będzie ona funkcjonowała i będzie składała się nie z trzech, a czterech linii.

W ubiegłym roku gmina kalwaryjska jako jedna z 12 w Małopolsce otrzymała dotację z Funduszu rozwoju przewozów autobusowych. Przyznane jej 71,8 tys. zł wraz ze środkami własnymi pozwoliło na uruchomienie od października trzech połączeń. Już wtedy burmistrz Augustyn Ormanty zapowiadał, że choć program ma charakter pilotażowy, to na pewno będzie kontynuowany w 2020 roku. I słowa dotrzymał. Mało tego gmina ponownie znalazła się w gronie tych samorządów, które zostały wsparte z Funduszu rozwoju przewozów autobusowych. Dotacja przyznana Kalwarii (161 tys. zł) jest drugą co do wielkości jaką otrzymały 14 małopolskie gminy. Doi tej kwoty z własnego budżetu dołoży 409 tys. i tym samym na funkcjonowanie komunikacji gminnej przeznaczone zostanie 570 tys.

Ustalenie tras, podobnie jak w ubiegłym roku, poprzedziły konsultacje z mieszkańcami, by połączenia odpowiadały ich potrzebom. Kalwaryjski magistrat uwzględnił sugestie mieszkańców. Nie tylko wprowadził korekty w rozkładzie jazdy, ale i utworzył czwartą linię, która kursuje z Kalwarii przez Zebrzydowice, Bieńkowice do Stanisławia Dolnego Kępek. Trzy pozostałe to: Kalwaria – Brody –  Zebrzydowice -LKS Olimpia Zebrzydowice -Stanisław Dolny, Kalwaria – Brody – Zarzyce Wielkie – Leńcze PKP – Leńcze Kościół – Podolany – Podolany koło krzyża oraz Kalwaria – Zebrzydowice – Przytkowice Draboż – pętla Grabie.

Wszystkie cztery linie obsługuje jeden przewoźnik (MK Trans), dysponujący ekologicznymi busami z silnikami o niskiej emisji spalin (spełniają normę Euro 6), które są stosownie oznakowane. Bilet jednorazowy kosztuje 2,5 zł z zachowaniem ustawowych ulg. Istnieje możliwość zakupu biletów miesięcznych.

google_news