Końcem października br. dobiegła końca bardzo ważna dla Gminy i samego miasta Wilamowice inwestycja „Przebudowa Rynku w Wilamowicach”, realizowana z Rządowego Funduszu Polski Ład.
Rynek w wielu swoich fragmentach pamiętał lata 60., 70. ubiegłego stulecia. Oczywiście trwały prace remontowe i modernizacyjne, ale stanowiły tylko kosmetykę. W maju 2023 roku władze samorządowe w uzgodnieniu z Samorządem Mieszkańców podjęły prace, które dzisiaj zaowocowały wspaniałą zieloną, nowoczesną i funkcjonalną przestrzenią. Obecny wygląd i zagospodarowanie terenu łączy w sobie elementy kultury i tradycji wilamowskiej, przenosi nasze miasto na inny, wyższy poziom. Bogata, różnorodna zieleń (ponad 5000 egzemplarzy) z elementami małej architektury ubogacona atrakcyjną w swojej formie fontanną stwarza przyjazne warunki do odpoczynku dla mieszkańców i licznie przybywających turystów. Rynek w Wilamowicach powiększył ofertę kulturalną i turystyczną i stał się kolejną atrakcją obok otwartego w lipcu tego roku Muzeum Kultury Wilamowskiej, i wielu innych ciekawych miejsc w naszej Gminie.
Zapraszamy do naszej Gminy.
Eko środowisko szansą dla Ziemi
12 listopada w Szkole Podstawowej im. ks. kan. Stefana Wojtyłki w Starej Wsi odbyło się uroczyste otwarcie Zielonej Pracowni 2024 r. pod nazwą „Eko środowisko szansą dla Ziemi”.
Symbolicznego przecięcia wstęgi dokonali: Prezes WFOŚiGW w Katowicach pan Mateusz Pindel, Zastępca Burmistrza Wilamowic pan Stanisław Gawlik oraz dyrektor ZSP w Starej Wsi – Dorota Ćwiertnia. Wyżej wymienieni goście wraz z pozostałymi zaproszonymi osobami: panią Sołtys Edytą Nycz, przewodniczącym Rady Rodziców – panem Stanisławem Nyczem, przedstawicielami ZOSiP – panią księgową Bernadetą Markiel i panią Małgorzatą Drabek – inspektor, panią Małgorzatą Woźny – przedstawicielem dostawcy pomocy dydaktycznych oraz uczniami klasy VIII mogli zwiedzić nowo powstałą pracownię ekologiczną wyposażoną od podstaw w nowe zestawy meblowe, komplety stolików i krzeseł dla uczniów, pomoce edukacyjne i sprzęt audiowizualny.
Pomieszczenie klasowe przeszło generalny remont, nabrało nowoczesności i estetyki. Ekologiczny charakter pracowni podkreślają pomoce, które uczniowie wykorzystują i będą wykorzystywać na lekcjach i zajęciach rozwijających. Wśród nich są m.in.: model pojazdu wodorowego, turbina wiatrowa, turbina wodna, ogniwa słoneczne, zestawy i modele doświadczalne, stacja pogody, sygnalizacja świetlna CO2 -czujniki do badania jakości powietrza, multitester, modele obrazujące energię z baterii słonecznych, energię wiatrową, biodegradację, interaktywne plansze, stacja pogody, zestawy badawcze i doświadczalne, itp. Nauczyciel wraz z uczniami klasy VIII przeprowadził pokazowe zajęcia z wykorzystaniem nowych pomocy dydaktycznych, zestawów badawczych oraz sprzętu audiowizualnego.
Pracownia powstała dzięki pozyskaniu 48 000,00 zł z WFOŚiGW w Katowicach w ramach projektu „Zielona Pracownia 2024” i wkładu własnego zabezpieczonego przez Burmistrza Gminy Wilamowice, ale również dzięki zaangażowaniu się nauczycieli w realizację projektu. Nowa Zielona Pracownia to miejsce, w którym zdobywanie wiedzy, rozwijanie zainteresowań będzie z pewnością atrakcyjnym miejscem dla uczących się uczniów, a także będzie to miejsce pogłębiania świadomości ekologicznej i dbałości o środowisko, komponując się z przewodnią myślą nowej pracowni: „Eko środowisko szansą dla Ziemi”… i dla nas wszystkich.
Aldona Gabryś
Sejmik Uczniowski po obradach
I Sesja Sejmiku Uczniowskiego „Poznajmy się” miała miejsce 25 października w pięknej sali koncertowej Muzeum Kultury Wilamowskiej w Wilamowicach.
Na wydarzenie został zaproszony Burmistrz Wilamowic – Pan Kazimierz Cebrat, który podkreślił znaczenie działalności Sejmiku na terenie Gminy Wilamowice oraz był świadkiem demokratycznych wyborów Prezesa oraz Wiceprezesów Sejmiku na nowy rok szkolny 2024/2025.
Spotkanie stało się okazją do wspomnień związanych z 10-letnią działalnością Sejmiku w Gminie Wilamowice. Sejmik Uczniowski Gminy Wilamowice działa bowiem nieprzerwanie już od dziesięciu lat. Na tę szczególną okoliczność przygotowano fotorelację dokumentującą jego historię i osiągnięcia.
Obchodzona rocznica działalności Sejmiku nadała sesji uroczysty charakter, a wybory otworzyły nowy rozdział w działalności Sejmiku.
Delegaci wraz z opiekunami zaproponowali tematy oraz terminy na kolejne sesje. Planowane tematy obejmują m.in.:
* święta Bożego Narodzenia
* zajęcia z pierwszej pomocy
* historię kościoła w Starej Wsi i kaligrafię w ramach tematu „Szkoła dawniej”
* warsztaty w Muzeum Kultury Wilamowskiej
* wyjazd do Krakowa śladami wilamowskiego Wita Stwosza.
Życzymy delegatom oraz ich opiekunom, aby nadchodzące sesje Sejmiku Uczniowskiego były inspirującą przestrzenią do wymiany myśli, planowania nowych wyzwań oraz rozwijania idei samorządności. Niech Sejmik wspiera młodzież w kształtowaniu postaw obywatelskich, przygotowując ją do przyszłych ról społecznych.