Wydarzenia Cieszyn

Goleszów: Jubileusz niemal stuletniego budynku. Otwierał go M. Grażyński

Rok 1930 Zdj. Fotpolska

Dokładnie 95 lat temu, a więc 3 listopada 1929 roku, dokonano uroczystego otwarcia budynku Urzędu Gminy w Goleszowie.

Wcześniej „kancelaria gminna” znajdowała się w budynku, do którego wejście było od strony dzisiejszej ul. Wolności. Pierwsze wzmianki na temat planów budowy goleszowskiego urzędu gminy pojawiają się w protokołach Wydziału Gminnego (dzisiejsza Rada Gminy) w 1925 roku, a pierwsza wiążąca decyzja w tej sprawie zapadła 6 lutego 1925 roku. Pół roku później członkom Wydziału Gminnego przedstawiony został szkic kancelarii gminnej. Znaczące decyzje w sprawie budowy gminnego ratusza zapadły dopiero w 1927 roku. Podczas posiedzenia Wydziału Gminnego w marcu 1927 roku zdecydowano, że budynek nazwany wtedy po raz pierwszy ratuszem zaprojektuje pochodzący z Cieszyna Alfred Anton Wiedermann – słynny architekt i przedstawiciel wczesnego modernizmu.

Koszt budowy oszacowany został na 100 tys. zł. Do konkursu na budowę ratusza wpłynęły w sumie cztery oferty, z których na podstawie konsultacji z architektem wybrano firmę Józefa Raszki, który wcześniej odpowiadał m.in. za budowę szkoły powszechnej w Puńcowie. Pierwsze prace rozpoczęły się wiosną 1928 roku. Oficjalne i do tego bardzo uroczyste otwarcie goleszowskiego ratusza, miało miejsce 3 listopada 1929 roku i uczestniczył w nim m.in. Michał Grażyński — wojewoda śląski. Od momentu pierwszej wzmianki na temat planów budowy goleszowskiego Urzędu Gminy, aż do ich realizacji i oficjalnego otwarcia widać ogromną determinację ówczesnych władz, w tym Jana Sztwiertni, Karola Palarczyka, Adama Cieślara i Pawła Niemca. W budowę zaangażowana była jednak cała społeczność gminy, co pokazuje jak ważna dla mieszkańców była inicjatywa budowy okazałej budowy, w której siedzibę będzie miała gminna rada.

Budynek Urzędu Gminy pełni swoją funkcję do dziś i przed wspaniałym jubileuszem 100-lecia ma ogromne szanse na kompleksowy remont, który pozwoli przywrócić jego blask, a także dostosować jego funkcjonalność do dzisiejszych czasów. Podobnie jak 95 lat temu, tak i teraz największym wyzwaniem są środki finansowe.

– Mam nadzieję, że w ciągu najbliższych miesięcy będę mogła podzielić się z mieszkańcami Gminy Goleszów wspaniałą informacją na temat pozytywnego finału działań, które pozwolą na sfinansowanie remontu budynku Urzędu Gminy w Goleszowie z zewnętrznych źródeł, dedykowanych tego typu inwestycjom. Dzięki nim wspaniały jubileusz 100-lecia budynku Urzędu Gminy w Goleszowie może nabrać zupełnie innego wymiaru – mówi wójt Goleszowa Sylwia Cieslar.

Źródło: Sylwia Cieślar

Fot. Michał Cichy

google_news