Już po raz 78. w Lasku Miejskim w Jabłonkowie odbędą się Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne „Gorolski Święto” – drugi najstarszy festiwal folklorystyczny w Republice Czeskiej. Miejscowe Koło Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego w Jabłonkowie, które organizuje festiwal, przygotowało dla odwiedzających bogaty program. Od piątku 1 sierpnia do niedzieli 3 sierpnia w miejscowym amfiteatrze zaprezentują się lokalne i zagraniczne zespoły.
Piątkowy program dedykowany będzie tradycyjnym ludowym instrumentom muzycznym, kapelom, zespołom, śpiewakom i gawędziarzom ze Śląska Cieszyńskiego. Na scenie pojawią się również zespoły zagraniczne m.in. Skład Niearchaiczny (PL), Pekovci + Agata Siemaszko (SK, PL), Zazula (PL, UA) oraz spektakl muzyczno-taneczny w wykonaniu Uniwersyteckiego Zespołu Folklorystycznego Mladosť ze Słowacji.
W sobotę program rozpocznie tradycyjny blok programowy „Kiela tańców znosz, tela razy żeś je człowiekym”, w którym oprócz zespołów regionalnych zaprezentują się zespoły z Tygodnia Kultury Beskidzkiej, mianowicie AFA „Dukati“ Čačak z Serbii, Gençlik Merkezi Birliği Halk Dansları Topluluğu z Turcji oraz Skalni z Polski. Po folklorystycznej części programu wystąpi gwiazda sobotniego wieczoru Štefan Štec z kapelą Fajta ze Słowacji.
Atrakcyjny dla publiczności niedzielny korowód miejscowych i zagranicznych zespołów, gości i wozów alegorycznych wyruszy z jabłonkowskiego rynku kilka minut po godzinie 12.00 w kierunku Lasku Miejskiego. Na scenie będzie można podziwiać zespół Grupo Etnofolclórico Renascer De Areosa z Portugalii (TKB), Ballet Folklorico De La Ciudad De Monterrey Avart Mexico z Meksyku (TKB), zespół Żywczanie (TKB) czy Mały Śląsk (TKB) z Polski oraz Stavbár ze Słowacji.
Festiwal oferuje mnóstwo imprez towarzyszących. W piątek w Domu PZKO odbędzie się seminarium etnograficzne na temat strojów ludowych, spotkanie literackie „Kawiarenka Pod Pegazem“ dedykowane poecie Janowi Pyszce i jego setnej rocznicy urodzin. W sobotę 2 sierpnia w Lasku Miejskim odbędzie się bieg przełajowy „O Dzbanek Mleka”, zaś miłośnicy pieszych wędrówek mogą wziąć udział w sobotnim rajdzie „O Kyrpce Macieja”. Nie zabraknie meczu piłkarskiego ani warsztatów kreatywnych dla rodzin z dziećmi. W kolibie wydawców odbędzie się spotkanie autorskie, wystawa plenerowa przedstawi Karola Piegzę. W ramach programu „Szikowne gorolski rynce“ odbędą się pokazy i warsztaty rzemiosła i technik rękodzielniczych połączone ze sprzedażą wyrobów.
Odwiedzający mają możliwość zakupu trzydniowego karnetu. Można go nabyć wraz z biletami jednodniowymi na stronie festiwalu. Bilety będzie można nabyć również na miejscu. Ci, którzy nie będą mogli uczestniczyć w „Gorolskim Święcie” osobiście, będą mogli oglądać transmisję online za pośrednictwem strony internetowej www.gorolskiswieto.cz oraz oficjalnym profilu na Facebooku.
Ceny biletów: piątek – 200 CZK, sobota – 200 CZK, niedziela – 200 CZK. Karnet trzydniowy zakupiony od 1.7. 2025 – 450 CZK.