Piękna słoneczna jesień za chwilę może być wspomnieniem. Zdaniem synoptyków, już na początku listopada możemy się spodziewać pierwszych opadów śniegu. Jak do zimy przygotowane są służby powiatu cieszyńskiego?
Jerzy Pilch, członek Zarządu Powiatu Cieszyńskiego, zapewnia że dobrze, a kluczem do sukcesu jest wzorcowa współpraca z gminami.
– Mamy podpisanych wiele umów, które dotyczą utrzymania dróg powiatowych nie tylko w miesiącach letnich, ale także zimowych. W ciepłych miesiącach sprowadzają się one między innymi do poprawy nawierzchni dróg, wykaszania i poprawy poboczy, przycinania gałęzi, w zimie do odśnieżania i utrzymania stanu nawierzchni i odpowiedniej przyczepności na drogach. Jesteśmy wdzięczni lokalnym samorządom, że w oparciu o podpisane porozumienia i przekazaną dotację, biorą na siebie ciężar utrzymania także dróg powiatowych znajdujących się na ich terenie – mówi Jerzy Pilch.
Dobrym przykładem może być porozumienie z 17 kwietnia 2023 roku w sprawie powierzenia gminie Skoczów prac związanych z utrzymaniem czystości na chodnikach oraz utrzymaniem zieleni przy drogach powiatowych na terenie miasta Skoczowa. Obejmuje ono między innymi chodniki przy ulicach Górny Bór – od skrzyżowania z ul. Gołęszyców do granicy miasta z sołectwem Międzyświeć czy Stalmacha – od placu Stary Targ do granicy z gminą Dębowiec.
Podczas najbliższej zimy na terenie Powiatu Cieszyńskiego będzie utrzymywanych 345,5 km dróg. 108,5 km jest objęte podpisanym przez władze Powiatu Cieszyńskiego kompleksowym porozumieniem z miastami Cieszyn, Strumień, Ustroń i Wisła, natomiast 237 km będzie utrzymywane przez Powiatowy Zarząd Dróg Publicznych w Cieszynie, jednostkę organizacyjną Powiatu Cieszyńskiego. Przykładowo w gminach Hażlach i Zebrzydowice będzie to 47 km dróg i 5,4 km chodników, a gminie Istebna 6 km dróg i 6,4 km chodników.
– W ramach kompleksowego porozumienia lokalny samorząd ogłasza i rozstrzyga przetarg na zimowe utrzymanie zarówno gminnych, jak i powiatowych dróg. Dba o należyte i bezpieczne użytkowanie nie tyko dróg miejskich, ale także dróg powiatowych. W ramach umów, przypominam, gminy w zamian otrzymują środki od powiatu w formie dotacji. W takiej sytuacji my jako powiat nie musimy ogłaszać dodatkowego przetargu. Obie strony są zadowolone – przekonuje Jerzy Pilch.
Jak dodaje członek Zarządu Powiatu Cieszyńskiego, na terenie gmin Chybie, Dębowiec, Goleszów, Zebrzydowice oraz na terenie miasta Skoczów chodniki w ciągu dróg powiatowych będą odśnieżane i utrzymywane na podstawie porozumień. Aktualnie wynegocjowana stawka dotacji wynosi 5 złotych za metr bieżący w sezonie zimowym, z uwagi na znacznie szersze chodniki w Skoczowie, stawka ta została podniesiona do 6 złotych.
– Jeszcze raz dziękując samorządom za współpracę liczę, że wspólnie sprostamy wymogom i czasami kaprysom kolejnego sezonu zimowego – dodaje Jerzy Pilch.