To będzie niezapomniany miesiąc w Bielskim Centrum Kultury. Po pandemicznej przerwie wraca Jazzowa Jesień naszpikowana projektami specjalnymi fantastycznych wykonawców. Zobaczymy i usłyszymy też całe zastępy gwiazd muzyki rozrywkowej i scen teatralnych.
7 listopada o 11.00 odbędzie się ukochany przez najmłodszych widzów „Poranek muzyczny dla dzieci”. – Co łączy Żelazową Wolę, Majorkę i Paryż? I czy można grać na fortepianie w ciemności? Na te i inne pytania odpowiedzą nasi bohaterowie: Melcia i jej pluszak Zyzio, którzy podczas wycieczki szkolnej poznali jednego z największych wirtuozów fortepianu w całych dziejach muzyki – Fryderyka Chopina – zachęcają do przyjścia SuperWirtuozi.
W BCK, w ramach cyklu „Inne brzmienie miasta”, wystąpi Kwiat Jabłoni – jeden z najpopularniejszych polskich zespołów młodego pokolenia. Kasia i Jacek Sienkiewiczowie mają na koncie dwa świetnie przyjęte albumy. „Niemożliwe” z 2019 roku bardzo szybko osiągnęło status podwójnej platyny, a najnowsze dzieło „Mogło być nic” zadebiutowało na pierwszym miejscu oficjalnej listy sprzedaży i po miesiącu pokryło się złotem. Koncert duetu zaplanowano na 8 listopada o 18.00.
Rzutem na taśmę do repertuaru wskoczył koncert Zespołu Pieśni i Tańca „Bielsko” z gościnnym udziałem Edyty Golec. To wydarzenie pod hasłem „Poczuj folklor” odbędzie się 10 listopada o 18.00.
Nazajutrz o 18.00 w „Domu Muzyki” rozbrzmi koncert „Dla Niepodległej”. Będzie to muzyczna opowieść o najważniejszych wydarzeniach w ostatnich 102 latach polskiej historii, oparta na znanych pieśniach i piosenkach w nowoczesnych aranżacjach. Wystąpią soliści Wiktoria Węgrzyn-Lichosyt, Marcin Jajkiewicz, Sabina Karwala oraz gościnnie Stanisław Soyka. Artystom towarzyszyć będzie Bielska Orkiestra Kameralna pod dyrekcją Mateusza Walacha.
W listopadzie odbędzie się festiwal, na który fani jazzu czekają z niecierpliwością przez cały rok, a – z powodu pandemii – już dwa lata. Podczas 19. Jazzowej Jesieni im. Tomasza Stańko, wspieranej przez legendarną wytwórnię ECM, czekają nas trzy wspaniałe dni muzyki z sześcioma wyjątkowymi koncertami. 18 listopada o 18.00 wystąpi Jakob Bro Trio „Uma Elmo”. Jakob Bro jest uznawany za jeden z najciekawszych głosów gitarowych jazzu. Jednym z ważniejszych momentów jego nowego albumu jest utwór „To Stanko” – wyciszony hołd dla patrona festiwalu. Tego wieczoru na scenie pojawi się także Vijay Iyer Trio „Uneasy”. Vijay Iyer to jeden z najbardziej interesujących i witalnych młodych pianistów jazzowych. 19 listopada o 18.00 wystąpi kwintet trębacza Mathiasa Eicka, a saksofonista Maciej Obara wraz ze swoim sekstetem zaprezentuje specjalny projekt przygotowany na Jazzową Jesień – „Euforila”. 20 listopada, ostatniego dnia festiwalu, także ze specjalnym projektem do Bielska-Białej wróci pianistka Kasia Pietrzko. Bielszczanka spełni swoje marzenie no koncercie na duży skład – jazzowe combo i chór. Festiwal zwieńczy koncert formacji Skalpel z Jazz Quartetem i Piotrem Damasiewiczem. Zaprezentuje projekt „Music for S”, czyli elektroakustyczne impresje inspirowane muzyką Tomasza Stańko. O tym, co nas czeka podczas znakomicie zapowiadającej się Jazzowej Jesieni, będziemy jeszcze pisać ze szczegółami.
21 listopada o 19.00 na deski BCK wróci Organek. Zagra koncert w ramach trasy promocyjnej nowej płyty „Na razie stoję, na razie patrzę”.
25 listopada o 18.00 odbędzie się koncert z cyklu „Muzyczna ballada Europy”. Tym razem pod tytułem „Polak, Węgier – dwa bratanki…”. Wystąpią Orkiestra im. Telemanna, Agnieszka Zabrzeska – sopran oraz Michał Borkowski – tenor. W programie tańce węgierskie i czardasze oraz arie i duety z operetek.
Jakby komuś byłoby jeszcze mało wrażeń, to w Bielskim Centrum Kultury zaplanowano liczne imprezy, organizowane przez podmioty zewnętrze. 5 listopada o 19.00 wystąpi – w akustycznej odsłonie – Piotr Cugowski. 7 listopada o 17.00 usłyszymy Annę Wyszkoni, świętującą 25-lecie pracy artystycznej. 13 listopada będzie można – o 16.00 i 18.30 – obejrzeć spektakl „Nerwica natręctw”. 14 listopada o 19.00 odbędzie się koncert Scream Inc. z orkiestrą, podczas którego usłyszymy utwory zespołu Metallica w wydaniu symfonicznym. Już następnego dnia o 20.00 w BCK pojawi się Andrzej Piaseczny w kameralnym programie. 22 listopada przewidziano „Koncert wiedeński z klasą i humorem”, podczas którego znanym solistom będzie towarzyszyć zespół MaesQuartet. 26 listopada o 19.00 na scenie BCK zaśpiewa, skacząc od jednego do drugiego gatunku muzycznego, 10 Tenorów. Miesiąc zwieńczy spektakl komediowy „Pomoc domowa”. Odbędzie się 28 listopada o 16.00 i 19.00.