Halina Frąckowiak oraz zespół Fausystem będą gwiazdami 10. Pogorskiego Kolędowania, które odbędzie się 8 stycznia o 17.00. Z powodu pandemii koncert na żywo w kościele NMP Królowej Polski w Pogórzu obejrzeć będzie mogła jedynie niewielka liczba osób. Wszyscy inni zaproszeni są przed ekrany komputerów.
– Niestety, ze względu na ciągle jeszcze obowiązujące limity osób i inne związane z pandemią obostrzenia sanitarne, do kościoła wejść będzie mogła bardzo ograniczona ilość osób. Stąd – chociaż robimy to z wielką przykrością – chcących wysłuchać koncertu odsyłamy do transmisji on-line. Organizatorzy obiecali, że dołożą wszelkich starań, aby transmisja ta była na jak najwyższym poziomie – mówi ks. Ignacy Czader, proboszcz parafii w Pogórzu. Koncert ma charakter charytatywny. Jego celem jest zebranie funduszy na zakup nowych urządzeń do wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego, która funkcjonuje przy parafii. W ubiegłym roku, dzięki kolędowaniu, udało się ją wzbogacić o koncentratory tlenu.
Wydarzenie będzie transmitowane on-line na Facebooku i YouTube. Relacja dostępna będzie również na stronie internetowej parafii w Pogórzu. Patronat medialny nad wydarzeniem objęli m.in. “Głos Ziemi Cieszyńskiej” i portal Beskidzka24.pl
Zespół Fausystem tworzy niezwykła mieszanka Bożych szaleńców – muzyków i wokalistów, którzy swoimi talentami służą najlepiej jak potrafią Bogu i kościołowi. Wśród nich jest m.in. pochodząca z Bystrej Aleksandra Nykiel, laureatka nagrody w “Debiutach” podczas 56. Krajowego Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu, która walczyła o bilet uprawniający do reprezentowania Polski na Konkursie Piosenki Eurowizji.
Haliny Frąckowiak nikomu przedstawiać chyba nie trzeba. Gwiazda debiutowała w 1963 roku na Festiwalu Młodych Talentów w Szczecinie. Konkurowała tam z Czesławem Niemenem, Zdzisławą Sośnicką i Krzysztofem Klenczonem, a została laureatką tak zwanej „Złotej Dziesiątki”. Współpracowała z takimi zespołami, jak Tony, Takty i Tarpany. Następnie zdobywała kolejne nagrody na festiwalach piosenki w Opolu i w Kołobrzegu w latach 1969, 1976, 1977, 1988, 1991 i 1993. W roku 1975 w Opolu nagrodzono ją dodatkowo tytułem „Miss Obiektywu”. Pracując z takimi zespołami jak Czerwono-Czarni, Grupa ABC, Tarpany czy Drumlersi, Halina Frąckowiak wylansowała swoje największe przeboje – „Ktoś”, „Czekam tu”, „Napisz, proszę”, „Za mną nie oglądaj się”. Jednocześnie doskonaliła swoje umiejętności wokalne u Alicji Barskiej. W 1972 rozpoczęła karierę solową. Wtedy to właśnie wygrała kilkakrotnie plebiscyt na najpopularniejszą piosenkarkę, brała udział w zagranicznych festiwalach (Ostenda, Rostock, Drezno), gdzie otrzymała najważniejsze wyróżnienia i nagrody, m.in. „Złoty Mikrofon” Polsko-Amerykańskiej Agencji Artystycznej. W drodze na koncert, który miał odbyć się w 1990 w Gorzowie Wielkopolskim, uległa poważnemu wypadkowi drogowemu. Miała pokaleczoną przez szkło twarz i połamane nogi. Chociaż obrażenia twarzy zagoiły się stosunkowo szybko bez widocznych blizn, to uszkodzenia nóg były poważniejsze i wymagały wielotygodniowego leczenia i wielomiesięcznej rehabilitacji. Piosenkarka nagrała ponad 20 płyt i kaset, a jej koncerty można było obejrzeć w wielu miejscach Europy oraz w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Występowała m.in. w Teatrze Muzycznym w Gdyni, w Teatrze Wielkim w Łodzi i Warszawie.
Uwielbiam Panią Frąckowiak.