Porady i inspiracje Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Historia damskiego żakietu

Czy wiesz, że ówczesny damski żakiet inspirowany jest męską marynarką – głównie tworzoną dla żołnierzy, którzy potrzebowali eleganckiego i wygodnego odzienia, chroniącego przed chłodem?

Historia żakietu, podobnie jak historia damskich spodni czy sukienek, pokazuje jak burzliwą drogą musiały przejść te uniwersalne i ponadczasowe kroje. Dziś stają się filarem naszej garderoby, podczas gdy na początku poprzedniego wieku zmagały się z konserwatywnymi poglądami, przeciwnikami działań emancypantek i zwolennikami sztywnych norm, narzuconych przez społeczeństwo i ekonomię.

A zaczęło się od męskiej marynarki

Aby dokładnie opowiedzieć tą historię musimy cofnąć się o ponad 100 lat, kiedy to powstały pierwsze, męskie marynarki, stające się pierwowzorem dzisiejszych, znanym nam projektów. Pierwsze z nich stworzone były dla marynarzy (jak sama nazwa wskazuje) i robotników, którzy traktowali marynarkę jako funkcjonalne okrycie, chroniące przed porywem wiatru i deszczu. Wcześniej była ona elementem całego (przeważnie 3-częściowego) kompletu, zarezerwowanego dla klas wyższych.

Od 1906 roku marynarka zyskała nieco innego wydźwięku. Zaprojektowana z myślą o królu Edwardzie VII, który jeżdżąc konno nie zapinał dolnego guzika, stała się pierwowzorem dla klasycznych, dwurzędowych marynarek, a w przyszłości – damskich żakietów.

Dwadzieścia lat później marynarki obrały dwa kierunki. Pierwszy – przyczynił się do powstania przeskalowanych projektów, przypominających dzisiejsze, modne kroje w typie oversize. Drugi – zwężał się na wysokości bioder, podkreślając męską sylwetkę. Ten dwutorowy trend przyczynił się także do popularności marynarek sportowych, a kilka lat później – pierwszych żakietów dla kobiet.

Trudne początki kobiecych żakietów

Dzisiejsze żakiety ¾ są nieodzownym elementem każdej, kobiecej garderoby. Nosimy je bowiem do jeansów i prostego T-shirtu, uzupełniając także sukienki kopertowe. Aż dziw bierze, że jeszcze w poprzednim wieku żakiet damski zmagał się z pierwszymi słowami krytyki ze strony projektantów i konserwatystów modowych.

W latach trzydziestych ubiegłego wieku francuska projektantka, Coco Chanel, stworzyła pierwszy projekt krótkiego żakietu, zapinanego na niewielkie guziczki na wysokości talii. Na cześć projektantki, która zrewolucjonizowała damską modę, nazwano go „chanelką” lub „tweedem”. Ten drugi chętnie łączono z rozkloszowanymi spódnicami w kroju litery „A”.

Na widok projektów rewolucjonistki modowej, świat przecierał oczy ze zdumienia, krytykując odważne propozycje. Kreatorka otrzymywała skrajne opinie – jedne, sprzeciwiające się nowym projektom i drugie – pełne uznania ze strony znakomitych postaci, m.in. Grace Kelly, Brigitte Bardot, Romy Schneider, a także Jackie Kennedy.

Kilka lat później trend żakietów przejęła Marlena Dietrich, która do dziś uważana jest za ikonę mody – odważną i upartą w kreowaniu nowych wizji i trendów. Co ciekawe, ze względu na swoją awangardową duszę wielokrotnie otrzymywała mandaty, za rzekome gorszenie społeczności, a jej zdjęcia w garniturach stały się inspiracją dla ówczesnych kobiet.

Dziś żakiety posiadają wcięcia w talii, wzory i paski, a najznakomitsze marki prześcigają się w stylowych propozycjach, proponując niebanalne projekty i fantazyjne wzory.  Który z nich znajdzie się w Twojej szafie?

google_news