W Szpitalu Wojewódzkim w Bielsku-Białej zamontowano dodatkowe dozowniki z płynem dezynfekującym do rąk.
Dozowniki umieszczono m.in. w głównym holu, w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym, przed wejściem do Opieki Nocnej i Świątecznej oraz przy zespole poradni. – Pacjenci, wchodząc i wychodząc ze szpitala, powinni odkażać ręce – radzi Anna Szafrańska, rzecznik szpitala.
Zgodnie z zaleceniami głównego inspektora sanitarnego, taka czynność zabija koronawirusa SARS-Cov-2, jeżeli znajdzie się na dłoniach. Dezynfekcja rąk chroni również przed innymi patogenami i przenoszeniem infekcji.
Na jedną rękę należy wlać płyn dezynfekujący, a następnie wcierać w obie dłonie do momentu wyschnięcia, pocierając w kierunku nadgarstków.
W przypadku braku płynów lub żeli antybakteryjnych zawierających alkohol, należy koniecznie używać mydła i wody.
GIS przypomina również, aby podczas kaszlu i kichania zakrywać usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką, po czym natychmiast wyrzucić chusteczkę do zamkniętego kosza i umyć ręce. – Zakrycie ust i nosa podczas kaszlu i kichania zapobiega rozprzestrzenianiu się zarazków i wirusów. Jeśli kichasz lub kaszlesz w dłonie, możesz zanieczyścić przedmioty lub dotykane osoby – przypomina GIS.
Należy również zachowywać co najmniej metr odległości między sobą a innymi ludźmi, szczególnie tymi, którzy kaszlą, kichają i mają gorączkę. Koniecznie trzeba unikać dotykania oczu, nosa i ust. – Dłonie dotykają wielu powierzchni, które mogą być skażone wirusem. Jeśli potrze się oczy, nos lub usta zanieczyszczonymi rękami, można przenieść wirusa z powierzchni na siebie – apelują specjaliści.
Nowy koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Choroba objawia się najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni, zmęczeniem.
W związku z zachorowaniami na COVID-19, GIS nie zaleca podróżowania do Chin, Hongkongu oraz Korei Południowej, Włoch, Iranu i Japonii.
Narodowy Fundusz zdrowia uruchomił w sprawie koronawirusa czynną całą dobę i przez siedem dni w tygodniu infolinię – 800 190 590.