Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

II edycja Beskidzkiej Akademii Kardiologii i Innowacji Medycznych BesdKard – teoria i praktyka w pigułce

W dniach 6-8 listopada w Bystrej k. Bielska-Białej odbędzie się II edycja Beskidzkiej Akademii Kardiologii i Innowacji Medycznych BesdKard. Będzie to największa konferencja naukowa w regionie, skierowana do lekarzy, specjalistów pielęgniarstwa, techników medycznych, ratowników medycznych, inżynierów biomedycznych, a także menedżerów zdrowia. To doskonała okazja do wymiany wiedzy, doświadczeń i dyskutowania o najnowszych rozwiązaniach.

Beskidzka Akademia Kardiologii i Innowacji Medycznych BesdKard to przedsięwzięcie, które już po raz drugi stworzy przestrzeń do szerokiej dyskusji na temat współczesnych wyzwań, przed jakimi stoi opieka zdrowotna. W wydarzeniu wezmą udział specjaliści z różnych dziedzin medycyny: lekarze, w tym kardiolodzy, kardiochirurdzy, chirurdzy naczyniowy, rodzinni, specjaliści pielęgniarstwa, ratownicy medyczni, menedżerowie ochrony zdrowia, inżynierowie oraz naukowcy.

– Ideą organizatorów jest zwrócenie uwagi na interdyscyplinarność wielu zagadnień współczesnej medycyny, stąd też w agendzie wykładów nie zabraknie też takich tematów jak np. chirurgia naczyniowa, kardioonkologia, czy problemy interdyscyplinarne kardiologów i lekarzy rodzinnych w codziennej praktyce ambulatoryjnej. Agenda konferencji obejmuje zarówno sesje naukowe, jak i warsztaty praktyczne – mówi prof. dr hab. n. med. Krzysztof Milewski, ordynator oddziału kardiologii, dyrektor Ośrodka Kardiologiczno-Kardiochirurgicznego Polsko-Amerykańskich Klinik Serca w Bielsku-Białej,  kierownik Katedry Kardiologii, Wydziału Nauk Medycznych Wyższej Szkoły Technicznej w Katowicach.

W programie znajdą się takie zagadnienia, jak: gorące tematy w kardiologii, diagnostyka obrazowa serca i naczyń: nowoczesne technologie i ich zastosowanie kliniczne, badania kliniczne w kardiologii, kardioonkologia – nowa dziedzina na styku kardiologii i onkologii, a także innowacje w leczeniu wad strukturalnych serca.

Prof. dr hab. n. med. Andrzej Bochenek, konsultant ds. kardiochirurgii Grupy American Heart of Poland i reprezentant dyrekcji konferencji, zaznacza: – Medycyna sercowo-naczyniowa rozwija się tak dynamicznie, że współpraca między specjalistami różnych dziedzin, jak kardiologia i kardiochirurgia, staje się coraz bardziej kluczowa. Uczestnicy będą mieli szansę zapoznać się z najnowszymi innowacjami w medycynie sercowo-naczyniowej. Omówimy, które zabiegi wykonują obecnie kardiolodzy, a jakie są domeną kardiochirurgów. Dodatkowo przedstawimy najnowsze kierunki w diagnostyce chorób układu sercowo-naczyniowego.

Dodatkowo, zaplanowano sesję, podczas której zostaną omówione realne przypadki kliniczne z pracowni hemodynamiki, co pozwoli uczestnikom na lepsze zrozumienie wyzwań, z jakimi na co dzień mierzą się kardiolodzy interwencyjni.

Warsztaty praktyczne oraz prezentacje innowacyjnych rozwiązań.

Uczestnicy konferencji będą mieli okazję wziąć udział w specjalistycznych kursach, obejmujących diagnostykę obrazową, inwazyjną i czynnościową choroby wieńcowej, obrazowanie serca i tętnic wieńcowych w oparciu o tomografię komputerową dla kardiologów, z naciskiem na opisy morfometryczne, rekonstrukcje oraz ocenę fizjologiczną, a także Holter EKG. Ponadto, uczestnicy będą mogli zgłębić tematykę echokardiografii przezprzełykowej (TEE) – od podstawowych projekcji po zaawansowaną ocenę wad serca i nawigację interwencyjną.

Sesje z udziałem międzynarodowych ekspertów medycznych

W programie zaplanowano dwie sesje międzynarodowe: „Time for Cardiovascular Innovations” oraz „Polish Innovation Parade”. Paneliści, wśród których znajdą się takie autorytety, jak prof. Patrick Serruys, dr Juan Granada, prof. dr hab. n. med. Paweł Buszman, Ryszard Czerwiński, dr Grzegorz Kałuża oraz prof. dr hab. inż. Jerzy Małachowski, podzielą się swoimi doświadczeniami i wiedzą na temat najnowszych osiągnięć w kardiologii interwencyjnej i technologii medycznej.

Sesja Klubu 30 Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego

To doskonała okazja, aby w inspirującym gronie dzielić się osiągnięciami oraz pomysłami na przyszłość medycyny kardiologicznej. Inicjatywa ta cieszy się dużym zainteresowaniem, a jej celem jest promowanie innowacyjności wśród młodych specjalistów w branży. Integracja młodych polskich kardiologów, którzy przed 40. rokiem życia osiągnęli znaczące sukcesy naukowe na arenie międzynarodowej, stanowi kluczowy element tej sesji.

Warsztaty dla specjalistów pielęgniarstwa i ratownictwa medycznego

Podczas konferencji będziemy mieli zaszczyt gościć również specjalistów z zakresu pielęgniarstwa i ratownictwa medycznego. Poprowadzą warsztaty, które umożliwią im poszerzenie swoich umiejętności i wiedzy w praktycznych aspektach medycyny. Uczestnicy będą mieli także możliwość zobaczenia na żywo nowatorskich technologii medycznych.. Uczestnicy będą mieli także okazję zobaczyć na żywo innowacyjne technologie medyczne.

Celem konferencji jest nie tylko prezentacja najnowszych badań i technologii, ale także stworzenie platformy do interdyscyplinarnej współpracy.

Zespół Dyrekcji Konferencji tworzą: prof. dr hab. n. med. Andrzej Bochenek, prof. dr hab. n. med. Krzysztof Milewski, prof. dr hab. n. med. Piotr Buszman – zastępca kierownika Centrum Badawczo-Rozwojowego American Heart of Poland, kierownik Katedry Kardiologii Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego, dr n. med. Klaudiusz Komor – wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej, kierownik Oddziału Kardiologii i Kardioonkologii Beskidzkiego Centrum Onkologii – Szpitala Miejskiego w Bielsku-Białej, Agnieszka Lizak – American Heart of Poland, Ewa Glońska-Strączek – przewodnicząca zespołu ds. pielęgniarstwa kardiologicznego działającego przy Beskidzkiej Okręgowej Izbie Pielęgniarek i Położnych oraz Wojciech Waligóra – dyrektor Bielskiego Pogotowia Ratunkowego.

Rejestracja

Rejestracja poprzez formularz dostępny na stronie www.besdkard.com, gdzie dostępne są szczegółowe informacje na ten temat.

Patronat honorowy nad wydarzeniem sprawują: prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski, Uniwersytet Andrzej Frycza-Modrzewskiego w Krakowie, Akademia Śląska, Marszałek Województwa Śląskiego Wojciech Saługa, Beskidzka Izba Lekarska, Beskidzka Okręgowa Izba Pielęgniarek i Położnych, Śląska Izba Lekarska, Agencja Badań Medycznych oraz Narodowe Centrum Badań i Rozwoju.

 

 

google_news