Ile kosztuje sklep internetowy ?
To jest właściwie zadane pytanie ,ponieważ duża część osób wpisuje w google zapytania tj “ile kosztuje założenie sklepu internetowego” czy “ile kosztuje otwarcie sklepu internetowego”, sklep internetowy to bardzo złożona konstrukcja wbrew pozorom, większości osób które zastanawiają się nad uruchomieniem własnego sklepu internetowego wydaje się że jest to tylko kwestia wykupienia pewnego abonamentu i po sprawie.
Jak założyć sklep internetowy ?
Z pozoru odpowiedź na to pytanie nie jest trudna ponieważ istnieją rozwiązania sklepowe oparte o abonament ale nie mają one nic wspólnego z profesjonalnym sklepem internetowym w którym masz pełną niezależność, prawo własności, nieograniczone możliwości rozbudowy – taki sklep się buduje.
Jest wiele firm specjalizujących się w budowie sklepów internetowych w Polsce i za granicą, w Europie zachodniej koszty budowy sklepu internetowego rozpoczynają się od kwoty 3-4 tysięcy Euro, u nas naprawdę efektownie wyglądający sklep można kupić już za ⅓ tej kwoty. Dla wielu pomimo tego jest to nadal kwota nie do zaakceptowania – ponieważ nie zdają sobie te osoby sprawy z tego ile pracy kosztuje stworzenie takiego sklepu internetowego.
Jeśli chodzi o sklepy internetowe na własność to generalnie można je podzielić na dwa typy rozwiązań
- Sklepy dedykowane
Są to sklepy tworzone od pierwszej linii kodu pod klienta, z reguły tego typu usługa wybierana jest przez duże znane marki ponieważ koszt budowy takiego sklepu internetowego może iść w setki tysięcy zł
- Sklepy na platformach open-source
Istnieją platformy na bazie których buduje się sklep internetowy mają one już wbudowane wszystkie mechanizmy e-commerce oraz dają dostęp do modułów za pomocą których możemy sobie w sklepie internetowym zintegrować dowolne funkcjonalności, posiadają także edytor graficzny za pomocą którego możemy stworzyć sobie dowolną szatę graficzną naszego sklepu. Tego typu rozwiązania dostępne są już najczęściej w budżetach 3-7 tysięcy zł.
Jeśli dopiero rozpoczynasz swoją działalność związaną ze sprzedażą online z pewnością nie zainteresuje cię opcja nr 1 i ma to racjonalne uzasadnienie ponieważ nie będziesz od razu obracał dziesiątkami tysięcy sztuk towaru i obsługiwał milionów klientów. Sklepy dedykowane dlatego są tworzone od podstaw żeby były maksymalnie zoptymalizowane m.in pod duży ruch, choć często ma to też inny wymiar, duża marka modowa nie postawi swojego sklepu na platformie open source z powodów prestiżowych.
Nie mniej jednak opcja nr.2 to sklep internetowy który doskonale sprawdzi się w przypadku średniej wielkości przedsięwzięć, co istotne na starcie nie obciąży budżetu który będzie potrzebny np. na zakup towaru, wynajęcie powierzchni magazynowej oraz inne koszty związane z tego typu działalnością chociażby tj reklama.
Koszt sklepu internetowego na platformie open-source nie jest wygórowany patrząc na korzyści jakie dają tego typu platformy a mianowicie nieprawdopodobną wręcz podatność na rozbudowę funkcjonalności, coś czego nie da ci żadne rozwiązanie abonamentowe, istnieją platformy tj Woocommerce które dają dostęp do dziesiątek tysięcy bezpłatnych modułów za pomocą których już po wykonaniu sklepu będziesz w stanie samodzielnie poszerzać jego funkcjonalność (gdy zajdzie taka potrzeba). Co więcej, zaawansowany edytor graficzny pozwoli ci zmodyfikować szatę graficzną twojego sklepu internetowego, lub przygotować np. alternatywne okolicznościowe wersje strony głównej.
Co niezwykle istotne te wszystkie zmiany będziesz w stanie przeprowadzić samodzielnie ponieważ sklep internetowy na platformie open-source posiada graficzne narzędzia za pomocą których bez znajomości języków programowania każdy laik będzie w stanie wyklikać to co w danym momencie potrzebuje zrobić.
Oczywiście aby to było możliwe sklep internetowy musi być zbudowany z odpowiednich komponentów i o to właśnie zadba firma informatyczna która taki sklep dla ciebie zbuduje, jest to o tyle ważne że gdybyś próbował zrobić to samodzielnie – stracisz mnóstwo czasu a także nerwów na dopasowywanie tysięcy elementów układanki a i tak efekt końcowy może być różny od zamierzonego. Firma informatyczna ma duże doświadczenie w budowie sklepów internetowych dlatego warto skorzystać z takiej pomocy aby nie marnować swojego czasu na budowę sklepu internetowego na zasadzie prób i błędów, eksperymentowania, ponieważ powinieneś się skoncentrować raczej na biznesowym aspekcie swojej działalności niż technicznej po to aby twój sklep pomógł ci maksymalizować zyski.
Koszt sklepu internetowego jest uzależniony od tego czy zlecisz to zadanie profesjonaliście czy osobie która będzie się uczyć na twoim projekcie. Niekiedy trafiają do mnie klienci którzy otarli się o współpracę z osobą która nie miała wielkiego pojęcia na temat budowy sklepów internetowych, projekt taki finalnie kończy się zwykle klapą ponieważ wykonawca staje przed ścianą wymagań ze strony klienta w pewnym momencie i nie jest w stanie pójść o krok dalej.
Firma która zajmuje się budową sklepów internetowych w sposób profesjonalny pieniądze bierze za wiedzę oraz doświadczenie, dzięki czemu ty nie musisz sobie w ogóle zawracać głowy sprawami związanymi z funkcjonalnościami sklepu ponieważ firma taka doskonale wie jakie elementy musi zawierać każdy sklep internetowy po to aby sprawnie sprzedawał towar i obsługiwał transakcje klientów.
Szukając ofert firm specjalizujących się w budowie sklepów internetowych powinieneś sobie zadać pytanie czy stać cię na ryzyko wydania pieniędzy i utknięcia w martwym punkcie czego efektem jest wydanie pieniędzy po raz drugi, czy warto zwrócić uwagę na firmy które specjalizują się od dawna w budowie sklepów internetowych, takich które mogą się pochwalić różnymi realizacjami nawet jeśli ich oferta jest trochę droższa. Ponieważ różnica w cenie może być niczym w porównaniu do tego ile pieniędzy może cię kosztować ulokowanie swojego projektu w rękach osoby która nie ma doświadczenia w budowie sklepów internetowych.