Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Implanty zębowe – czy warto w nie inwestować?

Implanty zębowe to dziś jedna z najdroższych metod leczenia stomatologicznego. Mimo, że ceny wdrożenia implantu wahają się i to całkiem znacznie, w zależności od wybranego gabinetu stomatologicznego jak i miejscowości, w którym jest on zlokalizowany, to wciąż pozostają istotnym wydatkiem. W wielu przypadkach jest to jednak jedyna metoda na leczenie braków w uzębieniu. Nie brakuje osób, które odkładają wprawienie implantów z różnych powodów. Czy implanty są faktycznie warte swojej ceny? Dlaczego warto je zamontować?

Estetyczne

Podstawową zaletą leczenia implantologicznego jest fakt, że implanty są po prostu estetyczne i funkcjonalne. Swoim wyglądem implanty zębów przypominają do złudzenia naturalne zęby. Stomatolodzy mogą dobrać niemal idealnie odcień bieli korony implantu tak by pasowała ona do sąsiadujących zębów. Koronę można wymodelować w dowolny sposób. Jest to o tyle ważne, że każdy z nas ma zęby o nieco innej budowie, różnej wielkości i różnego kształtu. Protetyk może wiec stworzyć idealnie pasującego sztucznego zęba na nasze konkretne zamówienie.

Funkcjonalne

Implant to nie tylko wizualna imitacja zęba, ale również jest mi bliski w budowie. Śruba implantu, która zastępuje korzeń zęba wkręcana jest w kość szczęki lub żuchwy. Na śrubę nakładana jest korona, zwykle porcelanowa. Dobrze zamocowana śruba, jest inwestycją na długie lata. Jeśli tylko mamy taką potrzebę to wraz ze starzeniem się naszych zębów możemy wymieniać koronę na pasującą do aktualnego wyglądu reszty zębów. Implant realizuje funkcję rzeczywistego zęba w sposób dokładnie identyczny. Dobrze dopasowany i poprawnie osadzony implant zęba funkcjonuje tak samo jak naturalny ząb.

Przeciwdziałają zanikowi kości

Implanty zębów mają jednak więcej funkcji iż tylko estetyczne i funkcjonalne. Przeciwdziałają wielu schorzeniom, które notuje się u osób posiadających braki w uzębieniu. Pierwszym, stosunkowo ważnym schorzeniem, jest zanik kości. Musimy wiedzieć, że zęby podczas pracy oddziałują na kość. Jest ona delikatnie drażniona przez korzenie naszych zębów. W praktyce praktycznie tego nie odczuwamy, bo jest to proces naturalny. Dzięki temu w kości szczęki i żuchwy trwa nieustanna regeneracja tkanek. Gdy jednak zabraknie nam zęba. Zostanie usunięty, a co gorsza, stomatolog wraz z zębem usunie nieco kości, co często zdarza się gdy korzeń zęba ułamie się podczas wyrywania. W takiej sytuacji kość, która nie jest w danym miejscu stymulowana ulega powolnemu zanikowi. Proces ten jest powolny, ale z każdy z nas zauważy go po latach.

Hamują ruch zębów

Implanty zamontowane w łuku zębowym hamują niekorzystny ruch zębów. Przerwy w uzębieniu dają sąsiadującym zębom przestrzeń „do życia”. Nie jest to jednak sytuacja, która ma dla nas pozytywne skutki. Ściśnięte w łuku zęby mogą dążyć do rozejścia się, a to z kolei zmienić może układ zgryzu. Zęby przesunięte choćby o milimetr mogą powiem bardzo mocno wpływać na dotychczasowy zgryz. Lepiej unikać takich sytuacji.

Tak jak już zaznaczyliśmy we wstępie implanty zębów instalowane są w gabinetach stomatologicznych niemal w każdym większym mieście w naszym kraju. Oczywiście, wybierać powinniśmy gabinet, w którym usługi świadczy dentysta o jak najlepszej renomie. Jeśli jednak szukamy oszczędności, to warto rozejrzeć się po całym województwie. Często bowiem w innych miejscowościach znaleźć możemy gabinety na wysokim poziomie, w których ten sam zabieg realizowany jest w konkurencyjnej cenie. W przypadku tak dużego wydatku jakim są implanty zębów, poświęcenie nieco większej ilości czasu na dojazd do gabinetu stomatologicznego i tak będzie nam się opłacić.

google_news