Korzystanie z szybkiego, szerokopasmowego dostępu do sieci zwykle kojarzy się z zawarciem długoterminowej umowy. Tymczasem nie ma takiej konieczności – firmy mają w ofercie opcję bez zobowiązań. Na czym to polega?
Internet stacjonarny w Polsce
Według Urzędu Komisji Elektronicznej, na koniec 2020 roku w Polsce korzystało z internetu szerokopasmowego 8,5 mln mieszkańców, czyli o 8% więcej niż rok wcześniej. Około 8% Polaków jest wykluczonych cyfrowo, co oznacza, że nie mają możliwości podłączenia do sieci. Dotyczy to przede wszystkim małych miejscowości. Sieci światłowodów w Polsce są intensywnie rozwijane. Około 60% mieszkańców naszego kraju jest w ich zasięgu, ale tylko połowa z tych osób skorzystało z możliwości podłączenia. Często nie chodzi o to, że nas nie stać lub nie mamy potrzeby sięgania po taką ofertę, ale bardziej o konieczność zawarcia umowy na 24 miesiące lub dłuższy okres. Tymczasem nie każdy sobie zdaje sprawę, że dostępny jest internet stacjonarny bez umowy. Oferty internetu bez umowy można sprawdzić choćby tu: https://teletropiciel.pl/internet-bez-umowy-czy-to-mozliwe/ .
To propozycja, która trafia w oczekiwania różnych grup klientów. W Polsce około 4% osób wynajmuje mieszkania. Jeśli nie wiedzą, jak długo potrwa wynajem, to nie zawierają umowy na internet stacjonarny. Tymczasem mogą wybrać wariant bez zobowiązań i zrezygnować, jeśli dojdą do wniosku, że się przeprowadzają. Ta opcja jest dobrym rozwiązaniem dla studentów, którzy również korzystają z takich lokali. Mogą na nią postawić także klienci, którzy nie są przekonani co do internetu stacjonarnego i chcą najpierw przetestować usługę.
Oczywiście internet bez umowy nie jest pozbawiony wad. Firma nalicza w takim przypadku wyższy abonament. Płacimy za usługę, ale bez zobowiązania, że będziemy z niej na pewno korzystać przez 2 czy 3 lata. Jeśli ocenimy, że nie spełnia naszych oczekiwań, to możemy zdecydować się na inną ofertę.
Internet mobilny bez umowy
Bez zobowiązań można korzystać nie tylko ze stacjonarnego dostępu do sieci. Na tej zasadzie dostępny jest także internet mobilny – posiada go więcej osób niż światłowód. Z raportu Głównego Urzędu Statystycznego zatytułowanego „Telekomunikacja w 2021 roku” wynika, że internet mobilny wybrało w 2021 roku w Polsce 9 mln klientów – 6,9 mln indywidualnych i 2,1 biznesowych.
Internet mobilny ma jedną główną zaletę – działa tam, gdzie chcemy, o ile mamy zasięg. W razie przeprowadzki możemy po prostu przenieść modem z kartą SIM do nowej lokalizacji, bez konieczności zrywania umowy. Ale to nie oznacza, że musimy ją zawierać. Warto rozejrzeć się za ofertami bez umowy. Poza tym nie musimy decydować się na opcję z modemem.
Czy można mieć internet na kartę bez umowy? To żaden problem. Wystarczy wybrać ofertę pre-paid. Wtedy nie mamy żadnego zobowiązania, a karta SIM może być aktywna przez długi okres nawet, jeśli doładujemy konto tylko raz. Najlepiej sprawdzić najpierw, jakie doładowanie konta opłaca się najbardziej pod względem czasu przyszłej aktywności karty. Wtedy możliwe, że koszt dostępu do sieci będzie dla nas bardzo niski.
Z internetu w smartfonie możemy korzystać wszędzie tam, gdzie mamy zasięg. A Internet na kartę do laptopa bez umowy? Tutaj również rozwiązaniem może być oferta pre-paid. Mając smartfon i dostęp do sieci, w zdecydowanej większości modeli możemy udostępnić internet – najczęściej odpowiedzialną za to funkcję znajdziemy w ustawieniach telefonu. Jeśli jednak potrzebujemy dużo transferu, to oferta prepaid może nie wystarczyć. Problemem jest limit danych. Nawet jeśli po jego przekroczeniu nie stracimy możliwości przeglądania sieci, to internet będzie zbyt wolny, by robić to komfortowo. Dlatego w takim przypadku bierzmy pod uwagę stacjonarny dostęp do sieci, gdzie nie jesteśmy ograniczeni limitami transferu.
Internet bez umowy w 2022 roku – czy warto?
Zainteresowani ofertą bez zobowiązań nie są ograniczeni do internetu mobilnego. Mogą korzystać z dostępu stacjonarnego bez konieczności zawierania długoterminowej umowy. W tym przypadku przyjdzie nam jednak zapłacić wyższy abonament. Jeśli jesteśmy przekonani do usługi, wiemy np. od sąsiada, że działa niezawodnie i nie planujemy przeprowadzki, to warto postawić na stałą umowę. Dzięki temu będziemy ponosić niższe koszty. Poza tym operatorzy często takim klientom proponują w ramach przedłużenia umowy dużo atrakcyjniejsze warunki niż te, które są dostępne w ramach oferty bez zobowiązań.
Nie ma uniwersalnego rozwiązania, które jest idealne dla wszystkich. Internet bez umowy ma wady i zalety, zatem indywidualnie powinniśmy ocenić, które rozwiązanie jest dla nas korzystniejsze.
Więcej informacji w tym temacie znajdziesz na stronie Teletropiciel.pl