Sporo dzieje się w ostatnich miesiącach w gminie Czernichów. Prowadzonych jest szereg inwestycji – tych dużych, ale i małych. Co niezwykle ważne dotyczą one różnych dziedzin. O tym, co dzieje się w gminie Czernichów rozmawiamy z wójtem Łukaszem Haratem.
– Możemy zaczniemy od spraw drogowych, bo to tematy, które w każdej gminie zawsze interesują największą grupę mieszkańców.
– Naturalną koleją rzeczy po zimie są sukcesywnie prowadzone remonty dróg gminnych. Ale przy tym wszystkim staramy się nie zapominać też o elementach towarzyszących infrastrukturze drogowej. To takie urzędnicze określenie, ale kryje się pod tym między innymi montaż przy jezdni barier energochłonnych, czyli zabezpieczających. W ostatnim czasie zakończyliśmy montowanie w sumie 120 metrów barier przy ulicy Stromej w Czernichowie, ul. Gajni w Międzybrodziu Żywieckim i ul. Alojzego Koniora w Międzybrodziu Bialskim. Wprowadziliśmy także zmianę organizacji ruchu na ul. Spacerowej z Czernichowa do Międzybrodzia Żywieckim, czyli ulicy po drugiej stronie rzeki Soły. Zamontowaliśmy tam oznakowanie i pachołki. Dbając o estetykę i przyjemny dla oka wizerunek w naszych miejscowościach postanowiliśmy zadbać o nowe rondo w Międzybrodziu Bialskim na skrzyżowaniu dróg wojewódzkiej nr 948 i powiatowych. Tu zwróciliśmy się do Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego o zgodę na nasadzenie kwiatów. Może to się wydać drobnostką, ale zadbane rondo ociepla wizerunek danej miejscowości w oczach nie tylko mieszkańców, ale i turystów. Inna sprawa to bezpieczeństwo, bo przecież zaniedbane ronda z wysoką trawą znacznie ograniczają widoczność, co w konsekwencji może doprowadzić do kolizji samochodowej. Warto dodać, że po naszych prośbach Starostwo Powiatowe w Żywcu przeprowadziło remont części ulicy Banasia w Międzybrodziu Bialskim, kładąc nową nakładkę asfaltową.
– Inna dziedzina życia, która mocno interesuje mieszkańców, to rozbudowa sieci kanalizacyjnej.
– Nasza gmina jest już w bardzo dużym stopniu skanalizowana. Ale oczywiście są części miejscowości, gdzie ludzie czekają na kanalizację. Właśnie rozpoczynają się prace przy budowie kanalizacji na ul. Kręple w Tresnej. Ale myśląc o przyszłości już zleciliśmy prace projektowe budowy kanalizacji przy ul. Lipowej w Międzybrodziu Żywieckim oraz prace projektowe modernizacji oczyszczalni ścieków w Tresnej i Czernichowie.
– A czy prowadzone są jeszcze jakieś inne inwestycje?
– Oczywiście, mamy ich kilka. Z tych najważniejszych to remont budynku, w którym mieści się ośrodek zdrowia przy ul. Banasia w Międzybrodziu Bialskim. Tu zaawansowanie prac oceniamy na około 40 proc., a obecnie wykonywana jest tam elewacja. Trwają prace przy remoncie ośrodka kultury w centrum Międzybrodzia Bialskiego. Na obecnym etapie, oprócz remontu elewacji, prowadzona jest wymiana okien. Natomiast niedawno zakończyliśmy wymianę oświetlenia ulicznego, w sumie 400 opraw z sodowych na ledowe. Nie dość, że oświetlenie jest o wiele lepsze, to w dalszej perspektywie przyniesie nam to pewne oszczędności finansowe.
– Czy władze gminne pamiętają o swoich najmłodszych mieszkańcach?
– Dzieci i młodzież to wręcz nasze oczko w głowie. Właśnie dobiegła końca budowa placu zabaw przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Czernichowie. Nasi milusińscy muszą się jeszcze trochę uzbroić w cierpliwość, bo nowy plac jest na etapie odbiorów technicznych. Chcemy mieć 100-procentową pewność, że wszystko zostało dobrze wykonane, a przede wszystkim jest bezpieczne. Zainwestowaliśmy w boiska Orlik w Międzybrodziu Bialskim i przy ul. Energetyków w Międzybrodziu Żywieckim, gdzie zamontowane są automatyczne oświetlenia. Dodatkowo na Orliku w Międzybrodziu Bialskim, na boisku do siatkówki, zamontowaliśmy dwie kamery.
– W ostatnich miesiącach mieszkańcy wiele dyskutowali na temat komunikacji publicznej.
– Przez trzy miesiące do Międzybrodzia Żywieckiego nie wjeżdżały autobusy Komunikacji Beskidzkiej linii nr 113 relacji Bielsko-Biała – Czernichów. Ale po negocjacjach z przewoźnikiem kursy powróciły. Mogę uchylić rąbka tajemnicy, że trwają rozmowy i analizy, w tym z mieszkańcami, na temat powrotu od września kilku kursów linii nr 144 Czernichów – Kęty. Ale w tym przypadku jeszcze raz podkreślę, że to na razie rozmowy i analizy. Tu warto wspomnieć, że jako gmina dopłacamy nie tylko do kursów Komunikacji Beskidzkiej, ale również do autobusów MZK Żywiec i linii powiatowej.
– Jak zachęciłby Pan do odwiedzenia gminy Czernichów?
– W naszej gminie Czernichów nie trzeba się spieszyć. Można wstać rano, pójść nad Jezioro Międzybrodzkie czy Żywieckie, wejść na szlak. Gmina Czernichów, czyli Dolina Dwóch Jezior, to miejsce, gdzie naprawdę można złapać oddech wytchnienia. Mamy tu piękne szlaki piesze, które prowadzą przez lasy, wokół jezior, aż na szczyty gór, na przykład na Górę Żar, skąd roztacza się panorama zatykająca oddech w piersiach. Mamy trasy dla rowerzystów, miejsca do kąpieli, i te ciche zakątki, gdzie po prostu można usiąść na ławce i rozkoszować się ciszą i spokojem. Ale gmina Czernichów to nie tylko przestrzeń, to także energia ludzi i wydarzenia z klimatem. W 2020 roku byliśmy gospodarzem Męskiego Grania, jako najmniejsza gmina w Polsce! To wydarzenie pokazało, że potrafimy nie tylko marzyć, ale i działać. Dlatego już teraz serdecznie zapraszam na nasze największe wydarzenie roku, jakim jest Święto Morza, które odbędzie się w pierwszą sobotę lipca w Międzybrodziu Bialskim. W tym roku na scenie wystąpi Mela Koteluk, artystka z ogromnym dorobkiem, wyróżniona muzycznymi Fryderykami, znana z takich albumów jak „Spadochron”, „Migracje” czy „Migawka”. Jej muzyka idealnie pasuje do naszej gminy – jest mądra, piękna i pełna emocji. A jeśli ktoś chciałby już teraz poczuć, o czym mówię, to polecam obejrzeć nasz spot promujący gminę Czernichów na kanale YouTube. To krótki film oddający klimat naszej Doliny Dwóch Jezior. Na koniec chciałbym przekazać wszystkim mieszkańcom, jak i osobom odwiedzającym naszą niezwykle malowniczą gminę Czernichów, życzenia zdrowych i wesołych Świąt Wielkanocnych, a przede wszystkim spokojnego odpoczynku w miłym gronie rodzinnym.