Szkoła w Starej Wsi przed modernizacją
Gmina Wilamowice przygotowuje się do rozbudowy i przebudowy budynku Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Starej Wsi wraz z zagospodarowaniem terenu.
23 lipca 2024 r. zawarto umowę na realizację zadania o wartości 5,95 mln zł. Inwestycja dofinansowana jest ze środków Rządowego Funduszu Polski Ład – Program Inwestycji Strategicznych w wysokości 85%.
Przedmiotem zamierzenia inwestycyjnego jest rozbudowa i częściowa przebudowa budynku Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Starej Wsi przy ul. Dolnej 12 wraz z infrastrukturą towarzyszącą.
Inwestycja polegać będzie na rozbudowie istniejącego budynku ZSP o szatnie dla uczniów szkoły podstawowej, windę oraz pion komunikacyjno-sanitarny i przebudowie wraz ze zmianą sposobu użytkowania segmentu C, gdzie znajdą się kuchnia z zapleczem w obrębie parteru oraz pracownie naukowe na piętrze i poddaszu. Zadanie obejmuje także dostosowanie obiektu do wymogów przepisów przeciwpożarowych.
Zakres zadania:
– rozbudowa i przebudowa budynku Zespołu Szkolno-Przedszkolnego,
– budowa placu zabaw,
– budowa ogrodzenia,
– wykonanie nawierzchni utwardzonych,
– przebudowa wewnętrznej kanalizacji deszczowej,
– zabudowa biologicznej oczyszczalni ścieków,
– montaż instalacji fotowoltaicznej na dachu o mocy 49,95 kW.
Obiekt w ramach inwestycji zostanie przystosowany dla potrzeb osób niepełnosprawnych poprzez:
– wyposażenie budynku w dźwig osobowy o układzie kątowym, dzięki czemu zapewniony zostanie dostęp dla osób niepełnosprawnych, w szczególności poruszających się na wózkach inwalidzkich, do każdej kondygnacji użytkowej poza zaadaptowanym do celów użytkowych poddaszem,
– przystosowanie pomieszczenia sanitarnego dla potrzeb osób niepełnosprawnych poprzez zastosowanie szerokich otworów drzwiowych, uchwytów naściennych oraz dedykowanej armatury (znajdzie się na parterze w segmencie B),
– wykonanie dojścia do budynku oraz wejścia z poziomu terenu; z uwagi na pół piętrowy układ obiektu, wewnątrz szatni (segment F) znajdzie się pochylnia przystosowana dla osób niepełnosprawnych łącząca strefę wejścia i szatnię z pozostałą częścią obiektu wyposażoną w dźwig osobowy umożliwiający dostęp na dalsze kondygnacje użytkowe,
– wyznaczenie miejsca postojowego dla osób niepełnosprawnych przy wejściu do budynku od północnej strony.
Ulica Piękna jeszcze piękniejsza
Zakończono realizację zadania polegającego na przebudowie ul. Pięknej w Pisarzowicach i Hecznarowicach. Gmina Wilamowice pozyskała na to zadanie dofinansowanie w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład: Programu Inwestycji Strategicznych w wysokości 2 428 978 zł, przy łącznej wartości zadania wynoszącej 2 478 549,70 złotych brutto.
Na odcinku od km 0,0+0,00 do km 0,9+18,40, tj. od skrzyżowania z ul. Kęcką do skrzyżowania z ul. Krakowską zrealizowano:
• budowę kanalizacji deszczowej w zakresie poprawy odwodnienia
• przebudowę jezdni o szerokości 4,00-4,50 m wraz z poboczami o szerokości 0,75 m w celu poprawy komunikacji dla ruchu kołowego i ruchu pieszego
• przebudowę skrzyżowania zwykłego na skrzyżowanie skanalizowane z ulicą Graniczną w celu poprawy relacji skrętnych i uspokojenia ruchu
• przebudowę istniejących pozostałych skrzyżowań, zjazdów, dojazdów do posesji prywatnych i pól uprawnych.
Wilamowice na Tygodniu Kultury Beskidzkiej
Od 27 lipca do 4 sierpnia na Podbeskidziu trwał 61. Tydzień Kultury Beskidzkiej. Zespół Regionalny “Wilamowice” zaprezentował się w ciekawych programach na trzech scenach – w Wiśle, Makowie Podhalańskim oraz czeskim Jabłonkowie.
Już pierwszego dnia Tygodnia Kultury Beskidzkiej – w sobotę, 27 lipca – Zespół Regionalny “Wilamowice” gościł na estradzie na placu Bogumiła Hoffa w Wiśle, a publiczność przyjęła wspaniały, dynamiczny występ w kolorowych tradycyjnych strojach bardzo pozytywnie.
Już nazajutrz – w niedzielę, 28 lipca – członkowie zespołu porwali publikę występem na estradzie “Makowianka” w Makowie Podhalańskim.
Natomiast przez trzy dni – od 2 do 4 sierpnia – podczas 77. Gorolskiego Święta w Jabłonkowie na Zaolziu zespół, wraz z Kołem Gospodyń Wiejskich Wilamowice, Muzeum Kultury Wilamowskiej i Stowarzyszeniem Wilamowianie promował kulturę i tradycję wilamowską. Stoiska z tradycyjnymi smakołykami rodem z Wilamowic były oblegane przez rzeszę zainteresowanych. Podczas pierwszego dnia Gorolskiego Święta ZR Wilamowice dał występ, przedstawiając na scenie obrzędy wesela wilamowskiego. Członkowie zespołu prowadzili też warsztaty tańców wilamowskich. Jak wspominają tancerze, było bardzo wesoło i międzynarodowo, ponieważ do warsztatów dołączył zespół z Meksyku, którego członkowie świetnie radzili sobie z wilamowskimi “czterema krokami”.
Zdjęcia z TKB: Joanna Martyniak, Daria Mróz