Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec

Istebniański GOK po modernizacji. Nowa przestrzeń impulsem do dalszego rozwoju | FOTO

Fot. Dorota Krehut-Raszyk

To był ważny dzień w gminie Istebna. Po wielu miesiącach kompleksowego remontu udało się uroczyście otworzyć zmodernizowany budynek Gminnego Ośrodka Kultury, Promocji, Informacji Turystycznej i Biblioteki Publicznej w Istebnej. Gmach zmienił się nie tylko z zewnątrz, ale przede wszystkim w środku, gdzie udało się stworzyć nową przestrzeń.

Uroczystość uświetniła obecność wielu gości, wśród których znaleźli się m.in. Janina Żagan – starosta cieszyński, przedstawiciele lokalnego samorządu z wójtem Stanisławem Legierskim na czele i radnymi, Aneta Legierska-Bujok – dyrektor Regionalnego Ośrodka Kultury w Bielsku-Białej, reprezentanci różnego rodzaju służb i instytucji, m.in. straży pożarnej, sanepidu, konserwatora zabytków, nadzoru budowlanego, a ponadto sołtysi z Trójwsi Beskidzkiej oraz przedstawiciele firm, które odpowiadały za realizację inwestycji.

Nie brakło także modlitwy i poświęcenia nowego przybytku kultury w gminie Istebna, którego dokonał ks. Tadeusz Pietrzyk, proboszcz parafii Dobrego Pasterza w Istebnej. To właśnie w domu parafialnym mieściła się tymczasowa siedziba istebniańskiego ośrodka kultury w trakcie modernizacji obiektu. O tym, jak ogromne znaczenie dla rozwoju kultury i pielęgnowania lokalnych tradycji, a także dla poszerzenia oferty zajęciowej, skierowanej do różnych grup wiekowych, ma modernizacja zabytkowego budynku, mówił wójt Stanisław Legierski. Włodarz podkreślił, że duża zasługa w tym również poprzednich władz gminy Istebna, ponieważ pierwsze kroki do realizacji inwestycji poczynione zostały jeszcze w 2017 roku, a w kolejnych latach były kontynuowane.

Dzisiejszemu otwarciu towarzyszył wernisaż wystawy malarstwa Iwony Konarzewskiej, a także ekspozycja heklowanych ozdób świątecznych koronczarki z Koniakowa, Lucyny Bytow. Odpowiednie miejsce w obiekcie zajęła również największa koronka koniakowska świata, znajdująca się na jednej ze ścian stałej ekspozycji. Gigant mierzy 5 metrów średnicy, waży 5 kilogramów i składa się z ponad 8 tysięcy motywów. W 2013 roku przez kilka miesięcy tworzyły ją Marta Haratyk, Danuta i Renata Krasowskie, Mariola Legierska i Urszula Rybka. W ośrodku kultury można też podziwiać rzeźby Jana Bojko z Jaworzynki.

Zmodernizowany budynek dostosowany jest do potrzeb osób niepełnosprawnych, posiada też windę. Na poddaszu, które dotąd nie było użytkowane, powstała m.in. sala konferencyjna z zapleczem. W obiekcie funkcjonuje też biblioteka, informacja turystyczna czy wypożyczalnia strojów.

W zakres prac, jakie przeprowadzono w ostatnich miesiącach, weszły roboty budowlane wraz z zagospodarowaniem terenu i układem komunikacyjnym oraz kanalizacją deszczową, roboty branży elektrycznej, elektroenergetycznej i teletechnicznej wraz z przyłączami oraz roboty branży sanitarnej, w tym kanalizacji ściekowej, instalacji wodociągowej, wentylacyjnej, centralnego ogrzewania wraz z przyłączami. Budynek posiada także pompę ciepła.

 

Fot. Dorota Krehut-Raszyk

google_news