Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Jak Bielsko-Biała walczy z marnowaniem jedzenia?

Statystyki nie pozostawiają złudzeń, rocznie w Polsce marnujemy 4,8 mln ton żywności, oznacza to, że w każdej sekundzie aż 153 kg jedzenia lądują w koszu! Jednak jest też dobra wiadomość, istnieją inicjatywy, które pomagają ograniczyć marnowanie każdego dnia. Jedną z nich jest rewolucyjna aplikacja Too Good To Go, która właśnie dotarła do Bielska-Białej i okolic.

Wśród miejsc, które już dołączyły do walki z marnowaniem z Too Good To Go, znalazły się: Bistro Stela, Kawiarnia 2 piętro, Badylek Warzywa-Owoce, Eko Bio Organic Centrum Peron, MONO Pâtisserie & Bistro, Środek, Ecotrail, Schronisko Górskie, Piekarnia Gruźińska, Cukiernia Mrowiec, Gastro Habitat, Masala Bistro, Śniadanioteka, Przystanek Gruzja, Cremino Bakery, Multicoolty, Agro-Bazar, Bałkańskie Smaki, Jarmużno, SzumiLas, Skalny Młyn, Pizzeria Pigallo, Market Zdrowia, a także sieci Carrefour, bp, Costa, Pizza Hut i Olimp.

Marnowanie jedzenia jest bardzo złożonym problemem i wymaga wielotorowych działań. Choć idea walki z marnowaniem jedzenia nie jest bielszczanom obca, w mieście od lat działają społeczne lodówki, Bank Chleba i “Zupa za Ratuszem“, mieszkańcy zyskali kolejne narzędzie pomagające ograniczyć skalę marnotrawstwa w Bielsku-Białej i okolicach. Ciesząca się popularnością w 15 krajach aplikacja, to narzędzie dla każdego posiadacza smartfona łączące mieszkańców miasta i okolic z ulubionymi miejscami, które na koniec dnia przygotują pyszną paczkę-niespodziankę ze świeżą, niesprzedaną danego dnia żywnością. Too Good To Go pomaga nie tylko zagospodarować nadwyżkę jedzenia, ale również wspiera branżę gastronomiczną, która znalazła się w ciężkiej sytuacji.

 

Jak to działa?

Wystarczy ściągnąć aplikację, która na podstawie geolokalizacji wskaże, które miejsca w okolicy mają do uratowania paczkę-niespodziankę, zarezerwować i odebrać we wskazanym oknie czasowym. Do tej pory do akcji przyłączyło się ponad 2200 miejsc w całym kraju, które nie marnują jedzenia z Too Good To Go. Każda przechwycona paczka to ekwiwalent 2,5 kg niezmarnowanej emisji CO2e, czyli wszystkich gazów wyemitowanych w drodze od pola do stołu. Polscy użytkownicy aplikacji uratowali już ponad 700 tysięcy posiłków, nie marnując tym samym 1,750.000 kg CO2e. To tyle ile wyemitowałby samolot, okrążając Ziemię 344 razy.

Nie tylko Bielsko-Biała, ale także Wisła, Mikołów, Tychy, Skoczów i Ustroń odpowiedziały na nasz apel do połączenia sił w walce z marnowaniem w regionie. Spotkaliśmy się z bardzo ciepłym przyjęciem ze strony lokalnych biznesów spożywczych, nastraja nas bardzo pozytywnie. Każdego dnia do aplikacji dołączają nowe miejsca nie tylko w samym, a paczki pojawiające się w aplikacji znikają w mgnieniu oka. Aplikacja dostępna jest dla każdego użytkownika smartfona i każdego biznesu spożywczego, który zmaga się z nadwyżkami. Od wielkiej sieci po ulubiony lokalny warzywniak. – podkreśla Anna Kurnatowska, Country Managerka Too Good To Go.

W aplikacji dostępny jest również charytatywny voucher wspierający działanie lokalnych Banków Żywności.

O Too Good To Go

Too Good To Go zrzesza użytkowników we wspólnej walce z marnowaniem żywności, łącząc klientów z miejscami, w których zostało nadwyżkowe jedzenie. Aplikacja wystartowała w Danii w 2016 roku i od tamtej pory zyskała ponad 33 miliony użytkowników w 15 krajach. Wśród partnerów Too Good To Go w Europie są m.in.: Carrefour, Paul, Costa, czy sieć hoteli Accor i Scandic. W Polsce z Too Good To Go współpracują takie miejsca, jak: Auchan, Carrefour, Lindt, Starbucks, Pizza Hut, A. Blikle, North Fish, Costa Coffee, Etno Cafe, Massolit, Natura Cold Press, MOD Donuts i wiele innych.

Misją Too Good To Go jest inspirowanie społeczeństwa i udostępnienie narzędzi do walki z marnowaniem jedzenia poprzez budowanie Ruchu Przeciw Marnowaniu Jedzenia, stworzonego, by wywrzeć wpływ na czterech płaszczyznach: Gospodarstw domowychPrzedsiębiorstw, Edukacji i Polityki.

Too Good To Go należy do grona B Corp, społeczności około 2600 certyfikowanych firm z różnych branż, stawiających pozytywny wpływ na świat ponad zyski. W tym gronie znajdują się takie znane marki jak Patagonia, Ben & Jerry’s czy Alpro. Obecnie certyfikat B Corp posiada tylko 500 firm w Europie.

Globalną CEO jest Mette Lykke, która wcześniej współtworzyła Endomondo. Dowiedz się więcej na www.toogoodtogo.pl lub odwiedź nasze social media:

Facebook
Instagram
Twitter
YouTube
LinkedIn.

google_news
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Tadeusz
Tadeusz
3 lat temu

Moja 11 letnia córka przebrnęła przez „W pustyni i w puszczy”. Nie ma chyba w polskiej literaturze drugiej podobnej perły łączącej w takim natężeniu rasizm, kolonializm i patriarchat. Kanon lektur w podstawówce nadaje się do kosza. Przestańmy męczyć i zatruwać dzieci!