Gdy decydujemy się na wzięcie pożyczki, zazwyczaj oznacza to, że planujemy większe wydatki. Zanim jednak wypełnimy odpowiednie wnioski, sprawdźmy, jakie są nasze możliwości, jeśli chodzi o zwrot zobowiązania. Jak rozplanować spłatę pożyczki, by nie okazała się uciążliwa dla naszego portfela?
Cel zakupów
Planowanie spłaty najlepiej rozpocząć od ustalenia co tak naprawdę chcemy kupić. Czasem decyzję o nabyciu nowego telewizora lub pralki podejmujemy pod wpływem chwili, widzimy promocyjną cenę i bez zastanowienia nabieramy ochoty na zakup. Dlatego, zanim zdecydujemy się na pożyczkę, spróbujmy wstrzymać się przez kilka dni z ostateczną decyzją. Jeśli nowy sprzęt jest faktycznie potrzebny, wrócimy po niego za kilka dni.
W międzyczasie zwróćmy uwagę na to, czy w najbliższych miesiącach nasze wydatki nie wzrosną – w końcu w planowaniu domowego budżetu musimy uwzględnić spłatę rat. Nadchodzi lato? To dodatkowe wydatki na wyjazdy wakacyjne. Z kolei jesienią i zimą płacimy wyższe rachunki za ogrzewanie. Jeśli chcemy dokładnie zaplanować spłatę, skorzystajmy z kalkulatora pożyczek dostępnego w internecie. Dzięki niemu ustalimy wysokość rat i będziemy mogli dopasować ją do własnych potrzeb.
Pożyczaj dokładnie tyle, ile potrzebujesz
Dobierzmy również kwotę pożyczki do naszych możliwości. Pożyczmy dokładnie tyle, ile nam trzeba, dobieranie dodatkowych kilkuset złotych tak „na wszelki wypadek” tylko wpłynie na wysokość rat i niepotrzebnie wydłuży okres kredytowania. Koniec końców, pieniądze i tak wydamy na codzienne potrzeby, z tą różnicą, że wpłyną one na ostateczną kwotę, którą zwrócimy pożyczkodawcy.
Ustal harmonogram spłat
Niektórzy pożyczkodawcy oferują dodatkowe udogodnienia w spłacie zobowiązania. Np. w przypadku Providenta, istnieje możliwość skorzystania z okresowej przerwy w spłacie – liczba takich przerw jest zależna od ustalonego wcześniej harmonogramu. Po takie rozwiązanie warto sięgnąć np. w miesiącu, w którym planujemy urlop.
Pamiętajmy o terminach
Jeśli mamy taką możliwość, wybierzmy taki termin spłaty zobowiązań, który będzie nam najbardziej odpowiadać. Najlepiej nie zwlekać ze zwrotem pieniędzy, dokonajmy opłat zaraz po otrzymaniu wynagrodzenia. W ten sposób będziemy mieć pewność, że nie zabraknie nam na to środków. Unikajmy zbędnych opóźnień – niedotrzymywanie terminów może poskutkować naliczaniem odsetek karnych.
Ostatni punkt jest dokładnie najważniejszy, bo wiem, jak ważne jest pamiętać o terminach. Uczę się na swoich błędach.. teraz to kruk mnie zmobilizował i spłacam powoli, to nie jest najgorsze rozwiązanie
Właśnie, też dostałam telefon od kruka, szybko ustaliliśmy sobie plan spłaty i po jakimś czasie, miałam to z głowy.