Porady i inspiracje

Jak najlepiej wchłania się magnez?

Chociaż magnez znajduje się w wielu produktach spożywczych, szacuje się, że z jego niedoborami żyje nawet 10% społeczeństwa. Jak zatem stworzyć w organizmie najlepsze warunki do wchłaniania się magnezu? Właśnie na to pytanie odpowiadamy w poniższym artykule.

Wchłanianie magnezu – co należy wiedzieć?

Jak wspomnieliśmy wyżej, magnez jest pierwiastkiem o stosunkowo słabej wchłanialności. Wykazano, że przy prawidłowej diecie zaledwie około 30% dostarczanego z pokarmem magnezu ulega wchłanianiu – głównie w jelicie cienkim. Pozostałe 70% jest usuwane z organizmu różnymi drogami.

Warto podkreślić, że mówimy tu o wchłanianiu magnezu przy odpowiednio zbilansowanej diecie. Wchłanianie magnezu przebiega lepiej w środowisku kwaśnym i diecie, która zawiera tłuszcze nienasycone, białka zwierzęce, laktozę, sód i witaminy: B6 oraz D.

Stosunkowo łatwo o niedostateczne stężenie magnezu w organizmie człowieka. Wchłanianie tego pierwiastka zaburzają bowiem czynniki takie jak:

  • dieta bogata w niektóre białka roślinne i tłuszcze nasycone, nasycone kwasy tłuszczowe, które tworzą z magnezem związki nierozpuszczalne;
  • nadmiar wapnia w diecie, a także fosforanów (oba składniki występują w dużej ilości w mięsie, produktach mlecznych, serach i wędlinach);
  • duża obecność w diecie włókien pokarmowych, kwasu fitynowego (znajdującego się w zbożach) oraz kwasu szczawiowego, który występuje w roślinach takich jak szczaw, szpinak czy rabarbar;
  • duże ilości spożywanego alkoholu;
  • przyjmowanie niektórych leków, takich jak antybiotyki z grupy tetracyklin;
  • choroby przewodu pokarmowego i stany zapalne jelit;
  • choroby wątroby i trzustki (m.in. marskość wątroby czy ostre zapalenie trzustki).

Jeżeli chcemy zadbać o jak najlepsze wchłanianie magnezu, musimy zatem przede wszystkim zatroszczyć się o dietę, a ewentualne leki z magnezem brać podczas spożywania posiłków bogatych w tłuszcze nienasycone, białka zwierzęce czy laktozę.

Objawy niedoboru magnezu

Niedobór magnezu może objawiać się na różne sposoby, choć jednocześnie trzeba pamiętać o tym, że czasem przebiega bezobjawowo. Najczęstsze objawy niedoboru magnezu to skurcze mięśni, uczucie mrowienia i drżenie powiek, kołatanie serca, nerwowość i drażliwość, uczucie zmęczenia i znużenia, a także zaburzenia snu o lekkim nasileniu.

Więcej informacji na temat skurczów mięśni znajdziesz w tym artykule: https://magnefar.pl/porady-skurcze-miesni-jak-sobie-z-nimi-radzic/

Pamiętajmy jednak, że wiele z wymienionych wyżej objawów może świadczyć również o innych dolegliwościach, dlatego powinny one być skonsultowane z lekarzem.

Niedobór magnezu – leki z magnezem Magnefar B6

Podczas leczenia niedoborów magnezu pomocne mogą być leki z magnezem. Przykładem takich produktów leczniczych mogą być leki Magnefar B6 Bio i Magnefar B6 Forte, które zawierają magnez w postaci cytrynianu. Więcej informacji na temat tych produktów leczniczych znajdziesz na stronie https://magnefar.pl/.

google_news