Wydarzenia Bielsko-Biała Cieszyn Czechowice-Dziedzice Żywiec Sucha Beskidzka Wadowice Oświęcim

Jak obliczyć spalanie paliwa w samochodzie?

Nie da się ukryć, że dla każdego kierowcy ilość spalanego paliwa przez samochód jest niezwykle istotna, szczególnie w przypadku, gdy ceny benzyny czy oleju napędowego stale rosną. Odpowiednie obliczenie spalania, a dodatkowo częściowa zmiana nawyków jazdy, pomoże zaoszczędzić cenne litry.

Komputery podkładowe

Praktycznie każdy z nowych samochodów, zjeżdża z taśmy produkcyjnej wyposażony w komputer pokładowy. Urządzenie to, pokazuje kierowcom średnie zużycie paliwa, a niektóre z nich mają opcję wskazania nawet spalania chwilowego. Jednak czy komputerowi pokładowemu zawsze można ufać? Otóż jego wyniki nie zawsze mogą pokrywać się ze stanem rzeczywistym. W dalszym ciągu na polskich drogach można spotkać wiele samochodów, które takiego wskaźnika po prostu nie mają, a kierowcy wciąż potrzebują danych na temat ubywających ze zbiornika litrów. Okazuje się, że obliczenie spalania paliwa w aucie, jest na prawdę bardzo proste i wymaga minimum wiedzy matematycznej.

Jak obliczyć spalanie paliwa w samochodzie?

Ile pali mój samochód? To według specjalistów z https://motoklub.pl/ najczęściej zadawane przez kierowców pytanie. Okazuje się, że nie pokładają oni pełnej wiary we wspomniane już komputery pokładowe, gdyż często zauważają, że tankują o wiele więcej, niż wskazywałyby na to dane komputera. Jak więc obliczyć spalanie paliwa w samochodzie?

Posłuż się kalkulatorem internetowym

Jednym z prostszych sposobów na obliczenie, ile paliwa zużywa nasz samochód, jest wykorzystanie dostępnych za darmo w Internecie kalkulatorów spalania paliwa. Oczywiście, potrzebujemy uzupełnić puste pola kalkulatora kilkoma wartościami. O ile uda ci się je wpisać poprawnie i rzetelnie, otrzymasz wiarygodny wyniki. Po pierwsze potrzebujesz ilości przejechanych kilometrów, a jeśli wyzerowałeś w samochodzie licznik, nie powinno być problemu z ich określeniem- znajdziesz je na wyświetlaczu komputera, a także na standardowym liczydle. Kolejna wartość to oczywiście ilość spalonego paliwa. Jeśli twój samochód nie jest wyposażony w komputer pokładowy, będziesz musiał pamiętać ile paliwa miałeś w zbiorniku i ile dotankowałeś. Więcej na temat kalkulatorów internetowych, możecie przeczytać pod tym linkiem: https://motoklub.pl/kalulator-spalania-paliwa.

Oblicz spalanie paliwa samodzielnie

Spalanie paliwa możesz obliczyć także samodzielnie, przy wykorzystaniu prostego wzoru matematycznego. Jednak, by się za to zabrać musisz dwukrotnie zatankować zbiornik do pełna, każdorazowo do tego samego poziomu. Po wlaniu paliwa, wyzeruj licznik dziennego przebiegu lub po prostu spisz jego stan i wyrusz w drogę. Pamiętaj, że im więcej kilometrów pokonasz, tym bardziej dokładniejszy będzie wynik. Najlepiej dojechać do momentu zapalenia się rezerwy, a absolutnym minimum jest przejechanie 100 kilometrów. Po zapaleniu się kontrolki paliwa, wróć na stację i znów zatankuj do tej samej kreski co poprzednio i powtórz spisanie licznika. Przyszedł czas na obliczenia. Spalanie paliwa policzymy za pomocą najprostszego wzoru na proporcję. Załóżmy więc, że przejechałeś 450 kilometrów, a w baku miałeś 50 litrów paliwa. Jeśli więc tyle benzyny czy oleju napędowego starczyło na 450 kilometrów, to “x” litrów, da ci możliwość pokonania 100 kilometrów.

  • 50 l. – 450 km
  • x l.- 100 km

Następnie możesz obliczyć x. W tym celu podziel zatankowane litry przez kilometry i pomnóż przez 100.

  • x= (50:450)x100

Wynik równa się 11,1 litra, czyli tyle średnio spala twój samochód. Prawda, że jest to proste?

Co wpływa na spalanie paliwa w samochodzie?

Na pewno nie jest ci obce pojęcie jazdy ekonomicznej. Okazuje się, że ma ono ogromny wpływ na to, ile paliwa spali twój samochód. Ekonomiczna jazda, polega na odpowiedniej zmianie biegów, dostosowanej do obrotów silnika i prędkości. Więcej informacji o tym, jak poprawnie zmieniać biegi, znajdziesz tutaj: https://motoklub.pl/prawidlowa-zmiana-biegow. Taki sposób jazdy, pomoże ci zaoszczędzić nawet kilkanaście litrów w skali miesiąca. Dodatkowo jazda w mieście, ciągłe hamowanie i ruszanie, automatycznie wpływa na większy pobór paliwa. Prowadzenie pojazdu z możliwie stałą prędkością i bez gwałtownych zrywów, pomoże zachować kilka cennych litrów w zbiorniku.

google_news
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Hermenegilda
Hermenegilda
3 lat temu

Wzór najlepszy dla rezerwistów?

Mateusz III
Mateusz III
3 lat temu

Przepis na obliczenie zużycia mało precyzyjny. Nie uwzględnia m.in. takich czynników jak ukształtowanie terenu, wpływ wiatru, temperatury, obciążenia samochodu, ect.