Porady i inspiracje

Jak odnowić stare meble zamiast kupować nowe?

Do oklejania mebli nie trzeba sięgnąć po folię samoprzylepną, która ma wiele minusów, a jednym z największych jest słaba trwałość. Świetną alternatywą będzie fornir, czyli cienka warstwa drewna, która jest dostępna w postaci gotowych arkuszy. Obecnie można wręcz przebierać w gatunkach drewna, co pozwala na dopasowanie forniru do dowolnej aranżacji wnętrza i swoich osobistych preferencji. Do wyboru są forniry naturalne i modyfikowane. Jeśli komuś zależy na zachowaniu pięknych rysunków, czyli niepowtarzalnego usłojenia i sęków, to powinien wybrać fornir naturalny, bo opcja modyfikowana ma bardziej regularne linie. Czas zastanowić się nad tym, jak prawidłowo okleić meble przy pomocy takiego materiału.

Meble jak nowe dzięki fornirowaniu – od czego zacząć?

Do renowacji starych mebli wspaniale sprawdza się fornir, który można bezproblemowo kupić i samodzielnie zająć się odnowieniem podniszczonych elementów wyposażenia wnętrza. Fornirem można pokryć całą powierzchnię komody, stołu, szafki nocnej, szafy czy nawet regału. Należy szukać go w sklepach przeznaczonych dla stolarzy i z asortymentem dla firm meblarskich. Przy okazji należy zaopatrzyć się w niezbędne narzędzia do oklejania mebli. Potrzebny będzie również specjalny klej do jego przyklejenia. Mając już wszystko, co niezbędne, można przystąpić do przymierzenia zakupionych płyt i zaplanowania układu okleiny. Wszystko musi zostać dokładnie wymierzone i precyzyjnie docięte. Krawędzie forniru nie mogą być postrzępione, trzeba je wyrównać, do czego najlepiej nada się ostry nożyk lub gilotyna.

Meble do fornirowania trzeba oczywiście odpowiednio przygotować. W przypadku starej okleiny konieczne jest jej ściągnięcie, co można zrobić za pomocą dłuta, czasem wystarczająca będzie szpachelka. Nie powinno być żadnego problemu z oderwaniem podważonej okleiny. Innym sposobem jest obciążenie starej powierzchni, czyli dociśnięcie poluzowanych kawałków okleiny, aby wyrównać powierzchnię mebla. W przypadku ubytków w drewnie powinno się najpierw je zaszpachlować. Nawet jeśli defekty dotyczą krawędzi, to można je wypełnić za pomocą drewna syntetycznego. Kolejnym krokiem jest dokładne wyszlifowanie mebli za pomocą papieru ściernego. Istotne będzie to, aby miał on odpowiedni stopień gradacji (120 nada się idealnie). Im gładsza powierzchni mebla, tym lepiej, bo przekłada się to na trwałość przyklejonych arkuszy forniru. Po zakończeniu szlifowania trzeba oczywiście odpylić powierzchnię mebla, umyć ją i odtłuścić. Zaleca się również użyć środka gruntującego, a wystarczy niewielka jego ilość.

Jak okleić meble fornirem?

Najpopularniejszym środkiem do klejenia forniru jest od wielu już lat klej kostny, który rozpuszcza się w kąpieli wodnej i podgrzewa. Dla amatora może być to jednak dosyć skomplikowane, ale na szczęście jest też coś dla osób niemających doświadczenia w tym temacie, a mianowicie syntetyczne kleje kontaktowe. W zależności od wybranego kleju sposób jego nakładania będzie nieco inny. Niektóre kleje mają galaretowatą konsystencję i najlepiej nakłada się je za pomocą szpachelki o drobnych ząbkach. Jeśli klej jest rzadszy, to zdecydowanie lepiej sprawdza się aplikacja przy użyciu pędzla. Bardzo ważne jest to, aby dokładnie pokryć całą powierzchnię mebla klejem. Nie można jednak od razu przystąpić do przyklejenia okleiny, konieczne jest odczekanie, aż z nałożonego kleju odparuje znajdujący się w składzie rozpuszczalnik. Forniru nie przykleja się na mokry klej, musi od wyschnąć, dopiero potem można przystąpić do nakładania arkuszy na powierzchnię mebla. Więcej na: https://dbay.pl/blog/jak-okleic-meble/

Dokładne wymierzenie arkuszy forniru to klucz do sukcesu, ale niezwykle ważne jest również ich precyzyjne przyklejenie. Każdy arkusz musi zostać dobrze dociśnięty do powierzchni mebla. Jeśli pojawią się pęcherzyki wypełnione powietrzem, to należy je usunąć. Do dociskania okleiny najlepiej sprawdzi się wałek lub klocek, można też robić to ręką. Istotne jest to, aby przesuwać się od środka arkusza do jego krawędzi. Najlepiej będzie zacząć od oklejania blatu mebla, a dopiero potem zaleca się przejść do fornirowania boków i brzegów. Po dociśnięciu okleiny nie trzeba martwić się tym, że odpadnie, ale na pełne sklejenie trzeba będzie poczekać kilkadziesiąt godzin – zwykle po upływie doby odnowione meble będą już gotowe do kolejnego etapu. Przyklejony fornir musi zostać przeszlifowany, trzeba pozbyć się wszystkich nierówności. Bardzo często dochodzi do wycieku kleju, ale nie trzeba się tym stresować, po wyschnięciu wystarczy go dociąć za pomocą noża i przeszlifować powierzchnię papierem ściernym. Następnym krokiem będzie odkurzenie mebla, a na koniec można już nałożyć farbę lub lakier barwiący do drewna za pomocą wałka/pędzla.

google_news
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Alona
Alona
3 lat temu

Oddałam do renowacji stary dębowy stół oraz meble, znajomy stolarz to zrobił w przyzwoitej cenie. Niestety narożnik, który był w salonie nie nadawał się do odnowy, dlatego kupiłam nowy z gala collezione. Poprzedni bardzo długo nam służył, myślę, że będzie podobnie w przypadku tego.